با کویر و بیابان آشنا شوید.

کویر ها


۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۲:۰۱:۴۵
۱۵


گاهی اوقات بیابان به محیط خارج از شهر و روستا گفته می شود. اما در واقع بین این دو اصطلاح تفاوت زیادی است. که در ادامه مطلب به تفاوت بیابان و کویر در چه چیزهایی است؟

کویر یا نمک زار منطقه هایی است که به دلیل موقعیت جغرافیایی (معمولاً قطع رودخانه ها در آن) و حرارت شدید آفتاب به نمکزار تغییر شده باشد. برخی کویرها قبلاً دریاچه یا دریاهایی بوده اند که در اثر تبخیر آب از آنها به نمکزار تغییر شده اند.

کویر مرکزی ایران که دشت کویر نامیده میشود، درون خود تعداد زیادی کویر کوچکتر، مانند کویر درانجیر، کویر ساغند، کویر بند ریگ را جا داده است.

 

تفاوت بیابان و کویر در چیست؟

تفاوت کویر و بیابان در بین همه مردم رواج دارد که اصطلاح کویر را به جای بیابان بکار می برند و یا برعکس می باشد. گاهی اوقات بیابان به محیط خارج از شهر و روستا گفته می شود. اما در واقع بین این دو اصطلاح تفاوت زیادی است. که در ادامه مطلب به تفاوت بیابان و کویر در چه چیزهایی است؟ می پردازیم

بیابان به بخشی از مناطق خشک می گویند که کمتر از ۵۰ میلی متر باران دارد یعنی ممکن است هر چند سال در آن باران نبارد و با کم آبی و تبخیر شدید مواجه باشد و دارای پوشش گیاهی بسیار ضعیف و فقیر باشد و یا سطح وسیعی از آن به کلی فاقد گیاه باشد که از دیدگاه اکولوژی . 

کویر به زمین های رسی پف کرده، با شوری و نمک بسیار شدید که گیاهان در آن نمی توانند رشد کنند و در بعضی از آن ها که شوری کمتر است ممکن است گیاهانی مانند گز و شور که در برابر املاح نمکی مقاوم هستند رشد کنند. زیرا کویر معمولا زمین هایی با شوری بالا و بدون گیاه است که به آن نمک زار نیز گفته می شود.

تفاوت بیابان و کویر در این است که در کشور ما بیشتر کویر را بیابان و بیابان را کویر می کویند. در واقع کویر به زمینی گفته می شود که تحت تاثیر شدید نمک است و قابل رویش برای گیاهان و زراعت نیست. حتی گیاه خرما و جو و پسته که بسیار مقاوم هستند نمی توانند در این زمین برویند ولی امکان دارد که گیاهان غیرزراعی مقاوم به شوری مثل نی، گز، خارشتر، اشنی، در بیابان برویند.

چرا در شهر هایی که نزدیک کویر هستند زیاد طوفان شن می اید؟

چون در بیابان و کویر زیادی باد می وزد و ان باد تشکیل گرد باد می دهد و به دلیل اینکه در بیابان و کویر شن زیادی وجود دارد گردباد، شن را با خودش به شهرهای نزدیک می‌برد.

 

برچسب‌های این مطلب:

نمایشگاه پزوهش کویر ها
برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.