۰۴ آبان ۱۴۰۰ / ۱۸:۴۴:۴۱
۲۶۹
۰


آیا می دانستید که ببر ها اثر انگشت دارند

ببر ها بزرگ ترین گربه های جهان

ببر ها بزرگ ترین گربه های جهان

  • توسط :محبوبه خاوری
  • در :۱۳۹۹-۰۴-۰۴
  • در : دانستنیها طبیعت

ببر ها را می توان بزرگ ترین نوع از تیره گربه سانان به شمار آورد که در میان سایر جانوران مشابه خود در دسته گربه سانان چون شیر و پلنگ و غیره، از هیبت و شکوه ویژه و چشم گیری برخوردار است و همین موضوع هم سبب شده است که این گربه عظیم الجثه در بسیاری از فرهنگ ها نمادی از قدرت، شجاعت و عزت باشند و به همین ترتیب افسانه ها و اسطوره های زیادی در رابطه با آن ها ایجاد شود؛ برای مثال ببر یکی از دوازده حیوان زودیاک چینی است و تصور می شود کسانی که در “سال ببر” متولد شده اند شجاع و رقابت جو هستند و از اعتماد به نفس خوبی برخوردارند. در این مقاله قصد داریم به آشنایی با خصوصیات ببر ها و ویژگی های خاص این حیوان زیبا بپردازیم و شما را با زندگی جالب آن ها آشنا کنیم.

روزگاری ببرها در بسیاری از نقاط آسیا چون ترکیه و روسیه زندگی می کردند اما در طی قرن اخیر جمعیت این جانوران کاهش چشم گیری داشته است و تعداد زیادی از آن ها در جنوب شرق آسیا و شرق آن از بین رفته اند. علت عمده کاهش جمعیت ببر ها بیش از همه به شکار این جانوران و از بین رفتن زیستگاه های طبیعی آن ها بر می گردد. در مناطقی که زیستگاه این جانوران است عمدتاً آن ها را به دلیل گوشت، پوست و قسمت های مختلف بدنشان که توسط بومیان برای تهیه دارو استفاده می شوند؛ شکار می کنند.

آشنایی با خصوصیات ببر ها

آشنایی با خصوصیات ببر ها

طبقه گفته انجمن All About Wildlife ایالات متحده، زیستگاه ببر ها به دلیل ساختن جاده ها و توسعه مناطق انسانی از بین رفته است و این روند همچنان ادامه دارد. کارشناسان تخمین می زنند تنها ۳۲۰۰ ببر در دنیای وحش وجود دارد.

آیا همه ببر ها راه راه هستند؟

پوشش ببر ها عمدتاً از خز های نارنجی رنگی تشکیل شده که روی آن خطوط راه راه سیاه یا قهوه ای به فواصل هم کشیده شده اند و اکثر افراد ببر ها را با همین خصوصیت ظاهری می شناسند اما در واقعیت همه ببر ها چنین راه راه هایی را بر روی خز های بدن خود ندارند و این ویژگی تنها در گونه های خاص و مشخصی از ببر ها نمود پیدا کرده است. برای مثال می توان به ببر های بزرگ سیبری اشاره کرد؛ این ببر ها دارای خز نارنجی کم رنگ و تنها چند نوار راه راه بر روی آن هستند اما در مقابل ببر های سوماترا که در جزایر سوندا زتدگی می کنند از لحاظ جثه کوچک تر از ببر های سیبری هستند و خز نارنجی تیره تری دارند و خطوط راه راه آن ها نیز ضخیم تر از نمونه های مشابه آن در ببر های سیبری است

برچسب‌های این مطلب:

درباره ببر ها


چندرسانه‌ای :

Download Video: MP4
برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.