شبهه+پاسخ

بررسی یک شبهه در مورد حرکت امام حسین علیه السلام

کوتاه و خلاصه


۲۲ مرداد ۱۳۹۹ / ۰۷:۰۰:۵۸
۲۳۶


بررسی شبهه اینکه آیا امام حسین علیه السلام از شهادت خود آگاه بود و به کربلا رفت؟ آیا مصداق خودکشی وجود دارد؟ اگر نمی دانست پس علم امام چه می شود؟

در پاسخ به این پرسش که امام خبر قتل خویش را از کجا می‌دانست، استاد محمد تـقی جـعفری (ره) معتقد اسـت که در این مورد دو دیدگاه وجود دارد: برخی بـر ایـن بـاورند کـه امـام حـسین (ع) از شهادت خود مطلع نبوده است. گروهی دیگر به استناد علم غیبی که خداوند به انبیا و ائمه (ع) و اولیا می‌دهد معتقدند امام حسین (ع) آگاهی داشت؛ سپس نتیجه می‌گیرند: «بنابراین امام حسین (ع) با علم به شهادت که یکی از دو سـعادت حقیقی (زندگی سعادتمندانه و مرگ سعادتمندانه) از مسیر زندگی بر مبنای احساس تکلیف و فعالیت لازم برای چنین زندگی حرکت کرده است. گویی هر یک از لحظات این زندگی که به زودی به پایان خواهد رسید یک حیات ابدی است که انسان رشـد یـافته باید حداکثر تلاش را برای بهره‌برداری از آن در راه تحصیل سعادت انجام دهد.»

مسئلۀ دیگر اینکه اگر شهادت امام (ع) طبق اراده و مشیت الهی بوده، پس امام حسین (ع) و قاتلان وی مجبور به این کار بوده‌اند و کار ایشان فاقد ارزش و جایگاه مـعنوی اسـت. در پاسخ به این شبهه باید گفت که اگر از منظر جبر و جبریه موضوع بررسی شود که انسان از خود اختیاری ندارد و تابع قوانین آسمانی و اراده مافوق است، این نظر درسـت اسـت؛ اما از دیدگاه قرآن مسئله فرق مـی‌کند؛ زیرا خـداوند دارای دو نوع فعالیت مستقیم و مباشر و غیرمستقیم و غیر مباشر است. نوع اول آن افعالی است که خداوند مستقیم در جوامع بشری اعمال می‌کند؛ مانند خلقت آدم و نسل او و بعد با دادن امکاناتی مانند غریزه، عقل و شعور، عواطف و احساسات، الهام و فـرستادن انـبیا هدایت انسان را به عـهده گـرفته است و همچنین هلاک کردن برخی امت‌ها و مددهای غیبی که از نوع افعال مستقیم است.

اما نوع دوم افعال الهی، تصرفات و تحولاتی است که خود انسان با استفاده از آزادی و اراده به وجود می‌آورد. به عبارت دیگر انسان در چهارچوب اراده و مـشیت الهـی عمل می‌کند و سنن گوناگون الهی به دست انسان جاری می‌شود. مثلا هلاک یـک قوم یا پیروزی آن به دست انسان است؛ اما در طول اراده الهی و آنچه کـه بـه انـسان مربوط است انتخاب هر کدام از آنهاست: هلاکت یا پیروزی.

 نمايش ديدگاه‌هاي بيشتر

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.