کاردستی در پایه دوم و اهمیت آن

کاردستی در کلاس دوم


۱۵ دی ۱۳۹۸ / ۱۰:۲۶:۴۱
۱۰۴۶


کاردستی برای کودکان می تواند به عنوان یک ابزار مهم در رشد و پرورش و خلاقیت آنان عمل کند. می توان به جرات گفت ، ساخت کاردستی برای کودکان کمتر از حل و پاسخگویی به سوالات درسی تاثیرگذار نیست .

کاردستی برای کودکان می تواند به عنوان یک ابزار مهم در رشد و پرورش و خلاقیت آنان عمل کند. می توان به جرات گفت ، ساخت کاردستی برای کودکان کمتر از حل و پاسخگویی به سوالات درسی تاثیرگذار نیست . ساخت کاردستی برای کودکان به تمرکز فکری و رشد و شکوفایی خلاقیت انان کمک می کند .

مطالعات روان‌شناسان درباره خلاقيت نشان داده است که خلاقيت نيز همانند ساير جنبه‌هاي انسان از الگويي پيروي مي‌کند. به نظر آنها خلاقيت در اوايل زندگي و ابتدا در بازي کودک ظاهر مي‌شود و به تدريج در جنبه‌هاي ديگر زندگي از قبيل کار ، مدرسه ، فعاليت‌هاي تفريحي و مشاغل تجلي مي‌کند.

در همین راستا در کلاس دوم دبستان میزان برای ترغبت دانش آموزان به ساخت کاردستی در صبحگاه و در صورت نیاز زنگ ناهار زمان مناسبی اختصاص داده شده است .

دانش آموزانی که کاردستی ساخته اند ، کارساخت های خود را به بچه ها نمایش می دهند و درباره ی مراحل ساخت و ایده و مورد استفاده آن در جمع دوستانشان صحبت می کنند و در صورت علاقه می توانند کاردستی خود را در زنگ تفریح در اختیار دوستانشان ( برای یاد دادن ساخت آن و یا بازی و ... ) قرار دهند .

در بعضی مواقع نیز به علت استقبال زیاد بچه ها و تعداد زیاد کارهای ساخته شده غرفه های کاردستی راه اندازی می شود و دانش آموزان به صورت نمایشگاهی به تماشای کارهای دوستانشان می پردازند .

عوامل تسريع‌کننده در رشد خلاقيت

 

وقت: کودکان براي خلاق شدن وقت زيادي لازم دارند تا با افکار و مفاهيم درگير شوند و با آنها بازي کنند و آنها را به اشکال نو و ابتکاري در آورند .

رغيب و تشويق: کودکان براي خلاقيت و خلاق بار آمدن به تشويق و ترغيب نياز دارند و انتقاد مانع خلاقيت ايشان مي‌شود .

 

مواد: بديهي است وجود مواد گوناگون مثلا کاغذ ، خمير و...براي تحريک خلاقيت در کودکان ضرورت دار .

 

محيط محرک: محيط خانه و مدرسه بايد با تشويق و راهنمايي کودکان در کاربرد مواد و اشيا ، خلاقيت ايشان را بر انگيزد .

 

روابط غير انحصاري والدين کودک: والديني که نه حامي افراطي و نه انحصارگر افراطي فرزند خود هستند، طبعا او را به استقلال و اتکا به خويش تشويق خواهند کرد و اين دو تاثير بيشتري در خلاقيت دارند .

 

روش‌هاي پرورش کودک:روش آزاد منشانه و آسان‌گير در پرورش کودکان درخانه و مدرسه خلاقيت را تسريع مي‌کند، در صورتي که سختگيري از آن جلو گيري مي‌کند .

 

فرصت کسب معلومات : خلاقيت در خلا انجام نمي‌گيرد ، بلکه مستلزم کسب معلومات است که زير بناي خلاقيت بشمار مي‌رود .
نمايش ديدگاه‌هاي بيشتر

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.