تفکیک زباله


۲۳ آذر ۱۳۹۸ / ۰۷:۱۷:۳۶
۱۰۶۰


طرح آموزش همگانی دانش آموزان برای تفکیک زباله از مبدا

اغلب زباله ها در مدارس شامل مواد آموزشی، الکترونیک و مواد غذایی است. تخمین آماری از زباله های مدارس حاکی از آن است که حدود 24 درصد این زباله ها قابل بازیافت در بخش های مختلف بازیافتی اعم از کاغذ، پلاستیک و قطعات الکترونیک است. حدود 50 درصد دیگر نیز که شامل مواد غذایی و کاغذهای غیرقابل بازیافت هستند را میتوان به عنوان کمپوست بازیافت نمود.
برای شروع آموزش در مدارس میتوان بازیافت را به چشم یک بازی خلاقانه دوستدار طبیعت نگاه کرد. همانطور که ذکر شد اغلب زباله مدارس زباله های بازیافتی هستند. در نتیجه آموزش بازیافت در مدارس راهی برای رسیدن به آینده ای روشن برای فرزندانمان در کنار جمع آوری پسماند از مجموعه ای با درصد پسماند با قابلیت بازیافت پذیری بالا و کم هزینه به دلیل قابلیت تفکیک پذیری بالا زباله های بازیافتی از هم است.
زمانی که کودکان به چالش بازیافت دعوت می شوند و در این مسیر تحت آموزش قرار می گیرند، احتمال بیشتری وجود دارد که این عادت تا بزرگسالی با آنها همراه باشد. همچنین تأثیر تصمیمات شخصی خود را در آینده می بینند.
برگزاری مراسم آموزشی تفکیک پسماند برای ترغیب دانش آموزان در مدارس
در این مقاله توضیح می دهیم که چطور یک برنامه برای بازیافت مدارس ایجاد کنیم:
انتخاب کنید که چه چیزی را بازیافت کنید!
تیم هایی با هدف بازیافت در مدارس تشکیل شوند و روی نحوه پیشبرد برنامه های بازیافت مدرسه کار کنند. دانش آموزان میتوانند با تجزیه و تحلیل انواع زباله تولیدی کلاس، آنها را دسته بندی کنند.
بعد از اینکه متوجه شدند دقیقا چه اتفاقی می افتد، میتوانند اهداف مدرسه خود را برای بازیافت تنظیم کنند. مواد قابل بازیافت را شناسایی کنند و نحوه جمع آوری آنها را تعیین کنند.
انواع کاغذهای بازیافتی مدارس:

کاغذهای کپی

دفترچه یادداشت

نامه های اداری مدرسه

اطلاعیه های چاپی

کاغذ رنگی

پوشه ها و پرونده ها

کیسه ای خرید کاغذیفلزات بازیافتی

بازایافت قوطی های فلزی نوشیدنی

انواع ابزار فلزی در مدارس فنی و حرفه ای


فلزات بازیافتی

بازایافت لوازم الکترونیک:

کامپیوترها، چاپگرهای قدیمی از رده خارج

لوازم الکترونیک قدیمی و جاگیر

باتری ها و انواع بردها، دیود، خازن… استفاده شده در کاردستی های آموزشی


بازایافت لوازم الکترونیک

پلاستیک:

فنجان، قاشق و چنگال پلاستیکی بوفه ها

بسته بندی تغذیه

لوازم ورزشی قدیمی

و خیلی دیگر از ضایعات مدارس زباله های پلاستیکی هستند که با اجرای سیاست های بازیافت حتی میتوان اقدام به کاهش تولید آن کرد.

بازیافت پلاستیک

کمپوست:
و در نهایت بخش اعظمی از زباله ها مواد غذایی، برش های میوه و سبزی قابل بازگشت به طبیعت هستند که میتوان در تهیه کمپوست از آنها استفاده کرد.


کمپوست

فرایند بازیافت با قرار دادن سطل های ویژه در مسیرهای پرتردد مدرسه و انتخاب رنگهای مشخص برای هر سطل به طور مجزا براحتی امکان پذیر است.

برچسب‌های این مطلب:

دانش‌آموزی


نمايش ديدگاه‌هاي بيشتر

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.