دعــوت شــده‌اید به بــازارچــه‌ی حضـــرت خــدیـجه (سلام‌الله علیها):

اولین تعاونیِ اقتصادیِ مؤمـنین در مــیزان


۰۶ مرداد ۱۳۹۸ / ۲۰:۰۹:۳۹
۸۲۸


نخستین کسب‌وکار خانگی با رویکرد اسلامی در یک مدرسه‌ی غیردولتی آغاز شد.

اشاره: می‌گویند 75 درصد از منابع اقتصادي دنيا در دست يهوديان است! تاجران صهیونیست یک تعاونی بزرگ اقتصادی تشکیل داده‌اند و با گردش مالی بسیار زیادی که دارند حتی توانسته‌اند قوانین کشوری مانند ایالات متحده آمریکا را دست خوش تغییر کنند؛ غاصبان فلسطین، مهارت تعاون و اقتصاد را به کودکان خود آموزش می‌دهند؛ چون این اصل لازمه‌ی حیات آن‌ها است!
 
 
قصه از آن‌جایی شروع شد که تعدادی از اولیای کلاس اول دبستان پسرانه‌ی میزان تصمیم می‌گیرند محصولات خانگی خود را بفروشند. در اولین قدم از گروه اولیای کلاس اول استفاده کردند و محصولات خودشان را به سایر اولیا معرفی کردند. استقبال خوب بود و در نتیجه‌ی آن، یک بازارچه‌ی داخلی شکل گرفت. نام آن را «بازارچه‌ی حضرت خدیجه (س)» گذاشتند. بانویی که اسم و رسمش، تداعی کننده‌ی اقتصاد، تعاون و اسلام است. اکنون این بازارچه، می‌خواهد فقط یک بازار داخلی و محدود نباشد، صاحبان غرفه‌های آن، قصد دارند تا تجارت جهانی حضرتش را احیاء کنند.
 
فرض می‌کنیم که شما در ماه یک‌میلیون تومان خرید می‌کنید، این خرید می‌تواند شامل خوراک و پوشاک و مایحتاج زندگی شما باشد. اگر این عدد یک‌میلیون را در تعداد حدودی سیصد خانوار دبستان یک پسرانه‌ی میزان ضرب کنیم، رقم قابل‌توجه‌ای می‌شود و اگر تمام خانواده‌های مؤسسه‌ی میزان از پیش‌دبستان تا سال آخر دبیرستان را حساب کنیم، یک گردش مالی فوق‌العاده است که خانواده‌های مذهبی یک مدرسه‌ی غیردولتی در غرب تهران، عامل ایجاد آن بوده‌اند.
حالا شما می‌توانید به جای خرید از بازارچه‌ی حضرت خدیجه (س)، از صدها فروشگاه زنجیره‌ای، استارتاپ‌های عرضه‌کننده‌ی کالا و... خرید کنید و حسابی از تخفیف‌ها لذت ببرید؛ اما لازم است بدانید شما با این کار، تمرکز قدرت و ثروت را در اختیار نهادهایی قرار داده‌اید که مطمئن نیستید این ثروت را برعلیه اسلام و انقلاب به کار نمی‌گیرند؛
 
آیا خرید از یک مادر محجبه‌ی مؤمن که خمس مالش را پرداخته است و با تجارت یا تولید، بنیان اقتصادی یک خانواده‌ی متدین و انقلابی را تقویت می‌کند، با خرید از یک فروشگاه زنجیره‌ای و یا هر نهاد اقتصادی کلان دیگر که ثروت انباشته‌ی یک سرمایه‌دار را حجیم‌تر می‌کند، برابر است؟ آیا این خانواده‌های انقلابی ممکن است مال خود را در امور ناصواب صرف کنند؟ آیا با خرید از مؤمنین، باعث رونق زکات و امور خیر نمی‌شویم؟ آیا با این کار باعث گسترش هیئات ُ روضه‌ها و مساجد نیستیم؟
اکنون این بازارچه، می‌خواهد فقط یک بازار داخلی و محدود نباشد، صاحبان غرفه‌های آن، قصد دارند تا تجارت جهانی حضرتش را احیاء کنند.
اگرچه ممکن است همه‌ی کالاهای اساسی خود را در بازارچه‌ی حضرت خدیجه پیدا نکنید و یا با مشکل کمبود جا و اشکال در دستگاه کارت‌خوان مواجه شوید و یا احتمال دارد در بازارهای دیگر، کالاهایی با قیمت کمتر پیدا کنید؛ اما باز هم تأمل کنید.. اگر خانواده‌ی میزان هستید و در شهر و دیار خانوادگی خودتان، محصولات نابی پیدا می‌شود که با قیمت مناسب‌تری به بازارچه می‌رسد، همین حالا با نیت رونق و گسترش این تعاونی، دست به کار شوید و کالای خودتان را عرضه کنید. حتی اگر کالایی نمی‌شناسید، با مطالعه و جست‌وجو در بازار، کار تجارت را از همین جا شروع کنید.
این بازار، مزین به نام خدیجه(س) است. همسر باوفای رسول خدا که ثروتش را در جهت گسترش اسلام به کار گرفت. غرفه‌های این بازارچه را موکب‌های اقتصادی امام‌حسین‌(ع) بدانید که علم شده‌اند تا به پرچم عاشورا قدرت بدهند..
 
فردا مورخ هفتم مرداد 1398، بازارچه‌ی حضرت خدیجه(س) وارد فصل جدیدی از حیات خود می‌شود؛  امید است که این غرفه‌های کوچک روزی به تولیدی‌های بزرگ تبدیل شوند و با ثروت‌شان، در زمره‌ی یاران اسلام و انقلاب باشند.
 
وعده‌ی دیدار: ساعتِ 10 صبح فردا هفتم مرداد 1398
مؤسسه فرهنگی و هنری هدایت میزان – طبقه‌ی منفی یک

برچسب‌های این مطلب:

اخبار و رویدادها


نمايش ديدگاه‌هاي بيشتر

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.