افزایش توجّه کودک با بازی


۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ / ۱۰:۵۲:۱۳
۳۳۳


اگر می خواهید بر روی توجه کودکان کار کنید ابتدا باید علاقه آنان را جلب نمایید که با بازی این امکان برای شما فراهم می شود. 

اگر می خواهید بر روی توجه کودکان کار کنید ابتدا باید علاقه آنان را جلب نمایید که با بازی این امکان برای شما فراهم می شود. توجه بر دو گونه است، متمرکز و گسترده. در توجه گسترده جنبه های مختلف محیط اطرافتان را برای مدت کوتاهی بررسی می‌کنید. توجه گسترده یک دیدگاه کلی از محیط به شما می‌دهد. فکر کنید که در یک جشن هستید، شما از طریق زبان بدن افراد و همچنین از طریق صداها، بوها، و منظره ها از موقعیت کلی جشن آگاه می‌شوید و توجه تان را بر روی چیزهای مختلف متمرکز می‌کنید تا به‌طور کای از آنچه اتفاق می افتد آگاه شوید.  

تصور کنید در هر حال دوچرخه سواری هستید، هنگامی که دوچرخه را می رانید می‌توانید به پدال زدن، هدایت کردن و ترافیک اطراف خود توجه کنید و در همان حال از وزش باد در بین موهایتان لذت ببرید.

نوع دیگر توجه، توجه متمرکز است که شما بر روی یک چیز برای مدت طولاتی تمرکز می‌کنید. توجه متمرکز به یک تصفیه کننده ی فعال اطلاعات نیاز دارد و شا به‌صورت متوالی و نه به‌صورت کلی به جزییات توجه می‌کنید.

توجه گسترده مثل یک چراغ است و توجه متمرکز مانند باریکه ای از نور است. در انجام اموری مثل دنبال کردن مراحل انجام یک کار، نوشتن یک مقاله و چیدن پازل به این نوع نوجه نیاز داریم.

توجه گسترده مقدار زیادی اطلاعات را به‌طور سریع در اختیار ما قرار می‌دهد و عاملی است که موجب می‌‌‌شود ما به ارتباطات توجه کرده و الگوهای جدید را ایجاد کنیم و همین امر ما را به سمت خلاقیت تشویق می‌نماید. هر فرد به هر دو نوع توجه نیاز دارد. زمانی که ما بتوانیم هر دو نوع توجه را داشته باشیم و از یکی به دیگری برویم قادریم کارها به بهترین صورت انجام بدهیم.

توماس آرمسترانگ در کتابش روشی برای درمان کودکان بیش فعال مطرح نموده است که کودکانی که برچسب کم توججهی خورده اند در بعضی از محیط های خاص از خود جواس پرتی نشان نمی دهند. همچنین مادر کودکی با تشخیص کم توجهی می گوید: «بچه من می تواند در هنگام تماشای ویدیو و یا انجام بازی پین تامبلر لاک، مدت ریادی تمرکز کند.»

لذا می‌توان گفت بازی و سرگرمی وسیله ی خوبی است برای تقویت توجه کودکان. اطلاعات مربوط به جزییات زندگی دامنه ی توجه را افزایش می‌دهد. بازی‌هایی که در آن برای کودکان دبستان جزئیات زندگی طرح می‌‌‌شود که نسبت به زندگی و کارهای روزمره آن‌ها تازگی دارد و می تواند سطح هوشیاری آن‌ها را افزایش داده و بنا بر این توجه شأن و یا به عبارت دیگر یادگیری شأن را نیز افزایش دهد. ما برای یادگیری به سطح معینی از هوشیاری نیاز داریم. اگر سطح هوشیاری خیلی کم باشد احساس می‌کنیم که توجه ضعیف و کمی داریم و یا اگر این توجه خیلی زیاد باشد احساس بی قراری می‌کنیم. به نظر می‌رسد که یک کودک بیش فعال تلاش می‌کند تا سطح هوشیاری اش را افزایش دهد. این کودکان نسبت به کارهای روزمره بی میل هستند اما امور تازه علاقه آن‌ها را بیشتر می‌کند و به متمرکز شدن آن‌ها کمک می‌نماید. با انجام بازی‌هایی مرتبط با توجه می‌توان علاوه بر تقویت توجه اعتماد به نفس کودک را نیز افزایش داد. همچنین بچه های در خود فرو رفته که قدرت تمرکز ضعیفی دارند ار طرق بازی می توانند لذت آگاهی از همه چیز را تجربه کنند.نمايش ديدگاه‌هاي بيشتر

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.