۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۲:۰۱:۰۸
۲۱

بازی

گونه‌های بازی‌های ویدئویی

نوشتار اصلی: ژانر بازی ویدئویی

بازی‌های ویدئویی بر اساس شیوه انجام بازی(گیم‌پلی) و حالت گرافیکی به ژانرهای متفاوتی تعلق می‌گیرند:

اهمیت بازی‌های ویدئویی

  • تأثیر گذاری: تأثیرگذاری بالای این‌گونه بازی روی مخاطب، این بازی‌ها را به یک ابزار با استعداد بسیار بالا برای آموزش، آگهی، ترویج مذاهب، سوءاستفاده سیاسی، تبدیل کرده‌است. بسیاری از دولت‌ها بعضی بازی‌های ویدئویی را به دلیل احتمال تحریک کودکان و نوجوانان و ترویج خشونت برای سنین زیر ۱۸ سال محدود کرده‌اند.
  • سود آوری: امروزه صنعت بازی‌های ویدئویی به یک عرصه سودآور تبدیل شده‌است و شرکت‌های بزرگ تولیدکننده این‌گونه بازی‌ها هر سال سود هنگفتی به دست می‌آوردند، به گونه‌ای که در سال ۲۰۰۴ میزان سود خالص سالانه به دست آمده از صنعت بازی‌های ویدئویی به مرز ۱۰ میلیارد دلار رسید و سود حاصل سالانه به دست آمده از هالیوود (نه و نیم میلیارد دلار) را پشت سر گذاشت.
  • سرگرم‌کننده بودن: بازی‌های ویدئویی بر خلاف بیشتر سرگرمی‌های دیگر، تعاملی بوده و از این رو جذاب‌تر هستند.
  • اعتیاد: عده‌ای از محققین بازی‌های ویدئویی را اعتیادآور و خطرناک قلمداد می‌کنند. هر چند این مسئله ثابت نشده‌است؛ اما شواهد موجود نشان می‌دهد تعدادی از علاقه‌مندان به بازی‌های ویدئویی به طرز غیرطبیعی به این سرگرمی وابسته شده و از زندگی عادی خود بازمی‌مانند.[نیازمند منبع]
  • پیشگیری از بیماری: بر اساس پژوهش دانشگاه کینگز لندن، کسانی (به ویژه افراد بالای شصت سال) که دست کم پنج بار در هفته به بازی‌های «تقویت فکری» شامل استدلال و حل مشکلات می‌پردازند به‌طور چشمگیری، کمتر دچار بیماری آلزایمر می‌شوند.[۲]
  • توانبخشی: در گونه ای از بازی های جدی تحت عنوان بازی های توانبخشی، مکانیک بازی به نحوی طراحی می شود که حرکات فیزیکی که بازیکن در جهت انجام بازی انجام می دهد به نوعی تمرین توانبخشی محسوب می شود.

مرور

بسترها

اصطلاح «پلتفرم» به ترکیبی خاص از اجزای الکترونیکی یا سخت‌افزار کامپیوتر اشاره دارد که از راه ترکیب شدن با نرم‌افزار اجازه می‌دهد تا یک بازی ویدئویی اجرا و مدیریت شود. از اصطلاح «سیستم» نیز معمولاً استفاده می‌شود.

رایانه‌های شخصی

رایانه‌های شخصی نیز برای بازی‌های ویدئویی به‌صورت گسترده استفاده می‌شوند؛ رایانه‌ها به دلیل تفاوت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری‌ای که با یکدیگر دارند، در اجرای بازی‌ها به‌صورت یکسان کار نمی‌کنند و ممکن است مشکلاتی برای اجرای آنلاین بازی‌ها به‌وجود آورند؛ با این‌حال خوبی آن‌ها این است که می‌توان

کنسول‌ها

یک کنسول پلی‌استیشن ۵

کنسول‌های بازی در واقع نوعی کامپیوتر هستند که توسط سیستم‌عامل و نرم‌افزار خاص، برای هدف مشخص و محدودی به‌کار می‌روند؛ کنسول‌های بازی در کنار محدودیت‌های بیشتری که نسبت به رایانه‌های شخصی دارند، امتیازاتی همانند بازی‌های ویژه که تنها برای آن‌ها ساخته شده، لوازم جانبی بیشتر و انحصاری و هزینه اولیه پایین را دارند.

یک کنسول معمولاً تنها بازی‌های توسعه داده‌شده برای خودش را اجرا می‌کند. معروف‌ترین کنسول‌های بازی جهان پلی‌استیشن، ایکس‌باکس و نینتندو هستند.

دیگر

بازی‌های ویدئویی همچنین از طریق گوشی‌های موبایل، وسایل واقعیت مجازی، مرورگر اینترنت و آرکید نیز اجرا و انجام می‌شوند.

رده‌بندی و سانسور

ای‌اس‌آربی

یک برچسب ESRB

ای‌اس‌آربی یکی از مهم‌ترین شرکت‌های رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای آمریکایی می‌باشد. این شرکت براساس کارهای انجام شده در بازی‌ها، تأثیرات و به‌صورت کلی محتویات آن‌ها رتبه‌بندی می‌کند. رعایت این رتبه‌بندی برای حفظ سلامت روان کاربر نیاز است. برای مثال هنگامی که یک بازی دارای خشونت یا اطلاعات غیراخلاقی باشد به آن رده "M" می‌دهد یعنی برای افراد زیر ۱۷ سال مناسب نیست؛ همچنین اگر این اطلاعات یا خشونت بیشتر شود ممکن است برچسب "تنها برای بزرگسالان (A/O)" را دریافت کند.

بنیاد اروپایی اطلاعات بازی‌ها

بنیاد اروپایی اطلاعات بازی‌ها که به صورت کوتاه شده به PEGI مشهور است، نام شرکتی در زمینه رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای است که از آوریل سال ۲۰۰۳ فعالیت خود را آغاز کرد.

اسرا[ویرایش]

اسرا(که مخفف Entertainment Software Rating Association است) نظامی است برای رده‌بندی بازی‌های رایانه‌ای در ایران که توسط بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای ارائه شده‌است.

اثرات بازی های ویدئویی

این نوع بازی ها میتوانند آموزش ، سلامت روانی و داده های خوبی را برای گیمرهایشان داشته باشند:

بر اساس بررسی سایکولوژیست آمریکایی ، انجام بازی های ویدئویی ، از جمله بازی های تیراندازی خشن ، ممکن است مهارت های یادگیری و رفتار های اجتماعی کودکان را تقویت کند.

ایزابلا گرانیچ دارای مدرک PHD ، از دانشگاه Radboud Nijmegen در هلند ، می گوید: "تحقیقات مهمی از سالها قبل در مورد اثرات منفی بازی ، از جمله اعتیاد ، افسردگی و پرخاشگری انجام شده است و ما مطمئناً پیشنهاد نمی کنیم که این مورد را نادیده بگیریم." نویسنده اصلی مقاله "با این وجود ، برای درک بهتر تأثیر بازی های ویدیویی در رشد کودکان و نوجوانان ، دیدگاه متعادل تری لازم است.

بازی را بیشتر شخصی‌سازی کرد، مُود به آن افزود، دستکاری کرد و ….
برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.