۰۷ اسفند ۱۳۹۹ / ۲۱:۰۱:۵۷
۰


برسی فیفا ۲۰۲۱

سری فیفا، به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین شبیه‌ساز‌های فوتبال در دنیای بازی‌های ویدیویی، سال‌های سال روی پلتفرم‌های مختلف میزبان علاقه‌مندان این ورزش بوده و صد البته که در این مدت روز‌های پُرفراز و نشیبی را هم پشت سر گذاشته است؛ به طوریکه گاهی یکه‌تاز بازی‌های فوتبال بوده و گاهی هم ضعیف‌تر از رقیب دیرینه یعنی PES عمل کرده است. اگر سال‌های اخیر را در نظر بگیریم، پس از اینکه EA موتور بازی را به فراست‌بایت تغییر داد، هرچند بازی از حیث جلوه‌های بصری پیشرفت محسوسی داشت و میزبان حالت‌های بازی جدیدی شد، ولی خب ایراد‌های غیرقابل انکاری هم پیدا کرد که در راس آن‌ها، روند عجیب و یکنواخت گیم‌پلی بازی بود. همچنین پیشرفت نسخه‌های بازی در این سال‌ها نسبت به نسخه قبلی، به‌شکلی نبود که باب میل همه کاربران باشد. 

حال این مجموعه فوتبالی، به فیفا ۲۱ رسیده که قرار است نسخه‌ای مشترک بین نسل هشتم و نهم باشد. فیفا ۲۱، اثری است که از یک طرف حسابی بخشی از کاربرانش را خوشحال خواهد کرد و از طرفی هم با برخی مشکلات آشنای این سری در سال‌های اخیر روبه‌رو است. پیشنهاد می‌کنم ابتدا بررسی ویدیویی بازی را تماشا کنید تا بعد هم مفصل به‌سراغ جزییات بازی برویم:

بازیکنان فیفا را کاربرانی با انتظارات مختلف تشکیل می‌دهند. درست است که در سال‌های اخیر افراد زیادی جذب تجربه آنلاین بازی و مخصوصا حالت آلتیمیت تیم شده‌اند، ولی هنوز هم کم نیستند بازیکنانی که دوست دارند فیفا را برای تجربه آفلاین آن و مثلا بازی کردنش با دوستان در دورهمی‌ها یا حتی بازی کردن بخش‌هایی مثل کریر خریداری کنند. درواقع تناقضی که بالاتر و در جلب رضایت کاربران هم به آن اشاره کردیم، دقیقا برگرفته از همین مسئله است. 

اما از هر دسته از کاربران بازی که باشید، این اتفاق‌نظر را داریم که مهم‌ترین ویژگی در یک بازی فوتبال، ارائه گیم‌پلی جذاب و باکیفیت است. درواقع طی سال‌های گذشته، فیفا در این زمینه همیشه با مشکلاتی دست‌وپنجه نرم کرده است؛ تا جایی که حتی خیلی‌ها فوتبالی را که PES ارائه می‌کند، به آن ترجیح می‌دهند. این قضیه بیشتر از هر چیز، از یکنواخت بودن روند بازی ناشی می‌شود. به طوریکه مثلا در فیفا ۱۹، پس از گذشت مدتی از انتشار بازی روند آن کاملا مبتنی بر ارسال‌های بلند و استفاده از ضربات سر شده بود یا در فیفا ۲۰، آپدیت‌های EA در طول سال تغییرات عجیب و غریبی در گیم‌پلی بازی ارائه کرد و کار به جایی رسید که در اواخر بازی، همه فقط با کارهایی از قبیل فرار از کناره‌ها و دادن پاس‌های کوتاه به داخل محوطه جریمه خیلی راحت به گل می‌رسیدند. چنین روندی کاملا در تضاد با روح واقعی فوتبال است که در آن هر تیمی ممکن است با تاکتیک‌ها و سبک خاصی بازی کند که کاملا متمایز است و نتیجه هم می‌دهد و همین هم باعث می‌شود تا فوتبال، ورزشی سراسر هیجان و شگفتی باشد و این همه طرفدار در جهان داشته باشد


چندرسانه‌ای :

Download Video: MP4
برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.