ویروس کرونا قوی تر است یا آنفلانزا


۰۴ اسفند ۱۳۹۸ / ۲۲:۱۲:۵۲
۲


.

بیماری ویروس کرونا، آنچه والدین بایستی بدانند

چگونه از خود و کودکان‌تان محافظت کنید.

23 فوریه 2020

Coronavirus disease (COVID-19): What parents should know

UNICEF/UN0157971/Helin

کروناویروس «جدید» چیست؟

کرونا ویروس جدید (CoV) نوعی جدید از ویروس است.

بیماری ایجاد شده با ویروس کرونا که به آن بیماری کرونا ۲۰۱۹ (COVID-19) می‌گویند، اولین بار در ووهان چین شناسایی شد. CO مخفف کرونا، VI مخفف ویروس و D  به معنی بیماری (در انگلیسی). قبلاً به این بیماری «کروناویروس جدید ۲۰۱۹» یا «nCoV-2019» می‌گفتند.

ویروس COVID-19 ویروس جدیدی بوده و به خانواده ویروس‌هایی همچون سارس (سندروم تنفسی حاد) و سایر سرماخوردگی‌های معمولی مرتبط است.    

 

ویروس COVID-19 چگونه منتشر می‌شود؟

ویروس از طریق تماس مستقیم با قطره‌های تنفسی فرد آلوده (ازطریق سرفه و عطسه) و تماس با سطوح آلوده به ویروس منتقل می‌شود. ویروس COVID-19 می­تواند ساعت‌ها روی سطوح زنده بماند، ولی یک ضدعفونی ساده می‌تواند آن را از بین ببرد.

 

علائم کروناویروس چیست؟

علائم شامل تب، سرفه و تنگی نفس است. در مواد حادتر عفونت می‌تواند منجر به سینه پهلو (پنومونی یا همان عفونت ریه) یا مشکلات تنفسی گردد. در موارد نادر این بیماری کشنده خواهد بود.

علائم بیماری شبیه آنفولانزا یا سرماخوردگی معمولی است، که بسیار شایع تر از COVID-19 هستند. به همین دلیل برای تایید این که کسی COVID-19 گرفته باشد، بایستی آزمایش شود. نکته حائز اهمیت این است که اقدامات کلیدی پیشگیرانه را به خاطر بسپاریم که عبارتند از شستشوی دست‌ها و رعایت موارد بهداشتی تنفسی (پوشاندن دهان به هنگام عطسه یا سرفه با دستمال یا آرنج خم شده، سپس انداختن دستمال داخل سطح آشغال در بسته). همچنین واکسن آنفولانزا نیز راه پیشگیری مناسبی است، بنابراین به یاد داشته باشید که واکسیناسیون خود و فرزندان‌تان را به موقع انجام دهید.

 

چگونه می‌توان خطر عفونت را کاهش داد؟

با رعایت چهار مورد احتیاطی زیر می‌توانید جلوی خطر عفونت برای خود و خانواده‌تان را بگیرید:

۱. دستهای‌تان را مرتب با آب و صابون یا ژل ضدعفونی الکل‌دار بشویید.

۲. به هنگام عطسه یا سرفه جلوی دهان خود را با دستمال یا آرنج خم شده‌تان بگیرید، و دستمال را داخل سطح دربسته بیاندازید.

۳. از تماس نزدیک با کسانی که سرما خورده‌اند یا علائمی شبیه آنفولانزا دارند اجتناب کنید.

۴. اگر تب دارید، سرفه می‌کنید یا احساس می‌کنید مشکل تنفس دارید حتماً به دکتر مراجعه کنید.

 

آیا باید ماسک بزنم؟

چنانچه علائم تنفسی (سرفه یا عطسه) دارید، برای محافظت از دیگران استفاده از ماسک پزشکی توصیه می‌شود. اگر هیچ‌گونه علائمی ندارید، نیازی به استفاده از ماسک نیست.

درصورت استفاده از ماسک، برای اطمینان از اثربخشی آن و جلوگیری از افزایش خطر انتقال ویروس، باید از آن درست استفاده کرده و پس از استعمال نیز درست دفع نمود.

استفاده از ماسک به تنهایی برای جلوگیری از عفونت کافی نیست و بایستی با شستشوی مکرر دست‌ها، پوشاندن دهان به هنگام عطسه و سرفه، و جلوگیری از تماس نزدیک با کسانی که علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا دارند (سرفه، عطسه، تب) همراه باشد. 

 

آیا COVID-19 روی کودکان تأثیر می گذارد؟

این ویروس جدید است و ما هنوز نمی‌دانیم که چه تأثیری بر کودکان یا زنان باردار خواهد گذاشت. می‌دانیم که امکان دارد افراد در هر سنی به این ویروس آلوده شوند، اما تاکنون موارد نسبتاً کمی از COVID-19 در بین کودکان گزارش شده است. ویروس در موارد نادر کشنده است، و تاکنون بیشتر موارد منجر به مرگ در میان افراد پیرتر با بیماری‌های زمینه‌ای دیده شده است.  

 

اگر فرزندم علائم COVID-19 داشت چه کار کنم؟

حتماً درمان پزشکی را شروع کنید، ولی به خاطر داشته باشید که اکنون در نیمکره شمالی فصل آنفولانزا است و علائم COVID-19 از قبیل سرفه یا تب می‌تواند مشابه علائم آنفولانزا یا سرماخوردگی که بسیار هم شایع هستند، باشد. 

رعایت نکات بهداشتی دست‌ها (شستشوی مرتب دست‌ها) و بهداشت تنفسی را ادامه دهید و واکسیناسیون کودکان خود را به موقع انجام دهید تا کودک‌تان درمقابل سایر ویروس‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا در امان باشد. 

در مورد سایر عفونت‌های دستگاه تنفسی از قبیل آنلفولانزا، اگر خودتان یا کودکتان علائمی دارد،  از همان ابتدا کمک پزشکی بگیرید و سعی کنید که از حضور در اماکن عمومی (محل کار، مدارس وسایل نقلیه عمومی)خودداری کنید، تا از سرایت به دیگران جلوگیری شود.  

 

اگر یکی از افراد خانواده علائم بیماری را داشته باشد چه کار باید کرد؟

اگر شما یا کودکتان تب، سرفه یا تنگی نفس دارید، باید از همان ابتدای بروز علائم از پزشک کمک بخواهید. اگر به مناطقی که COVD-19 در آنجا گزارش شده سفر کرده‌اید، یا اگر در تماس با فردی بوده‌اید که به‌تازگی به یکی از چنین مناطقی سفر کرده و علائم تنفسی دارد، با پزشک خود یا با کارمندان بهداشت تماس بگیرید و موضوع را با آنها درمیان گذاشته و مشورت کنید. 

 

آیا بایستی کودکم را در خانه نگهدارم و به مدرسه نفرستم؟

اگر کودک شما علائم بیماری را دارد، از پزشک کمک بخواهید و به دستوراتی که پزشک یا کارمند بهداشتی می‌دهد عمل کنید. درغیر اینصورت، همچون سایر عفونت‌های دستگاه تنفسی از قبیل آنفولانزا، اگر کودکتان علائم بیماری دارد، وی را در خانه بستری کنید و به خوبی از او مراقبت کنید و به اماکن عمومی نروید تا بیماری به دیگران سرایت نکند. 

اگر کودکتان علائمی مثل تب یا سرفه ندارد، و اگر بخشنامه‌ای راجع به بهداشت عمومی یا توصیه‌های رسمی مشابه دیگری درخصوص مدارس دریافت نکرده‌اید، بهتر است که کودک‌تان را به مدرسه بفرستید. 

به‌جای این که کودکان را از مدرسه دور نگهدارید، به آنها آموزش دهید که دستهای‌شان را خوب بشویند و اقدامات بهداشتی مربوط به تنفس را در مدرسه و سایر اماکن انجام دهند، از جمله شستشوی مرتب دست‌ها، پوشاندن دهان به هنگام عطسه یا سرفه با دستمال یا آرنج خم شده، و سپس انداختن دستمال داخل سطل دربسته، لمس نکردن چشم‌ها، دهان یا بینی اگر دست‌ها کاملاً شسته نشده‌اند.    

 

بهترین راه شستن کامل دست‌ها چگونه است؟    

۱. شیر آب را باز کنید و دست‌ها را زیر آن بگیرید

۲. تمام دست‌تان را به صابون آغشته کنید

۳. تمام سطوح دست‌ها را به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با صابون بمالید، از جمله پشت دستها، میان انگشتان و زیر ناخن‌ها

۴. دست‌ها را کاملاً با آب بشویید

۵. دست‌ها را با دستمال تمیز یا حوله یک‌بار مصرف خشک کنید

۶. دست‌ها را مرتب بشویید، به خصوص قبل از خوردن، بعد از فین کردن، سرفه یا عطسه و دستشویی. 

۷. اگر آب و صابون در دسترس ندارید، از ژل شستشوی دست الکلی با حداقل ۶۰ الکل استفاده کنید. اگر دستان‌تان به صورت مشهود کثیف هستند، حتماً با آب و صابون بشویید. 

 

آیا زنان باردار می‌توانند ویروس کرونا را به جنین خود منتقل کنند؟

هنوز شواهد کافی مبنی بر اینکه ویروس بتواند در دوران بارداری از مادر به جنین منتقل شود یا تأثیر بالقوه این بیماری بر روی کودک وجود ندارد. این موضوع در حال حاضر در دست بررسی است. زنان باردار بایستی موارد احتیاطی مقتضی برای محافظت از خود در برابر این ویروس را به عمل بیاورند و چنانچه علائمی مانند تب، سرفه یا تنگی نفس در خود مشاهده کردند، سریعاً به پزشک مراجعه کنند. 

 

آیا مادری که آلوده به کرونا ویروس باشد، می‌تواند همچنان به نوازد خود شیر بدهد؟

 تمام مادران در مناطق آلوده و پرخطر که علائمی چون تب، سرفه یا تنگی نفس دارند، بایستی هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنند و دستورالعمل‌هایی که پزشک یا کارمند بهداشت می‌دهند را رعایت کنند. با توجه به مزایای تغذیه با شیر مادر و نقش کمرنگ شیر مادر در انتقال ویروس‌های تنفسی، مادر می‌تواند ضمن رعایت کلیه راهکارهای احتیاطی لازم همچنان به شیردهی ادامه دهد.

درمورد مادرانی که علائم بیماری را دارند شیردهی مشکلی ندارد، مشروط بر این که به هنگام در آغوش گرفتن کودک و نزدیک بودن به کودک (ازجمله هنگام شیردهی) ماسک بزنند، دست‌ها را قبل و بعد تماس با کودک (ازجمله هنگام شیردهی) بشویند و سطوح آلوده را تمیز و ضدعفونی کنند – همانند همه مواردی که وقتی کسی مشکوک به COVID-19 و یا بیماریش تأیید شده باشد در تعامل با دیگران از جمله با کودکان بایستی انجام دهد.

اگر مادر به شدت بیمار باشد، بایستی وی را به دوشیدن شیر و دادن آن به کودک با فنجان تمیز و/یا قاشق تشویق کرد، و در تمامی این مراحل همان روش‌های جلوگیری از عفونت فوق‌الذکر را نیز رعایت نماید.

 

یونیسف برای کمک چه کارهایی انجام می‌دهد ؟

پاسخ فعلی یونیسف تمرکز بر حمایت از دولت چین و طیف گسترده‌تری از کشورهای منطقه آسیای شرقی و اقیانوس آرام است که بیشترین موارد تاکنون در آنها گزارش شده است. از ۹ بهمن، یونیسف ۱۳ تن لوازم، ازقبیل لباس‌های محافظ، ماسک، عینک و دستکش برای استفاده کارمندان بهداشتی از راه هوایی ارسال کرده است. محموله‌های بیشتری نیز آماده ارسال یوده و یونیسف در حال تعیین مناطق کلیدی است که بیشتر نیاز به کمک دارند.

باتوجه به ماهیت غیرقابل پیش‌بینی ویروس و انتشار مداوم آن، یونیسف همچنین با دولت‌ها، همتایان خود در سازمان بهداشت جهانی، و سایر شرکای خود در زمینه تهیه برنامه‌های اضطراری در سایر مناطق، به‌ویژه کشورهای با ساختارهای بهداشتی ضعیف‌تر و ظرفیت‌های محدودتر در مقابله با شیوع بیماری‌های این چنینی، در ارتباط است.        

در ۲۸ بهمن، یونیسف درخواست ۴۲/۳ میلیون دلار برای بالابردن سطح کمک‌های مالی در تلاش برای مهار شیوع ویروس COVID-19 داد.

بودجه‌های اولیه صرف فعالیت‌های یونیسف در جهت کاهش انتقال ویروس از جمله تقویت اطلاع‌رسانی در مورد خطر و مقابله با اطلاعات غلط خواهد شد تا کودکان، زنان باردار و خانواده‌های آنها بدانند که چگونه از انتشار COVID-19 جلوگیری کنند و از کجا می‌توانند کمک بگیرند.

 

تماس با ما

بهاره یگانه فر

 

کارشناس ارتباطات

 

 

یونیسف

 

تلفن: 02122594994

ایمیل:

byeganehfar@unicef.org

درباره یونیسف

یونیسف تنها نهاد سازمان ملل متحد برای بهبود زندگی و رفاه کودکان در سراسر جهان است. با همراهی و همکاری با طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در ۱۹۰ کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای همه کودکان، به ویژه آسیب پذیرترین آنها، جامه عمل بپوشاند. 

برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های یونیسف از وب سایت www.unicef.org دیدن فرمایید.

توصیه های مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی ایران

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ | 

مدیر گروه بیماریهای عفونی دانشکده پزشکی : از مسافرت غیر ضروری به مناطقی که بروز ویروس کرونا در آنجا  گزارش شده ، خودداری نمایید.

به نقل از  روابط عمومی دانشکده پزشکی : با توجه به شیوع ویروس جدید کرونا در جهان،  دکتر مهشید طالبی طاهر؛ استاد و مدیر گروه بیماریهای عفونی درگفتگو با روابط عمومی دانشکده پزشکی توضیحات کاملی ارائه کرد. شرح این توضیحات در زیر قابل مشاهده است .

عفونت با ویروس های خانواده کورونا ویریده منجر به عفونتهای تنفسی ملایم می شود، اما اپیدمی با SARS-CoV,   MERS-CoV  نشان داده که ویروس های این خانواده تمایل به ایجاد بیماریهای جدی دارند. این ویروس های جدید  از پستانداران (شتر-خفاش)به انسان منتقل می شوند . در دسامبر 2019 یک ویروس جدید از این خانواده( (2019-nCoV باعث ابتلا انسان ها به پنومونی در چین شد که بعد از آن در چندین کشور دیگر نیز گزارش گردید. اکثر بیماران در تماس با محل فروش حیوانات دریایی و دیگر حیوانات بودند((zoonotic.

درتماس با قطرات تنفسی ایجاد شده با عطسه و سرفه، لمس وسایل آلوده به ویروس و سپس لمس چشم ها و بینی و دهان، تماس با حیوانات آلوده و خوردن گوشت خام و نیمه پخته از راههای شناخته شده کسب ویروس می باشند. در صورت سفر به مناطق آلوده و تماس با بیماران بویژه درکارکنان بهداشتی شانس انتقال بیشتر می شود.

در یک مطالعه جدید در چین برروی 425 مورد تایید شده عفونت با این ویروس نشان داده شده که سن متوسط بیماران 59 سال بوده، 56% مرد بودندو دوره کمون بیماری 5.2 روز بوده است. در این مطالعه نشان داده شده که انتقال ویروس از انسان به انسان در تماس نزدیک رخ داده است.

دوره کمون بیماری 2-14 روز می باشد و علایم بیماری شامل تب، سرفه و تنگی نفس می باشد. رادیوگرافی قفسه سینه ارتشاح دو طرفه را نشان می دهد. تا کنون در موارد گزارش شده 25%علایم شدید داشته اند.

در فصل زمستان در نیمکره شمالی آنفلونزا شایع می باشد ولی در صورت شرایط زیر باید بفکر کوروناویروس جدید بود.

1. مسافرت به چین و Wuhanدر طی 14 روز گذشته

2. تماس نزدیک با بیمار مبتلا.CDC تماس نزدیک را اینگونه تعریف کرده است: تماس با بیمار با فاصله کمتر از 2 متر، اقامت به مدت طولانی در یک اتاق و نگهداری از بیماربدون پوشیدن وسایل حفاظت شخصی، یا تماس مستقیم با ترشحات بیمار.

3. اقامت در یک مرکز در کشوری که مورد بیمارستانی کوروناویروس گزارش کرده اند.

4. بروز بیماری در پرسنل بهداشتی که از بیماران با عفونتهای تنفسی شدید مراقبت می کرده بدون توجه به سابقه مسافرت.

5. حال عمومی بیمار به صورت غیر معمول و غیر منتظره بدتر شود بدون توجه به سابقه مسافرت.

درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد و در شکل ملایم بیماری استراحت در منزل و مایع درمانی توصیه می گردد. ایجاد هوای مرطوب در خانه تنفس را راحت تر می نماید. از سیگار کشیدن به شدت پرهیز شود.

از مسافرت غیر ضروری به مناطقی که این ویروس جدید گزارش شده پرهیز شود. در صورت سفر به این مناطق احتیاطات زیر توصیه می شود:

1. از تماس با بیماران اجتناب شود.

2. از تماس با حیواناتی که حامل ویروس هستند پرهیز نمایید

3. عدم خوردن گوشت پستانداران و ماهی به صورت خام و یا نیمه پخته

4. شستن دستها با اب و صابون به صورت مکرر(یا استفاده از محلول حاوی الکل)

5. دهان، صورت، چشم ها و بینی لمس نشوند.

6. پوشیدن ماسک در تماس با بیماران و یا افراد مشکوک به بیماری

اگر خود مبتلا هستید برای محافظت از دیگران نکات زیر توصیه می شود:

1. از منزل حتی الامکان خارج نشوید.

2. دستهای خودرا مکررا با آب و صابون بشویید.

3. در منزل از اتاق خود خارج نشوید واز  سرویس بهداشتی مجزا استفاده کنید.

4. در هنگام سرفه و عطسه از دستمال استفاده کنید.

5. پوشیدن ماسک

در صورت تنگی نفس و درد قفسه سینه با پزشک خود تماس بگیرید.

در صورت بستری شدن در بیمارستان اقدامات زیر توصیه می گردد.

1. رعایت احتیاطات قطره ای و تماسی (در صورت امکان بیماردر اطاق با شرایط Airborne isolation قرار گیرد). در صورت اعمال تولید کننده ائروسل(برونکوسکوپی-تراکئوتومی-اینتوباسیون-احیا قلبی ریوی) باید احتیاطات airborne برقرار شود.

2. در صورتیکه اتاق ایزوله موجود نباشد بیماران گروهی می توانند در یک اتاق بستری شوند.

3. تختها در فاصله حداقل یک متری از یکدیگر قرار بگیرند.

4. بیمار ماسک بپوشد.

5. پرسنل بهداشتی که از این بیماران مراقبت می نمایتد باید ماسکN95بپوشند و احتیاط تماسی را رعایت نمایند و بهداشت دست فراموش نشود. پوشیدن عینک، شیلد صورت و گان توصیه می شود.

6. به بیماران آموزش داده شود که هنگام سرفه و عطسه از دستمال استفاده نمایند.

7. وسایل مورد استفاده فقط باید برای یک بیمار استفاده شود. در صورت اشتراک در وسایل مانند کاف فشار خون برای گندزدایی از اتیل الکل70% استفاده شود.

8. بیمار حتی الامکان برای کارهای غیر ضروری از اتاق خارج نشود.

9. محدودیت در تعداد ملاقات کنندگان

10. تمیز کردن محیط با آب و دترژان و گندزدایی با محلول هیپوکلریت سدیم

احتیاطات تماسی و قطره ای تا زمانی که بیمار بی علامت شود باید ادامه یابد.  


دفعات مشاهده: 2895119 بار   |   دفعات چاپ: 376 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کرونا و آنچه باید انجام دهیم

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ | 

 

1 / 4

ادامه توقف(2)


دفعات مشاهده: 2895499 بار   |   دفعات چاپ: 579 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


دستورالعمل مراقبت، تشخیص و درمان ویروس کرونا

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۱/۱۴ | دستورالعمل مراقبت، تشخیص و درمان ویروس کرونا شناسایی شده در چین منتشر شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛کرونا نوعی ویروس است که باعث ایجاد عفونت در بینی، سینوس‌ها یا گلو فوقانی می‌شود. این بیماری اولین بار در اواخر دسامبر سال ۲۰۱۹ در ووهان، یکی از شهر‌های بزرگ چین گزارش شده و به سرعت در حال شیوع است و از ابتدای شیوع تاکنون صد‌ها نفر به ویروس کرونا آلوده شده‌اند.
در این ادامه این مطلب می‌توانید دستورالعمل مراقبت، تشخیص و درمان ویروس کرونا را مشاهده کنید.
دستورالعمل

 


دفعات مشاهده: 2913449 بار   |   دفعات چاپ: 205 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


ویروس ها همیشه یک قدم جلوتر از نظام سلامت جهانی بودند

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۱/۱۴ | 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران : ویروس ها همیشه یک قدم جلوتر از نظام سلامت جهانی بودند.
به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی : دکتر منوری استاد و عضو هیئت علمی گروه ویروس شناسی درخصوص ویروس کرونا ، با واحد روابط عمومی دانشکده پزشکی گفتگو کرد.
دکتر منوری در ابتدا تصریح کرد : ویروس کرونا هم در انسان و هم در حیوان ایجاد بیماری می کند.  با این کرونا ویروس جدید  مجموعا هفت ویروس  کرونا  فقط در انسان ایجاد بیماری میکند  که تاکنون شناسائی شده است. ویروسهای سارس و مرس نیز متعلق به این خانواده ویروسی است.کرونا ویروس جدید  یا(Novel Corona virus 2019) آخرین مورد گزارش شده از این خانواده ویروسی است که خاصیت جهش ژنتیکی بالایی دارد .
استاد گروه ویروس شناسی درخصوص ساختار این ویروس گفت : از لحاظ ساختاری این ویروس دارای ژنوم RNA هستند و هرچه بیشتر در میان انسان ها باشد احتمال جهش آن بیشتر نیز خواهد بود . این ویروس در مقایسه با ویروس آنفلونزا جهش کمتری دارد و کرونا ویروسها بعد از رینو ویروس ها در رتبه دوم در ایجاد بیماری سرماخوردگی قرار دارند.
عضو هیئت علمی دانشگاه همچنین درخصوص علائم ویروس کرونا گفت : علائم این ویروس شبیه آنفلونزا است و با تب سرفه، آبریزش و تنگی نفس شروع می شود و اگر این علائم حاد شود میتواند منجر به از کار افتادن کلیه ها و حتی مرگ شود .
ایشان درخصوص میزان مرگ و میر ناشی از این ویروس نیز بیان داشت :مرگ و میر ناشی از این ویروس حدود 3% می باشد و کمتر از بیماری سارس است . تفاوت دیگر این ویروس  با ویروس آنفلونزا در این است که ما برای پیشگیری و درمان بیماری آنفلونزا واکسن و دارو داریم اما برای ویروس کرونا صرفا از درمان های حمایتی استفاده می شود .
دکتر منوری همچنین بیان کرد: ویروس ها همیشه یک قدم جلوتر از نظام سلامت جهانی بوده اند ، باید برنامه ریزی  دقیق و مدونی دراین خصوص داشته باشیم که مهمترین آنها آموزش کادر پرستاری و ایجاد کادر مجرب بهداشتی، همچنین تجهیز اتاق های ایزوله در مراکز درمانی است . از نکات مهم و لازم دیگر برخوردار بودن از امکانات آزمایشگاهی جهت تشخیص صحیح  این بیماری است خصوصا درزمان اپیدمی های نظیر این مورد.
استاد گروه ویروس شناسی برضرورت رعایت نکات بهداشتی تاکید کرد و افزود : باید از تماس با افراد مشکوک( دست دادن و روبوسی کردن) خودداری شود . همچنین استفاده از ماسک در اماکن پرجمعیت و ضدعفونی کردن دستها می تواند روند رو به رشد این بیماری را تا حدودی کنترل کند . در صورت استفاده از گوشت در برنامه های غذایی می بایست به طور کامل پخته شود.
استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران در پایان خاطر نشان کرد : در زمان سرماخوردگی ، منتظر تشدید علائم نباشید و هرچه سریعتر به پزشک معالج ویا مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه نمایید. 
 
 
 


دفعات مشاهده: 2894812 بار   |   دفعات چاپ: 196 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


توصیه های بهداشتی در مقابله با ویروس کرونا

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۱/۱۴ | 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، اقدامات انجام شده در این حوزه را جهت مقابله با شیوع ویروس کرونا را تشریح کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: پیرو شیوع ویروس کرونا در کشور چین و عدم ابتلا هموطنان ایرانی، دکتر عشرتی ؛ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران عنوان داشت: در این راستا، در معاونت بهداشت اقداماتی صورت گرفته است که از آن جمله می توان به برگزاری سمینار بیماری های تنفسی در دی ماه و سمینار احتیاطات همه جانبه با تاکید بر شستن دستها در آذر ماه اشاره کرد.
دکتر عشرتی بیان کرد: کیت های حفاظت در برابر بیماری های تنفسی و ضدعفونی کننده های سطوح و ‌دست تهیه شده است.
وی افزود: مدل های آموزشی بیماری های تنفسی ارائه شده و به تمام مراکز بهداشت و شبکه های بهداشت و درمان تابعه،  وضعیت آماده باش اعلام گردیده است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران از ارسال دستورالعمل کشوری پیشگیری از کرونا به مراکز تحت پوشش خبر داد و خاطر نشان کرد: این ویروس‌ معمولاً می‌تواند با ایجاد مشکلات خفیف تا متوسط در دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی باعث بیماری شود.
 وی اشاره کرد: علائم ویروس کرونا شامل آبریزش بینی، سرفه، گلودرد، احتمالاً سردرد و تب است که می‌تواند تا دو روز ادامه یابد.
دکتر عشرتی در پاسخ به این پرسش که چگونه می توانیم ریسک ابتلا به ویروس کرونا را کاهش دهیم، توصیه کرد: دستان خود را مرتب با صابون بشویید و دهان و بینی خود را هنگام  عطسه یا سرفه بپوشانید .
همچنین گوشت و تخم مرغ را کاملا بپزید .
ایشان بر رعایت اصول بهداشتی تاکید کرد و افزود: از افرادی که علائمی شبیه آنفولانزا دارند، فاصله بگیرید و از تماس محافظت نشده با حیوانات وحشی و اهلی خودداری نمایید.
به گفته ایشان بررسی شرح حال سفر بیماران تب دار و دارای علایم تنفسی حاد نقش بسیار مهمی در برنامه پیشگیری و کنترل این بیماری دارد.

مهم ترین تفاوت های آنفلوآنزا و کرونا و سرماخوردگی چیست؟

مهم ترین تفاوت های آنفلوآنزا و کرونا و سرماخوردگی چیست؟

در دو روز گذشته کشور ایران با مرگ دو نفر از بیماران کرونایی خود درگیر این بیماری کشنده شده است که در بیشتر مواقع فرق بین ویروس کرونا، سرماخوردگی، آنفلوآنزا نامشخص است با ما همراه باشید تا با مهم ترین تفاوت های بین ویروس کرونا و آنفلوآنزا و سرماخوردگی آشنا شوید.

به گزارش خبرگزاری برنا؛ در فصل زمستان امسال با شیوع ویروس کرونا در جهان و با وجود علایم مشترک بین ویروس کرونا و آنفلوآنزا باعث شده است تا تشخیص آن‌ها از یک دیگر سخت شود.

ریزش آب بینی، سرفه، گلودردی و تب علایم مشابه در بیماری های مختلفی اند که در آغاز نمی توان تشخیص داد که آیا ناشی از باکتری و یا ویروس اند. اینجا توضیح داده می شود که فرق سرماخوردگی، آنفولانزا و ویروس کرونا در چیست؟

 پس از این که ده‌ها هزار نفر در کشورهای مختلف در روزهای گذشته به ویروس کرونا مبتلا شدند و هر از چند گاهی موارد مشکوکی در ایران مشاهده می‌شد بالاخره دیروز وزارت بهداشت خبر نتیجه مثبت آزمایش اولیه ابتلای ۲ نفر به ویروس کرونا را تایید کرد تا به نوعی ماجرای ورود کرونا به ایران واقعی شود.

این ماجرا و از سویی علایم مشترک بین ابتلا به ویروس کرونا و بیماری آنفلوآنزا ترس و نگرانی زیادی را در تشخیص این بیماری به وجود می‌آورد. با این وجود نشانه‌هایی وجود دارد که تشخیص این بیماری‌ها را از یک دیگر راحت‌تر می‎‌کند.

ویروس جدید کرونا با اختصاریه (2019-nCoV) در نگاه اول علائم یک گریپ یا آنفولانزای معمولی را دارد. اما ویروس بیماری زای کرونا فاقد کدام علایم است؟

بیشتر بخوانید:

علایم معمولی که ویروس کرونا با خود دارد:

- تب

- سرفه (خشک)

- نفس تنگی یا مشکل تنفسی

- درد عضلات

- خستگی و بی حالی

علایم نادر:

- حالت تهوع و استفراغ

- سردردی

- سرفه خون آلود

- اسهال

علایم معمولی که ویروس کرونا با خود ندارد:

- جاری شدن آب بینی

- گلو دردی

اگر مرتب عطسه می زنید، شما فقط سرما خورده اید..

جاری شدن آب بینی و گلو دردی علامت های معمولی در بیماری عفونی بخش فوقانی جهاز تنفسی اند. بنابراین اگر مرتب عطسه می کنید و آب ریزش بینی دارید، احتمالاً دچار زکام یا سرماخوردگی و یا آنفولانزای معمولی هستید.

از آنجا که ویروس جدید کرونا در درجه اول دستگاه تنفسی تحتانی (شش ها) را تحت تأثیر قرار می دهد، بیشتر باعث به سرفه خشک، تنگی نفس و یا پنومونی (عفونت ریه یا سینه بغل) وجود دارد، اما گلو درد و آب ریزش بینی نزد فرد مبتلا وجود ندارد.

علایم ممکن است ظاهر شوند، اما حتمی نیستند.در میان بسیاری از کسانی که به ویروس کرونای جدید مبتلا شده اند، ویروس برای مدتی، تا زمان بروز علایم در بدن شان وجود داشته، اما بدخیم نبوده است.

انستیتوت روبرت کوخ آلمان اعلام کرده که دوران ابتلا به ویروس کرونای جدید تا ۱۴ روز ممکن است طول بکشد.

در صورتی که مطمئن نیستید یا ترس دارید، لطفا به داکتر مراجعه کنید. وی نمونه ای از بلغم یا افرازات دهان شما را به لابراتوار می فرستد تا از نظر ویروس های تنفسی بررسی شود. این باعث می شود که داکتر به وضاحت بداند شما به چه بیماری مبتلا شده اید.

بسیاری اوقات داکتران نیز نمی توانند به سادگی فرق بین یک سرماخوردگی ساده و آنفولانزا با تشخص کنند.

علائم سرماخوردگی یا زکام ساده: 

در سرماخوردگی ساده، معمولا خارش گلو وجود دارد، بینی آب ریزش دارد و بعدا سرفه شروع می شود. چندین روز طول می کشد تا علایم گلو درد، آب ریزش بینی، سرفه بلغم دار، یا سرفه های خشک، تب و سردرد ظاهر شده و خوب شوند. در این وضع گوش ها وزوز می کنند و فرد احساس ضعف می نماید.

علائم آنفولانزای واقعی:

آنفولانزای واقعی شما را یک باره گرفتار کرده و علایم اش بروز می کنند. سر و تمام اندام بدن درد می کند، سرفه خشک و خشکی گلو دارید.  گلو درد می کند، تب تا ۴۱ درجه سانتیگراد بالا می رود و غالباً با لرز همراه می باشد. احساس گرسنگی نمی کنید، کاملاً احساس می کنید خورد و خمیر شده اید، می خواهید در رختخواب دراز بکشید و می توانید ساعت ها بخوابید.

علایم آنفلوآنزا معمولا شامل تب و لرز، خستگی شدید و بدن درد است، حالت تهوع هم از دیگر علایم ابتلا به این بیماری است. توجه داشته باشید که آب‌ریزش بینی معمولا از علایم سرماخوردگی است و نه آنفلوآنزا. علایم مشترک این دو هم شمال سرفه، گلودرد و سردرد است.

کروناویروس هم علایمی تقریبا مشابه را دارد، با این تفاوت که معمولا سرفه‌های افراد مبتلا به ایت ویروس سرفه‌های خشک است. تحقیقی که چند هفته پیش در نشریه لانست منتشر شده بود نشان داد که اصلی ترین علایم ابتلا به ویروس کرونا تب، سرفه و تنگی نفس است. تنها ۵ درصد مبتلایان با آب ریزش بینی و گلودرد مواجه شدند.

شباهت های ویروس کرونا با آنفلوانزا

ویروس کرونا 2019 جدید عضو جدید خانواده کرونا ویروس هاست و شباهتی با ویروس آنفلوانزا ندارد، اما از نظر روند بیماری زایی و علائم بالینی تا حدودی به یکدیگر شبیه دارند.

ویروس کرونای جدید همانند ویروس آنفلوانزا توانایی ایجاد عفونت در بخش تحتانی دستگاه تنفسی را دارد، در صورتی که کرونای انسانی که قبلا شناسایی شده بود تنها محدود به بخش فوقانی دستگاه تنفس و بنابراین عفونت خفیف و محدودی مشابه سرماخوردگی ایجاد می کرد.

تفاوت های ویروس کرونا با آنفلوانزا

ویروس کرونا حدود پنجاه سال گذشته در جوامع بشری شایع بوده و فقط علائمی بسیار خفیف مانند سرماخوردگی را ایجاد می کرده است، اما از سال 2003 با پیدایش اولین ویروس کرونای انتقال یافته از حیوان (خفاش) به انسان، بیماری شدید سارس و پس از آن بیماری شدید مرس منتقل شده از شتر به انسان و نهایتا کرونای جدید 2019 شناسایی شد.

این 3 ویروس اخیر توانایی ورود و ایجاد عفونت در بخش تحتانی دستگاه تنفسی را دارند و بنابراین علائم بالینی شدید برونشیت و ذات الریه را ایجاد می کنند.

آنفلوانزا اغلب به همراه تب بالای 40 درجه و به همراه درد پشت و درد عضلانی می باشد، اما علائم ویروس کرونا تب خفیف تر به همراه تنگی و کوتهای تنفس و سرفه های مداوم و عمیق می باشد.

آمار دقیق مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا هنوز مشخص نیست، اما این عدد حدود ۲ درصد تخمین زده شده است.

ویروس کرونا خطرناک‌تر است یا آنفولانزا؟

ویروس کرونا خطرناک‌تر است یا آنفولانزا؟

این روزها بسیاری از افراد نگرانی‌هایی جدی درباره شیوع ویروس کرونا دارند، اما شاید بد نباشد بدانید که ویروس آنفولانزا نیز در کمین بسیاری از افراد است، حتی با شدتی بیشتر از کرونا.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از انتخاب، گرچه بسیاری از افراد از ویروس کرونا می ترسند، اما به گفته کارشناسان ، شما باید نگران شیوع آنفلوانزا باشید.

بعد از آن که سازمان بهداشت جهانی (WHO) کرونا را یک فوریت جهانی اعلام کرد ، جهان در ترس قرار گرفت اما متخصصان بیماری های ویروسی می گویند خطر شیوع کرونا به اندازه آنفولانزا نیست. در ایالات متحده آمریکا ، 6.7٪ از مرگ و میرها در هفته منتهی به 18 ژانویه اتفاق افتاد  و به ذات الریه و آنفلوانزا نسبت داده شد.

اما به گفته یک متخصص خطر ویروس کرونا به همان اندازه گزارش های رسانه ای کشنده نیست.سون اریک اوملوند؛ متخصص بیماری های ویروسی و مدرس دانشگاه اسلو می گوید ویروس کرونا پس از طی کردن یه دوره خیزش از بین می رود. بنابراین کرونا ویروسی نیست ک بادید از آن ترسید، بلکه  باید از آنفولانزا ترسید.

 از نظر دکتر اوملوند، به احتمال زیاد ویروس کرونا از بین می رود چرا که بیشتر افراد سالخورده، ضعیف دارای بیماری های اساسی دیگر را درگیر می کند. داده های غیررسمی محققان انگلیسی و چینی نشان می دهد که 39  مرگ از 41 مرگ در اثر ویروس کرونا در ووهان را افراد بالای 50 سال تشکیل می دهند. این در حالی است که آنفولانزا افرادی مختلف را تحت تاثیر قرار می دهد.

دکتر ویلیام شافنر، استاد پیشگیری از بیماری های ویروسی در دانشگاه علوم پزشکی وندربیلت می گوید ویروس کرونا در مقایسه با آنفولانزا مانند یک لکه ابر است که ناپدید می شود. دکتر جان ادلسپرگر ، رئیس  بیمارستان شریدان نیز می گوید: "با توجه به اینکه آنفلوانزا سال گذشته 35،000 نفر را در آمریکا کشته است ، معتقدم کرونا یک ویروس زودگذر است."

با همه اینها همه فراد برای مبارزه با شیوع این ویروس نیاز به رعایت اصولی بهداشتی و مواردی مثل شستشوی مداوم دست ها دارند.

شایعات کرونا قوی‌تر از ویروس کرونا/ چقدر باید نگران این ویروس باشیم؟

 شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۴

اجتماعی/   پزشکی و بهداشت و درمان

شایعات کرونا قوی‌تر از ویروس کرونا/ چقدر باید نگران این ویروس باشیم؟

در حالی که فضای مجازی این روزها مملو از خبرهای متفاوت درباره شیوع ویروس کروناست، مسئولان وزارت بهداشت از متفاوت بودن واقعیات ویروس کرونا با آنچه در فضای مجازی در حال انتشار است خبر می‌دهند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، «کرونا ویروس‌ها» خانواده بسیار بزرگی از ویروس‌ها هستند که عامل شیوع بیماری‌های خفیفی مانند سرماخوردگی یا امراض شدیدی مانند سارس به شمار می‌روند و علت اینکه نام کرونا برای این نوع ویروس انتخاب شده به این دلیل است که در زیر میکروسکوپ شبیه تاج هستند.

ویروس کرونا بیشتر در حیوانات مشاهده شده است، ولی ۵ نوع از آن می‌تواند به دستگاه تنفسی انسان نیز آسیب برساند. در حقیقت افرادی که همزمان دارای بیماری دیگری باشند یا کودکان مبتلا به امراض قلبی بیشتر در معرض خطر ویروس کرونا قرار دارند و آن هم به این دلیل است که سیستم ایمنی بدن این افراد ضعیف‌تر از دیگران است.

ویروس کرونا تا به حال ۳ مرتبه به صورت خطرناک و کشنده در بین انسان‌ها اپیدمی شده است. بار اول در سال ۲۰۰۲ به نام سندرم حاد تنفسی سارس (SARS) در کشور چین و سپس در سال ۲۰۱۲ به نام سندرم نارسایی تنفسی خاورمیانه یا MERS عربستان سعودی به‌سرعت پخش شد و تعداد بسیاری پس از ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند.

اکنون در سال ۲۰۲۰ سر و کله این ویروس باز هم در کشور چین پیدا شده است و این بار آن را به نام بیماری کرونا یا کرونای جدید می‌شناسند. مرکزیت انتشار این ویروس شهر ووهان چین است، اما گزارش‌هایی مبنی بر شناسایی افراد آلوده به ویروس کرونا در کشورهای کره جنوبی، تایوان، تایلند، ماکائو، سنگاپور، ویتنام، فرانسه و ایالات متحده آمریکا نیز تاکنون منتشر شده است.

سفر مرگبار کرونا از کجا آغاز شد

قصه از آنجایی شروع شد که مقامات نظام پزشکی کشور چین در گزارشی به سازمان جهانی بهداشت اطلاع دادند که آن‌ها با یک ویروس ناشناخته جدید در شهر ووهان روبرو شده‌اند که علایمی مانند بیماری سینه پهلو دارد. آن‌ها به‌سرعت تشخیص دادند که این ویروس در حقیقت نسل جدیدی از کرونا ویروس‌ها به شمار می‌رود که با سرعت هر چه تمام در داخل و خارج شهر ووهان در حال انتشار است.

دانشمندان منشأ انتشار ویروس کرونا را بازار حیوانات دریایی شهر ووهان می‌دانند؛ چراکه در آن زمان تمامی مبتلایان به ویروس کرونا رفت و آمد خود در آن بازار را تأیید کرده بودند. ولی حیوانی که ویروس کرونا از آن به انسان منتقل شده، هنوز مشخص نشده‌ است؛ البته یک تیم از محققان چینی در گزارشی حیوان مار را منشأ ویروس کرونا دانسته‌اند.

کشور چین برای مقابله با ویروس کرونا در شهر ۱۱ میلیون نفری ووهان، سیستم حمل و نقل عمومی شهر را تعطیل کرده است. همچنین استفاده از مترو و قطار تا اطلاع ثانوی غیر مجاز بوده و تمامی پروازهای داخلی و خارجی فرودگاه ووهان لغو شده است.

علائم ویروس کرونا

شاید برایتان سؤال پیش آمده باشد که ویروس کرونا چه علائمی دارد؟ علائم ویروس کرونا همانند آنفلونزا و سرماخوردگی است، اگر شما نزدیک کشور چین زندگی می‌کنید یا با افرادی که قبلاً در آنجا بوده‌اند به تازگی تماس داشته‌اید، سریعاً به پزشک خود مراجعه کنید. در غیر این صورت حتی شدید‌ترین علائم بدین معنی است که شما نهایتاً به آنفلوانزای فصلی مبتلا شده‌اید. بنابراین اگر علائمی مانند تب، سرفه، تنگی نفس، آبریزش بینی و عطسه دارید، بر خود مسلط بوده و برای اینکه خیالتان راحت شود به پزشک مراجعه کنید. البته تاکنون هیچ آمار رسمی از مشاهده افراد آلوده به ویروس کرونا در ایران یا بیماری با علائم مشابه در کشور گزارش نشده است.

قربانیان کرونا سابقه بیماری حاد قبلی داشته‌اند

آمارها می‌گویند نسبت نرخ مرگ و میر ناشی از کرونا بسیار کمتر از موارد مشابه ابتلا به ویروس خانواده کرونا در بیماری‌های سارس و ابولا است. نرخ مرگ و میر در بیماری ابولا که غرب قاره آفریقا را در برگرفت، چیزی برابر با ۱۰ درصد جمعیت بود. این درحالی است که ویروس کرونای جدید تا به حال نرخ مرگ و میری نزدیک به ۲ درصد داشته است. دانشمندان می‌گویند امکان ابتلا در محیط‌های باز کم و در عین حال امکان دچار شدن به این بیماری در محیط‌های بسته‌ای که فرد بیمار و سالم در آن باشند بسیار بالاست. همان طور که گفته شد این بیماری با عطسه و سرفه نیز سرایت پیدا می‌کند. قرنطینه بیماران و پرهیز از قرار گرفتن جمعیت در محیط‌های بسته‌ای مانند وسایل حمل و نقل عمومی کمک زیادی به کنترل تعداد افراد مبتلا داشته است. بیشتر قربانیان کرونا بالاى ٤٠ سال سن و سابقه بیمارى‌هاى حاد عفونى، ریوى و قلبى دارند.

قربانیان کرونا بالای ۴۰ سال و سابقه بیماری حاد دارند

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، تا به حال هیچ کودکی به ویروس کرونای جدید مبتلا نشده است. قربانیان این بیماری بالای ۴۰ سال سن داشته‌اند و بیشتر آن‌ها پیش از این با بیماری‌های عفونی، قلبی - عروقی و سرطان درگیر بوده‌اند. سابقه داشتن این بیماری‌ها به طور واضح روشن می‌کند که این افراد سیستم ایمنی ضعیفی داشته‌اند و نتوانسته‌اند در مقابل این ویروس دوام بیاورند. علائم خفیف این بیماری که همان سرفه و عطسه‌های مکرر هستند با شروع تبی که درجه آن بالا می‌رود در این افراد ظهور بیشتری پیدا می‌کند.کم کم استفراغ خون و تنگ نفسی به این موارد اضافه می شود و سیستم ایمنی به سرعت ضعیف و ضعیف‌تر می‌شود.

اخبار فضای مجازی درباره کرونا متفاوت از واقعیت کرونا

محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت در گفت‌وگوی ویژه خبری با اشاره به بیماری کرونا ویروس، اظهار کرد: آنچه در فضای مجازی در خصوص این ویروس منتشر می‌شود با فضای حقیقی بسیار متفاوت است.

وی با بیان اینکه مرگ و میر این بیماری نسبت به ویروس سارس و مرس کمتر است، افزود: برخلاف آنچه شایع شده و بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت نه در عراق و نه در پاکستان این ویروس وارد نشده و صحت ندارد و تنها در امارات وجود این ویروس اثبات شده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت با بیان اینکه این بیماری شبیه آنفلوآنزاست، گفت: تا زمانی که دقیقاً آزمایش اثبات نکرده که ویروس کروناست، بهتر است در محافل عمومی در این خصوص دقیق تر صحبت کنیم.

گویا با اشاره به انتشار فیلم‌های مختلف در خصوص این بیماری در فضای مجازی، تأکید کرد: این ویروس دستگاه تنفس را درگیر کرده  و علائمی شبیه به آنفلوآنزا دارد و عمدتاً کسانی که دچار این بیماری شده‌اند سن بالایی داشته یا بیماری‌های زمینه‌ای مانند نارسایی قلبی، تنفسی و دیابت داشته‌اند.

کرونا وارد ایران خواهد شد

وی با تأکید بر اینکه به جای ایجاد نگرانی در بین مردم باید از بزرگ کردن این بیماری در ذهن مردم جلوگیری کنیم، خاطرنشان کرد: این ویروس وارد ایران خواهد شد و هیچ مرزی نمی‌شناسد و اگر کشوری مدعی شود که اجازه ورود این ویروس را نمی‌دهد، حرفی غیرعلمی زده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت با اشاره به وظائف دولت‌ها در قبال ویروس کرونا یادآور شد: این وظایف شامل این است که اگر ویروس وارد شد افراد کمتری مبتلا شوند؛ اگر افرادی مبتلا شدند کمتر به بیمارستان کشیده شوند و اگر بستری شدند کمتر به بخش مراقبت ویژه برسند و در نهایت افراد کمتری از بین بروند.

گویا با بیان اینکه بلااستثنا این ویروس وارد ایران خواهد شد، بیان کرد: اگر موردی را مشاهده و تأیید کنیم بلافاصله اعلام می‌کنیم و نیاز به پنهان کردن آن نیست.

وی اضافه کرد: افرادی که وارد ایران می‌شوند به سه گروه تقسیم می‌شوند؛ گروه اول کسانی هستند که هیچ علامتی از این بیماری ندارد و به آنها آموزش داده می‌شود و شماره تلفنی اعلام می‌کنیم تا اگر علائمی دیدند به ما اطلاع دهند؛ ضمن اینکه می‌گوییم تا دو هفته از تماس با دیگران خودداری کنند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت متذکر شد: گروه دوم افرادی هستند که علائم خفیفی از این ویروس دارند و توصیه می‌کنیم در منزل باشند و روزانه مأموران بهداشتی ما به صورت حضوری یا تلفنی وضعیت آنها را بررسی می‌کنند.

گویا افزود: گروه سوم نیز به بیمارستان منتقل شده و به صورت ایزوله شده از آنها مراقبت می‌کنیم.

۶ مورد ابتلا مشکوک در ایران

وی بیان کرد: تاکنون ۶ مورد مشکوک ابتلا به این ویروس از استان‌های مختلف گزارش شده که همگی آنها منفی بوده است. این عفونت درمان و داروی خاصی ندارد. اکنون بیمارستان‌های خاصی در تمامی استانها و نیز چند بیمارستان در تهران در این خصوص در نظر گرفته شده است و حتی بیمارستان خصوصی را نیز در این رابطه در نظر گرفته‌ایم.

موارد مشکوک تبریز هم منفی شدند

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت با بیان اینکه دو مورد مشکوک به کرونا که در تبریز  بستری بودند با انجام آزمایش جواب آنها منفی بوده است، افزود: امروز مشخص شد که این دو نفر مبتلا به آنفلوآنزای  نوع B هستند.

وی با اشاره به راه‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، خاطرنشان کرد: شستن دست‌ها بسیار مؤثر است و اگر فردی مبتلا به این ویروس شد و به وسیله‌ای دست بزند احتمال انتقال به دیگر افراد وجود دارد.

گویا تصریح کرد: استفاده از ماسک تأثیری در جلوگیری از ابتلا به این ویروس ندارد؛ چراکه زدن ماسک مربوط به کادر پزشکی است که با بیماران تماس مستقیم دارند و استفاده مردم در خیابان‌ها و معابر تأثیری در جلوگیری از ابتلا ندارد و ما هیچ وقت استفاده از ماسک را به مردم توصیه نمی‌کنیم.

ویروس کرونا همچنان پشت مرزهای ایران/ بیماری تست تشخیص سریع ندارد

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به جدید بودن ویروس کرونا ۲۰۱۹،‌ گفت: همین موضوع سبب شده تست تشخیص سریع برای شناسایی ویروس وجود نداشته باشد، اما فرآیند و تجهیزات آزمایش‌های مولکولی شناسایی بیماری به شکل کامل در کشور فراهم است.

حسین عرفانی در گفت‌وگویی، در خصوص آخرین تمهیدات وزارت بهداشت برای مقابله با ورود احتمالی ویروس کرونا به ایران، گفت: پس از آنکه دبیرکل سازمان بهداشت جهانی به صورت رسمی اعلام کرد ویروس جدید ۲۰۱۹ باید به عنوان یک رویداد بهداشتی اضطراری با اهمیت بین‌المللی شناخته شود، وزیر بهداشت در نامه‌ای خطاب به معاون اول رئیس جمهور، خواستار محدودیت و تعلیق موقت پروازهای مستقیم به چین شد.

توصیه به پرهیز از سفر به چین

وی افزود: همچنین ویزا و سایر مجوزهای مسافرتی که پیشتر برای ورود مسافران چینی به کشور صادر شده نیز به جز موارد اضطراری و توجیه‌دار به حالت تعلیق درآید. گام سوم ما توصیه به مردم بوده تا از سفر به کشور چین خودداری کنند.

تمهید برای بازگشت ایرانیان ساکن چین

عرفانی درباره سایر تمهیدات برای مسافرینی که از شهرهای آلوده چین به کشور باز می‌گردند، خاطرنشان کرد: با هماهنگی هیئت دولت، ایرانیان ساکن در کشور چین، به‌ویژه دانشجویان ایرانی که در آنجا تحصیل می‌کنند، ظرف روزهای آینده به کشور باز می‌گردند و پس از مراقبت‌هایی که در مبادی مرزی هنگام ورود این عزیزان صورت می‌گیرد، آنها را با احترام به محلی مناسب انتقال داده تا به مدت دو هفته قرنطینه باشند؛ در صورتی که پس دو هفته از سلامتی آنها اطمینان حاصل کردیم، می‌توانند نزد خانواده‌هایشان بازگردند.

هیچ ایرانی ساکن چین، به کرونا مبتلا نشده است

وی در ادامه با تاکید بر اینکه محل در نظر گرفته شده برای قرنطینه ایرانیان پس از بازگشت از کشور چین، بیمارستان‌ها نخواهد بود، بیان کرد: تاکنون با توجه به اطلاعاتی که وزارت امور خارجه در اختیار ما قرار داده است، هیچ ایرانی‌ای در کشور چین به کرونا ویروس مبتلا نشده است اما، از آنجایی که ممکن است افراد سالمی که به کشور بازمی‌گردند، در دوره نهفتگی بیماری قرار داشته باشند، این افراد را در یک محل مناسب که از امکانات رفاهی شایسته‌ای برخوردار باشد، به مدت دو هفته قرنطینه می‌کنیم.

تشخیص سخت ویروس کرونا

عرفانی با بیان اینکه تشخیص ویروس کرونا از سایر عفونت‌های تنفسی دیگر کار سختی است، اظهار کرد: از نظر علائم بالینی، مبتلایان به کرونا عفونت حاد تنفسی دارند، اما شرط اصلی این بیماری تب بالای ۳۸ درجه است. علاوه بر آن گلودرد، سرفه، آبریزش بینی، بدن درد، سر درد و مشکلات تنفسی سایر علائم مبتلایان به کرونا است. با اشاره به علائم ذکر شده متوجه می‌شویم که این علائم با سایر عفونت‌های تنفسی تفاوت چندانی ندارد و همین موضوع باعث سختی تشخیص این بیماری از سایر عفونت‌های تنفسی می‌شود.

وی نقش بررسی‌های همه‌گیری شناسی در فرد مشکوک دارای علائم کرونا را امری مهم دانست و افزود: اینکه فرد در ۱۴ روز گذشته از نظر زمانی در چه محلی از نظر مکانی و در کنار چه افرادی از نظر آلودگی در تماس بوده است، برای تشخیص بیماری امری لازم‌الاجرا است. در صورتی که فردی در بررسی‌های همه‌گیری‌شناسی‌ نیز علائم ابتلا به بیماری را داشت، وجه سوم بررسی‌های خود که بررسی‌های آزمایشگاهی است را آغاز می‌کنیم تا بتوانیم با قطعیت در مورد فرد مشکوک صحبت کنیم.

کرونا در جلسه هیات دولت

علی ربیعی سخنگوی دولت در حاشیه جلسه بررسی راهکارهای پیشگیری از ورود ویروس کرونا و مقابله با آن اظهار کرد: دولت، تقدیر و تشکر خود را از دولت چین اعلام می‌کند، دولت چین تلاش‌های زیادی در این زمینه داشته است، ما در کنار مردم و دولت چین هستیم. مسئله بسیار مهمی است و این بیماری‌ای است که به سرعت شیوع پیدا می‌کند و عامل انسانی و شدت شیوع آن نیز بسیار بالاست.

وی افزود: علاوه بر تقدیر و تشکر از دولت چین، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز آمادگی خود را اعلام کرده است و کمک‌هایی که مورد نیاز و در توان ایران است حتماً انجام خواهد داد.

بازگشت ۷۰ نفر از دانشجویان ایرانی مقیم چین در روزهای آینده

سخنگوی دولت ادامه داد: برخی مباحث روز یکشنبه مطرح شد و از همان زمان، فردی که با یک علامت مشاهده شده بود، قرنطینه شد و به تمامی استانداری‌ها نیز ابلاغ شد.

ربیعی عنوان کرد: تمام مرزهای ورودی که احتمال ورود و خروج از آنها وجود دارد در آنجا وزارت بهداشت و درمان با آزمایشگاه و نیروهای متخصص مستقر است و شدت خواهد یافت.وی افزود: مرزهای هوایی، زمینی و دریایی کنترل خواهند شد

ربیعی تاکید کرد: امروز بسیار تأکید شد که سلامت هر ایرانی مسئولیت همه دولت است. وی ادامه داد: وزیر بهداشت و درمان با حساسیت تمام نسبت به این مسئله ورود کرده است و برای ما چیزی برتر از سلامت ایرانیان مهم نبوده و بنابراین تصمیمات ما مبتنی بر حفظ سلامت ایرانیان بود.

توقف پروازهای چین به ایران و بالعکس

ربیعی تصریح کرد: به خاطر همین هم به طور موقت فعلاً پروازهای مستقیم از ایران به چین و چین به ایران تعطیل شده‌اند تا بتوانیم تمهیدات بیشتری بیندیشیم.

وی بر همین اساس اضافه کرد: خانواده‌های ایرانیان مقیم چین نگران نباشند، وزارت راه و شهرسازی موظف است با یک هواپیمای کشور ثالث یا با هواپیمای تجهیز شده ایران در کنار تیم درمانی وزارت بهداشت ایرانیانی را که مایل هستند به ایران بازگردانند.

ربیعی با تأکید بر اینکه خوشبختانه علائم ویروس کرونا همانطور که وزیر بهداشت اعلام کرده‌اند در ایران مشاهده نشده است ادامه داد: در این زمینه شایعات می‌تواند به مردم آسیب برساند، وزارت بهداشت امروز محور اطلاع‌رسانی‌ها تعیین شد. سخنگوی دولت در ادامه تصریح کرد: از تمامی رسانه‌ها درخواست می‌کنم کانون اخبار خود را تنها وزارت بهداشت قرار دهند.

وی بیان کرد: وزیر بهداشت نیز به محض مشاهده هر نوع علائمی به‌سرعت همراه با تدابیر لازم اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

کرونا به مرزهای ایران نزدیک شد

طبق اعلام وزارت بهداشت ویروس کرونا به مرزهای کشور نزدیک شده است و کشورهایی مانند عربستان، پاکستان، امارات و کردستان عراق نیز به‌تازگی درگیر این ویروس شده‌اند. از شهروندان خواسته شده تا مدتی از سفر به این کشورها پرهیز کنند.

در صورت سفر به این کشورها شهروندان باید با رعایت جدی نکات بهداشتی از سلامت خود محافظت کنند و در صورت بروز علائم آنفولانزا به سرعت به پزشک مراجعه نمایند.

راه‌های پیشگیری از ابتلا به کرونا

به طور کلی پیشگیری از انتقال ویروس از انسان به انسان به همان سادگی مبتلا شدن است. با رعایت این نکات می‌توانید امکان ابتلا به ویروس‌ها را به حداقل برسانید

به نظر می‌رسد با توجه به اظهارات کارشناسان بهداشتی کشور راهی جز پیشگیری از ابتلا به این بیماری در حال حاضر وجود ندارد.

بنابراین با شستن مداوم دست‌ها می‌توان خطر ابتلا به ویروس‌ها را به حداقل رساند.

پرهیز از تماس با بیمارانی که علائمی مانند (سرفه، عطسه، تب و تهوع) دارند، تقویت سیستم ایمنی با استفاده از مصرف میوه و سبزیجات تازه، نوشیدن مداوم، استفاده از دستگاه‌های بخارساز سرد در محیط‌های اداری و منازل و اماکن عمومی، پرهیز از قرار گرفتن زیاد در هوای سرد و خشک از راه‌های پیشگیری ابتلا به این بیماری است.

همه‌چیز درباره ویروس کرونا در ایران

روح الله درستکار رییس بخش ویروس شناسی دانشگاه بقیه الله به نمایندگی از طرف همه همکارانش گفت جای هیچ گونه نگرانی نیست و در بدترین وضعیت ممکن بیمارانی که مشکلات زمینه ای حاد نداشته باشند در صورت ابتلا به کرونا به احتمال زیاد بهبود پیدا می‌کنند.

همه‌چیز درباره ویروس کرونا در ایران

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم،«روح الله درستکار» رییس بخش ویروس شناسی دانشگاه بقیه الله به نمایندگی از طرف همه همکارانش گفت جای هیچ گونه نگرانی نیست و در بدترین وضعیت ممکن بیمارانی که مشکلات زمینه ای حاد نداشته باشند در صورت ابتلا به کرونا به احتمال زیاد بهبود پیدا می‌کنند و همه امکانات لازم برای مقابله با این کرونا ویروس جدید در سراسر کشور تعبیه شده است.

شما که غریبه نیستید.در هفته های گذشته حتی چهره های دانشگاهی و پزشکی مشهور نیز به دام تبلیغات رسانه ای علیه کرونا ویروس جدید افتادند. پست هایی که دست به دست در فضای مجازی می چرخید زورشان به واقعیت چربید و حتی متخصصان را نیز فریب داد. شاید همین فضای اغراق آلود بود که سبب شد در ابتدا پزشکانی که عمرشان را صرف شناخت ویروس های متعدد کرده اند تمایلی به مصاحبه نداشته باشند.

به محض برقراری تماس از پشت تلفن می‌گفتند «باور کنید جای نگرانی نیست. خطر این ویروس از آنفولانزا بسیار کمتر است و مصاحبه درباره آن به فضای ملتهب رسانه ها دامن می زند.» در نهایت تنها به این قید که به طور علمی ویژگی های ژنوم این ویروس و همچنین میزان آمادگی زیر ساخت های ما برای مقابله با این بیماری تازه از راه رسیده را تبیین کنند پای میز گفتگو نشستند.

دکتر «روح الله درستکار» رییس بخش ویروس شناسی بیمارستان بقیه الله به نمایندگی از طرف همه همکارانش گفت جای هیچ گونه نگرانی نیست و در بدترین وضعیت ممکن بیمارانی که مشکلات زمینه ای حاد نداشته باشند در صورت ابتلا به کرونا به احتمال زیاد بهبود پیدا می‌کنند و همه امکانات لازم برای مقابله با این کرونا ویروس جدید در سراسر کشور تعبیه شده است.

- آقای دکتر به نظر می آید جنگ رسانه ای بسیار قوی تر از کرونا ویروس جدید توانسته ترس را به جان اذهان عمومی بیندازد. در چنین شرایطی چطور می‌توان آرامش را به جامعه برگرداند و افراد را با واقعیت های این بیماری آشنا کرد؟

ببینید واقعیت این است که تقابل کشورهایی مثل آمریکا و چین از نظر تجاری، این بیماری را بهانه ای برای ضربه زدن به حریف کرده است. شاید اگر موقعیت مبدا این بیماری شهر ووهان در چین نبود وضعیت به گونه ای دیگر در مورد این بیماری پیش می رفت. ما دو ویروس شبیه به هم داریم.کرونا و آنفولانزا بیماری هایی هستند که ویروس آن ها بسیار مشابه هم عمل می‌کنند و در ابتدا علائمی مانند هم در بدن انسان بروز می دهند. آمریکا سال هاست دارو واکسن آنفولانزا را تولید کرده است. اما چرا این بیماری همچنان تلفات انسانی دارد. چون این ابرقدرت با این بیماری دست به تجارت زده است. حرف من و بسیاری از متخصصان دیگر این است که خیلی وقت ها به دلیل سود و زیان های اقتصادی است که شاهد تبلیغات نگران کننده گسترده در مورد بیماری ها هستیم و نباید آن ها را جدی بگیریم.

- یعنی ابتلا به آنفولانز در خود کشور سازنده واکسن هم همچنان آمار قابل توجهی منجر به فوت دارد؟
بله، همین طور است. بیماری که نام آن حالا برای بسیاری از ما عادی شده بسیار خطرناک تر از کرونا است. آنفولانزا در سال گذشته با وجود واکسن در آمریکا دهها هزار نفر و در سراسر جهان نیز صدها هزار نفر قربانی گرفته است. الان تعداد مبتلایان کرونا که بیماری شان منجر به فوت شده بسیار کمتر هستند.

- این در حالی است که هنوز واکسنی برای این بیماری ساخته نشده و دانشمندان گفته اند در خوشبینانه ترین حالت ممکن است در سه ماه آینده به این واکسن دست پیدا می کنند.

بله، این بیماری هنوز واکسن ندارد اما برای بیماری‌های نظیر آنفولانزا که واکسن آن سال هاست که ساخته شده چرا باید شاهد چنین آماری از قربانیان باشیم؟ دلیلش این است که بیماری هایی مانند سرطان و آنفولانزا تبدیل به چاه نفت آمریکا شده اند. برای سردمداران این کشورها چرخه مالی حرف اول را می زند. یعنی در زمینه بیماری هم نگاه شان به این است که از قبل این بیماری تا چه اندازه می توانند به سود برسند. برای همین هیچ گاه چنین بیماری هایی را ریشه کن نمی کنند تا به درآمدزایی شان خدشه ای وارد نشود. اما چین در زمینه مقابله با کرونا تجاری برخورد نکرد.

- یعنی این کشور به زعم کارشناسان و متخصصان عملکرد خوبی نسبت به مهار و کنترل بیماری داشت؟
چینی ها اعلام کردند که با یک اپیدمی رو به رو شده اند. به سرعت برخی از شهرهای شان را قرنطینه کردند. این کار بسیار دشواری است که خیلی از دولت ها از پس آن بر نمی آیند. این بیماری همان طور که پیش بینی می شد ضررهای کلان اقتصادی را برای چین به همراه داشته است. با این وجود آنها با این بیماری دست به تجارت نزدند.

یک جورهایی می خواهم بگویم جامعه جهانی در مورد کرونا ویروس جدید به چینی ها مدیون شد. چون این دولت با مردم بسیار هماهنگ خود راه برای شیوع گسترده تر این بیماری به دنیا را بست و خودش متوجه خسارت ها شد. الان نگاه بکنید کشور های همسایه چین و آن هایی که روابط گسترده با این کشور دارند میزان مبتلایان شان به این بیماری از انگشتان دو دست هم تجاوز نمی‌کند و این از نظر متخصصان یک امر فوق العاده است. این ویروس به هر دلیل می توانست مثل ویروس آنفولانزایی که جهش پیدا می کند عمل کند.اما خوشبختانه در همان کشور مبدا متوقف شد.

- آقای دکتر با وجود کنترل مطلوبی که در چین صورت گرفته باز هم امکان شیوع گسترده این بیماری در کشور های دیگر وجود دارد؟
تاکنون ما در کشورهای دیگر آمار ابتلایی که منجر به فوت باشد فقط 2 نفر داشته ایم. شمار اندکی از مردم در کشورهای دیگر به این بیماری مبتلا شده اند. مثلا در آمریکا 5 نفر مبتلا شده اند. این آمار در مورد یک اپیدمی اصلا چیزی به حساب نمی آید. در حال حاضر به هیچ عنوان وضعیت نگران کننده ای در مورد کرونا ویروس جدید وجود ندارد. پیش بینی متخصصان بخش ویروس شناسی این است که اگر تا به حال کشوری در گیر این اپیدمی نشده است از این به بعد شیوع گسترده در آن بسیار بعید به نظر می رسد.

- متخصصان می گویند با شیوع هر بیماری ویروسی با وجود مهار و کنترل آن و همچنین وجود زیرساخت های درمانی بدن انسان نسبت به آن بیماری مقاوم می شود. این در مورد کرونا ویروس جدید هم صادق است؟
اساسا هیچ ویروسی قابلیت ماندن در بدن انسان را ندارد. به جز برخی ویروس‌های ویژه مانند ویروس اچ آی وی هیچ ویروسی بیش از یک هفته در بدن نمی ماند. یعنی در صورت ابتلا به ویروس ها اگر بدنی سیستم ایمنی قابل قبولی داشته باشد و فرد سالخورده و غیر مقاومی نباشد به طور حتم بیماری او بهبود پیدا می‌کند. می‌دانیم که حتی یک بیماری عفونی ساده هم برای سالمندان می تواند مخاطرات جدی به همراه داشته باشد.

بنابراین با ورود هر ویروس بدن با آن شروع به مقابله می کند و قوی‌تر می شود. اگر کرونا شبیه به آنفولانزا بود مطمئن باشید که شیوع آن همه دنیا را درگیر خود می‌کرد اما واقعیت این است که کرونا قابلیت های خطرناک آنفولانزا را ندارد. با این وجود کرونا هم یک ویروس با ژنوم ویژه خودش است.این بیماری کشنده نیست و صرفا فرد را درگیر می‌کند.یعنی اگر بیماری زمینه ای وجود نداشته باشد بعد از مدتی با خروج ویروس از بدن بهبودی حاصل می شود اما با این حال پیشگیری از ابتلا به آن امر مهمی است که در کشورمان در این زمینه آمادگی کامل ایجاد شده است.

- یعنی اگر بر فرض مثال در کشور تعدادی فرد مبتلا داشته باشیم جای نگرانی نیست و با آمادگی و زیر ساخت های موجود برای مقابله با این بیماری این افراد بهبود پیدا می کنند؟
بله. به طور قطع همین طور است و نگرانی ها در این زمنیه بی مورد است. پیش بینی ما این است که این اپیدمی دیگر راهی به ایران پیدا نمی‌کند. ممکن است مانند برخی کشور های دیگر تعداد انگشت شماری از مبتلایان را داشته باشیم اما همان طور که گفته شد این اصلا در آمار به حساب نمی آید. بیمارستان های ما در آماده باش کامل به سر می برند. تکنیک شناسایی این بیماری به همه اعضای کادر درمانی بیمارستان ها آموزش داده شده است. در مبادی ورودی برای پیشگیری و غربالگری اولیه دوربین های حرارتی کار گذاشته شده و بر فرض مثال اگر کسی با علائم مشکوک به این بیماری وارد کشور شود در همان مبادی ورودی از باقی افراد جدا می شود.

- این جداسازی با توجه به چه علائمی صورت می گیرد و آیا شرایط برای قرنطینه این افراد آماده است؟
همان طور که اشاره شد در فرودگاه امام خمینی با نصب و بکار گیری دوربین های حرارتی در ابتدای ورود مسافران به کشور میزان حرارت بدن آن ها رصد می شود. این دوربین ها فردی که به هر دلیل دارای تب خفیف باشد را هم شناسایی می‌کنند. اگر مسافری علائم اولیه‌ای مانند تب داشته باشد او را از باقی مسافران جدا می‌کنند. به محل مشخص تعبیه شده می‌برند و دوباره تب او اندازه گرفته می‌شود.گاهی با خوردن یک لیوان آب و گذشت زمان کمی درجه حرارت برخی از این افراد پایین می آید و این طبیعی است. اما اگر این تب پایدار بود باید پایش های تخصصی تری انجام شود. بنابر این بیمار را به همراه کادر پزشکی مخصوص به مراکزی که از قبل برای تشخیص قطعی این بیماری آماده کرده ایم انتقال می دهیم.

- آیا تا کنون افراد مشکوکی مورد این پایش قرار گرفته اند و تعداد این مراکز فعال شبانه روزی برای شناسایی قطعی به چند مورد می رسد؟
دو مرکز مجهز برای شناسایی سریع این بیماری در نظر گرفته شده است. نگرانی ها تقریبا رفع شده است. چرا که با مهار اولیه در کشور چین بسیار بعید است که دوباره در کشوری دیگر شاهد یک اپیدمی گسترده باشیم. پس به مردم این اطمینان را می دهیم که این پایش ها در نهایت دقت انجام می شود. تا کنون افرادی برای پایش دقیق تر به این مراکز انتقال داده شده اند. به این دلیل که در غربالگری اولیه در فرودگاه داری علائمی مانند تب یا سرما خوردگی بوده اند. در این مراکز حتما آزمایش هایی برای این افراد به انجام می رسد. پاسخ این آزمایش ها منفی بوده اند و علائم مشابه بیماری هایی مثل سرما خوردگی باعث حساسیت دوربین های حرارتی شده بود.

- آقای دکتر دغدغه ای عمومی در باره افرادی که در دوره نهفته بیماری هستند وجود دارد. ممکن است فردی با ابتلا به کرونا وارد کشور شود و چون علائم اولیه مانند تب هنوز در او بروز پیدا نکرده باشد در روزهای بعدی ناقل این ویروس شود؟

بیماری های ویروسی دوره ای دارند که اصطلاحا به آن دوره کمون گفته می شود. یعنی زمانی که فرد علائم بیماری را نشان نمی دهد اما می‌تواند ناقل این بیماری باشد. اینجا دوباره می خواهم یک مقایسه بین آنفولانزا و کرونا داشته باشم. ویروس آنفولانزا به محض ورود به بدن فرد را درگیر علائم آزاردهنده و آشکاری می‌کند. اما در کرونا این مورد خیلی کم دیده شده است. متخصصان متوجه شده اند وقتی فردی علائمی مبنی بر وجود بیماری کرونا ندارد نمی تواند ناقل این ویروس به بدنی دیگر باشد. انتقال بیماری از زمانی شروع می‌شود که فرد تب کند و علائمی دیگر مانند سردرد، تهوع، لرز و سرفه و عطسه و آبریزش بینی داشته باشد. خب وقتی ما تب خفیف 38 درجه را مرز قرار می‌دهیم به سادگی می توانیم این افراد را در مبادی ورودی شناسایی و در صورت ابتلا بستری و قرنطینه کنیم.

- پس به طور کلی معتقدید که مردم درباره پیشگیری از این بیماری باید رفتاری مشابه با دیگر بیماری های ویروسی موجود در پیش بگیرند و توجهی به تبلیغات اغراق آمیز فضای مجازی در باره این بیماری نداشته باشند؟

بله، این ویروس از نظر متخصصانی که علم شان شناسایی این بیماری هاست به هیچ عنوان جزو ویروس های خطرناک دسته بندی نمی شود.کرونا ویروس جدید بچه ها را درگیر نمی‌کند این در حالی است که در بیماری های ویروسی دیگر مانند آنفولانزا کودکان جزو گروه های خطر هستند. توصیه ما این است که افراد در خانواده ها مراقب سالمندان، بیماران و کسانی که سیستم ایمنی قوی ندارند، باشند. توصیه های بهداشتی را مورد توجه قرار دهند. این بیماری در صورت قرار داشتن طولانی مدت در کنار یک بیمار دیگر انتقال پیدا می‌کند و راه انتقال آن هم از طریق سرفه، عطسه و دیگر ترشحات آلوده به ویروس است. بنابراین بهترین راه پیشگیری شستشوی مداوم دست ها و تقویت سیستم ایمنی بدن است.کادر درمانی در بیمارستان ها آمادگی کامل برای پایش این بیماری را در اختیار دارند و ما به هیچ عنوان در مقابله احتمالی با این بیماری غافلگیر نخواهیم شد.

ویروس کرونا کشنده تر از آنفلوآنزای امسال نیست

ویروس کرونا کشنده تر از آنفلوآنزای امسال نیست

ایسنا/اصفهان یک عضو هیئت علمی گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه تعداد مبتلایان به آنفلوآنزای شدید امسال به مراتب بیشتر از ابتلا به ویروس کرونا بوده است، گفت: برخلاف تصورات، ویروس کرونا در مقایسه با آنفلوآنزا که امسال مرگ و میر بسیاری داشت، چندان کشنده نیست.

فرزین خوروش در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه ویروس کرونا یکی از ویروس های اصلی سرما خوردگی است که از قبل وجود داشته است، اظهار کرد: یکی از مشخصات این ویروس این است که مداوم تغییرات ژنتیکی پیدا می کند، به طوری که در برخی موارد ممکن است خطرناک و کشنده باشد.

وی با بیان اینکه برای نمونه طی چندین سال گذشته ویروس های سارس و مرس از دسته همین کرونا ویروس ها بوده اند، گفت: این ویروس ها طی سال های مختلف ایجاد و منجر به مرگ و میر شده اند که مشخصه اصلی آنها نیز ایجاد بیماری های قلبی  و حاد تنفسی است.

این عضو هیئت علمی گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: برای اولین بار ویروس کرونا در شهر یوهان چین مشاهده شده و احتمالا این ویروس از پرندگانی مانند خفاش و برخی موارد از ماهی به انسان منتقل شده است.

خوروش تصریح کرد: البته هنوز منبع اولیه شکلگیری این ویروس مشخص نیست که از کجا وارد بدن انسان شده، منتهی چیزی که در حال حاضر نگران آن هستیم این است که عامل انتقال ویروس اکنون انسانی است و از طریق قطرات تنفسی فرد به فرد منتقل می شود.

وی با بیان اینکه ویروس مرس برای اولین بار در کشور عربستان ایجاد شد، گفت: اینکه بگوییم منشا بیشتر ویروس ها از آسیای جنوب شرقی است، درست نیست. در این خصوص ممکن است شرایط جمعیتی و اقلیمی موثر باشد، اما در مجموع آنچه که منجر به ترس از این موضوع در دنیا شده، ناشناخته بودن ویروس است.

این متخصص عفونی با بیان اینکه البته برای شناسایی ویروس کرونا فعالیت های تحقیقاتی بسیاری انجام شده است، ادامه داد: شهر یوهان چین پنجاه تا شصت میلیون نفر جمعیت دارد که در حال حاضر اقدام به قرنطینه آنها کرده اند، علاوه بر این یکی از راه های جلوگیری از ورود و انتشار این ویروس گردشگران چینی می توانند باشند که ورود و خروج آنها در فرودگاه های دنیا تحت نظارت و بررسی است.

خوروش با بیان اینکه البته در اروپا چند مورد ابتلا به ویروس مشاهده شده است، گفت: در کشورهای اطراف چین مانند کره و ژاپن نیز چند مورد مشاهده شده است.

وی با بیان اینکه ویروس کرونا چندان کشنده نیست، اما همزمانی آن با آنفلوآنزا تا حدودی تشخیص آن را دچار مشکل کرده است، افزود: امسال به دلیل شیوع بالای آنفلوآنزا ممکن است علائم کرونا و آنفلوآنزا شبیه یکدیگر تصور شود.

این عضو هیئت علمی گروه بیماری های عفونی علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه ویروس کرونا و آنفلوآنزا هر دو بیماری تنفسی ایجاد می کنند، افزود: ممکن است در ابتدا تشخیص آنها از یکدیگر مشکل باشد، اما از فردی که با علایم حاد تنفسی در آی سیو بستری شود و مشکوک باشد نمونه گیری شده و به آزمایشگاه جهت تشخیص ویروس فرستاده می شود، البته ممکن است یک بیماری حاد تنفسی به دلیل سایر عفونت ها نیز باشد.

 خوروش با بیان اینکه یکی دیگر از تفاوت های ویروس کرونا و آنفلوآنزا مدت زمانی است که ویروس خود را در بدن نشان می دهد، گفت: ویروس آنفلوآنزا ممکن است بسیار زودتر علایم خود را نشان دهد، اما ویروس کرونا هفت تا ۱۰ روز طول می کشد تا  نارسایی تنفسی و علایم حاد تنفسی را بروز دهد.

وی ادامه داد: به صورت کلی این ویروس در ۷۰ درصد موارد ممکن است که بدون علامت باشد و حتی افراد بدون علامت ویروس را به دیگران منتقل کنند. همچنین برخلاف تصوراتی که گفته می شود فردی که مبتلا شده قطعاً خواهد مرد این ویروس چندان در مقایسه با آنفلوآنزا که امسال مرگ و میر بسیاری داشت، کشنده نیست.

این متخصص عفونی با بیان اینکه تنها ۳۰ درصد افراد مبتلا ممکن است نیاز به بستری پیدا کنند که از این تعداد نیز ۵ درصد نیاز به آی سیو  دارند، خاطر نشان کرد: همچنین از تعداد افراد بستری شده در آی سیو نیز تنها ممکن است ۳۰ درصدشان فوت کنند.

خوروش با بیان اینکه تعداد موارد ابتلا به آنفلوآنزا و کرونا متفاوت است، گفت: در سال جاری آنفلوآنزا شیوع بسیاری داشت، ولی ویروس کرونا طبق آخرین آمار یک هزار و ۵۰۰ نفر مبتلا شدند، در حالی که در استان اصفهان شاید بیشتر از این آمار مبتلا به آنفلوآنزا داشتیم.

وی با بیان اینکه تاکنون ۵۰ نفر مرگ و میر در کشور چین و سایر کشورها به دلیل ابتلا به این ویروس گزارش شده، گفت: این در حالی است که آمار مرگ و میر آنفلوآنزا در کشور خودمان بیشتر بود، بنابراین تعداد مبتلایان به آنفلوآنزا به مراتب بیشتر از ابتلا به ویروس کرونا بوده است.

این متخصص عفونی با بیان اینکه خوشبختانه تا کنون یک مورد گزارشی در این خصوص در ایران نداشته ایم، افزود: منشا اصلی ویروس کروناگردشگران هستند که باید از ورود آنها مطلقاً جلوگیری شود. همچنین تمام فرودگاه ها که پرواز دارند مرتب چک شوند تا افرادی که به کشور وارد می شوند دارای علایم تنفسی نشان دهنده ابتلا به ویروس نباشند که در غیر این صورت باید قرنطینه شوند.

خوروش ادامه داد: حتی در صورتی که ویروس وارد کشور شود، همان توصیه هایی که برای آنفلوآنزا و همه بیماری های ویروسی تنفسی داشتیم لازم است برای این ویروس انجام شود. برای نمونه مرتب دست ها شسته شوند و اگر فردی مبتلا است در جمع حضور نیابد، ماسک بزند و مراقبت های بهداشتی در عطسه کردن و سرفه کردن را احتیاط کند.

این عضو هیئت علمی گروه بیماری های عفونی با بیان اینکه فردی که شاغل است و به این ویروس مبتلا شده نباید به سرکار رود تا بهبود یابد، گفت: در خصوص تمام بیماری هایی که از طریق قطرات تنفسی ایجاد می شوند مانند سرما خوردگی هم توصیه می کنیم همان اقدامات بهداشتی و فردی رعایت شود.

خوروش تصریح کرد: از طرفی درمان ضد ویروسی خاصی برای این بیماری وجود ندارد و اگر فردی مبتلا و در آی سیو بستری شد باید اقدامات حمایتی را انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: البته بعید به نظر می رسد که این ویروس همانند یوهان چین در کشور اپیدمی شود زیرا تعداد بالای گردشگر در کشور نداریم، با این وجود انجام اقدامات بهداشتی جهت جلوگیری از انتشار مشکلات تنفسی لازم است.

ویروس کرونا را هم مانند آنفلوانزا کنترل می‌کنیم

نمکی گفت: ما امسال توانستیم رکورد کنترل آنفلوانزا را در کشور بزنیم؛ امید است بتوانیم ویروس کرونا را هم مانند آنفلوانزا کنترل کنیم.

نمکیبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست یازدهمین مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران، گفت: حدود سه شب پیش گزارشی مبنی بر وجود دو بیمار مشکوک به کرونا ویروس در استان قم به ما گزارش شد که با حال بسیار بد به بیمارستان مراجعه کرده‌اند و نتایج آزمایش‌های انجام شده روی آن‌ها نشان دهنده کوید ۱۹ یا ابتلا به کرونا ویروس مثبت را نشان می‌دهد.

او بیان کرد: نظام ارائه خدمت در حوزه پیشگیری از بروز یا شیوع این اپیدمی چشمیگر است، به طوری که نمونه چنین موضوعی را در مدیریت سیل و در ابتدای سال ۹۸ شاهد بودیم و با همت و اقدامات پیشگیرانه هیچ مورد طغیان بیماری نداشتیم.

نمکی با اشاره به اینکه کنترل آنفلوآنزای h۱ N۱ نیز سخت بود، اما با آن مبارزه شد، تصریح کرد: پیش‌بینی ما از میزان آمار مرگ‌ومیر آنفلوآنزا مذکور بیش از تصور ما بوده است، اما با کنترل آن توانستیم رکورد کنترل این بیماری را در کشور بزنیم؛ امید است بتوانیم این ویروس را همانند آنفلوانزا کنترل کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه می‌توان با اقدامات پیشگیرانه این ویروس را کنترل کرد، افزود: بستن مرز‌های کشور از نخستین اقدامات کنترل وزارت بهداشت بوده است و با استقرار ۳۶ مبدا مرزی، ورود و خروج را کنترل کرده‌ایم.

او در ادامه درباره پیک آنفلوآنزای نوع B در سراسر کشور اظهار داشت: آنفولانزا نوع b در بیشتر استان های ایران مشهود است اما تاکنون ۵نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده اند، همچنین شایان ذکر است؛ افراد مبتلا به کرونا ویروس هیچ گونه تماس با افراد آلوده و با هیچ فرد خارجی مراوده نداشته‌اند، اما با نمونه‌برداری‌های انجام شده آن‌ها مبتلا به کرونا ویروس گزارش شدند.

نمکی با اشاره به ابتلای دو فرد به کروناویروس در استان قم، بیان داشت: هر دو فرد مبتلا با کهولت سن روبرو بوده‌اند و یکی از آن‌ها بیماری زمینه‌ای داشته است. همچنین همکارانم در استان قم با دقت تمام بیماران را تحت نظر دارند و از بروز هر اتفاقی که در سطح کشور می‌افتد اطلاع رسانی می‌کنند.

انتهای پیام/نمايش ديدگاه‌هاي بيشتر

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.