معرفی کتاب روزی روزگاری فوتبال

معرفی کتاب روزی روزگاری فوتبال

معرفی کتاب روزی روزگاری فوتبال


۳۰ مرداد ۱۳۹۶ / ۰۸:۲۴:۵۰
۵۸۹

.

وزی روزگاری فوتبال

 

حمیدرضا صدر

 

انتشارات چشمه

سال نشر : 1389

ایران : حدودا یک چهارم کتاب از ایران صحبت کرده خوب راستش بحث های ایرانش برای من تکراری بود و اصلا دل بهش نمی دادم فقط اولش برام یک مقدار جالب بود این که ایرانی ها کلا فوتبال ندیده بودند بعد جذبش شدند توپ دست ساز درست می کردند و ....

بریتانیا : انگلیس در حقیقت ایجاد کننده فوتبال بود ولی فرانسه بود که سیستم های جهانی فوتبال را پایه گذاری کرد. حتی انگلیس بارها قهر کرده و از عضویت فیفا دراومده و دوباره برگشته . صحبت کرده در مورد رقابت شدید بین باشگاه های شمال و جنوب انگلیس . در مورد کشورهای بریتانیا و دعوای استقلالشون . گفته می شه ایجاد فوتبال با هدف ایجاد سوپاپ اطمینان برای بخش کاگری مملکت بوده .

اسپانیا : کشوری که فوتبالش به صورت بسیار شدیدی با سیاستش در هم آمیخته حتی فرانکو تلاش زیادی کرد تا برداشت های سیاسی خودشو از این ورزی داشته باشه . مبحث مهم دیگه فوتبال این کشور قضیه کاتالان ها و حس خودمختاریشونه.

آلمان : کشوری که بسیار منظم بازی می کنه و تا دقیقه آخر . این کشورهم ورزشش دست خوش گرفتاری های سیاسیش بوده و متاسفانه قضیه نژادپرستی وارد مقوله فوتبال هم شده .

فرانسه : کشوری که فوتبال را جهانی کرد جام جهانی و جام ملت های اروپا را بنیان گذاشت مجله های تخصصی فوتبال را پر و بال داد . تیم ملی خوبی داشته ولی اصولا نتونسته باشگاه های پول سازی داشته باشه .

سوئد : این کشور شدیدا اهل ورزشه کلا می گن از هر 5 تا سوئدی یکیشون عضو یک باشگاهی هست اونا تاکید زیادی روی آماتور موندن فوتبالشون داشتن نتیجه بدی هم نگرفتن ولی در نهایت به سمت نیمه آماتوری رفتن .

ترکیه : مردم ترکیه علاقه زیادی به فوتبال دارند و یکی از دل مشغولی های اونا پیوستنشون به اروپا و رسوندن سطح بازیشون به سطح بازی اوناست هر چند احساسات متضادی هم در این زمینه دارند .

اروپای شرقی : ورزش برای مردم این ناحیه وسیله ای برای بهتر نشون دادن فلسفه کمونیسم بود اونا تاکید زیادی بر بازی گروهی داشتن و اصولا به دلیل سربازی اجباری تیم های ارتشیشون خیلی قوی بودند .

یوگسلاوی : اونها روزهای زیادی درگیر جنگ بودنند و خوب ناخودآگاه فوتبالشون هم تحت تاثیر بود و خیلی از فوتبالیست ها درگیر مبارزات شدند بعد از جنگ و نبود صرب ها هم کلا حال و هواشون را تغییر داد .

برزیل : برزیلی ها تا مدت های زیادی مخالف حضور سیاه پوستاشون در تیم بودند ولی خوب در برابر گذر زمان و سیاه های بسیار خوب این کشور مغلوب شدند . کارناوال های فوتبالی توی برزیل رونق زیادی داره و نکته مهم دیگه مشکلات شدید داوری توی این کشوره.

آرژانتین : سفیدترین ملت آمریکای لاتین که فوتبالشون بیش از حد سیاست زده است و اصلا انگار فوتبال و سیاست یکیه. طرفدارا توی این شکور قدرت فوق زیادی دارند حتی توی سیاست های باشگاه و زندگی فوتبالیست ها تاثیرگذارند .

کلمبیا :  فوتبال کلمبیا همیشه درگیر مواد مخدر بوده کارهای عجیب غریب خارج از قانون و ترور و کشت و کشتار مثلا داوری که قضاوتش مطابق میل نبوده یا بازیکنی که نپسندیدنش فردا با گلوله کشته شده !

زنان و فوتبال :  درگیرهای زنان برای فوتبال بازی کردن وجود داشتن دید جنسیتی و تلاش بسیار برای بیرون اومدن از این چهارچوب .

اینم از معرفی کارهای فوتبالی آقای صدر من به جز قسمت ایرانش که دیگه برام تکراری شده بود واقعا لذت بردم کتاب جالبی بود خوندن فراز و نشیب ها و باورهای مردم کلا سرگرم کننده و زیباست و آدم را با خودش همراه می کنه . ایده جالبیه این که سر در بیارید واقعا چه قدر جو توی جاهای مختلف تغییر می کنه طراز قدرت به چه نحوه و من شخصا لذت زیادی بردم از خوندنش .

جهت حسن ختام بگم حمیدرضا صدر متولد مشهد، استاد دانشگاه و روزنامه‌نگار و فعالیت روزنامه‌نگاری او در زمینه نقد سینما و فوتبال است. معمولاً به عنوان کارشناس به برنامه‌های صدا و سیما دعوت می‏شود. صدر دانش‎‏آموخته کارشناسی اقتصاد و کارشناسی ارشد شهرسازی از دانشگاه تهران و مقطع دکترا از دانشگاه لیدز است و هم‌اکنون در رشته سینما در دانشکده هنرهای زیبا تدریس می‌کند

منابع و مآخذ:

برچسب‌های این مطلب:

انتشارات


نمايش ديدگاه‌هاي بيشتر

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.