دلنوشت

تاریخچه پیدایش چسب


خلاصه :

چسب ها احتیاجات زندگی ما هستند که کمک بزرگی برای ترمیم وسایل مورد استفاده و علاقه ما بوده اند.   اما چقدر درباره چسب ها و تاریخچه آنها می دانید؟

آشنایی با تاریخچه چسب ها + معرفی انواع چسب ها و کاربرد آنها
 

چسب یک ماده چسبنده است که برای چسباندن اشیا یا مواد به یکدیگر استفاده می شوند. چسب ها 200 هزار سال است که مورد استفاده قرار می گیرند و با استفاده از اشیا رایج موجود در طبیعت، این مواد را ایجاد می کردند.

تاریخچه چسب

 

تاریخچه چسب تقریبا به انسان های اولیه بر می گردد!

از انسان های اولیه تا عصر برنز، چسب ها نقش مهمی در کمک به بشریت برای ایجاد محصولات، اختراعات، ابزارها و اسلحه ها داشته اند که به نوبه خود نژاد انسان ها را حفظ کرده است. محققان از شش هزار سال پیش تزیینات و تشریفاتی را پیدا کرده اند که در آنها از چسب استفاده شده بود. همچنین تیر و تبر هایی وجود داشتند که با استفاده از چسب ها در حدود 5200 سال پیش به هم چسبیده بودند.

تاریخچه چسب

 

چسب ها بخشی از زندگی روزمره در امپراتوری روم بودند!

چسب ها توسط مصریان نه فقط در ساخت لوازم چوبی و سلاح استفاده می شدند، بلکه برای ترکیب ابزارهایی برای نگهداری یادداشت ها و حتی ایجاد پاپیروس نیز استفاده می شدند، در حالی که چسب در مقبره های فراعنه مصری کشف شده است که قدمت آن به 2500 سال پیش باز می گردد.

استفاده از چسب در امپراطوری یونان و روم امری عادی بود و آنها برای اینکه از عهده کارهای روزانه برآیند و حتی در پروژه های بزرگ ساخت و ساز محبوبیت زیادی به دست آورند. موزاییک های کف و دیوارهای کاشی کاری شده رومی با موادی چسبانده شده که امروز هنوز دست نخورده و محکم بر جای مانده است.

چسب ها در آن زمان از پوست حیوانات، بافت همبند و حیوانات سم دار ایجاد می شد که این بخش ها به آرامی پخته می شدند تا به ماده ای مانند ژله تبدیل شوند. سپس این ماده خشک شده و به صورت پودر نگهداری می شد و در صورت لزوم، کافی بود به آن آب اضافه کنند و کار خود را انجام دهند. با این حال تا قرن بیستم انقلابی در چسب دیده نشد...

تاریخچه چسب

 

ابداع چسب در زمان جنگ جهانی اول شروع شد!

جنگ تمایل به ایجاد نوآوری در صنایع مختلف دارد و دنیای چسب ها نیز از این قاعده مستثنا نبود. در طول جنگ جهانی اول چسب با تغییرات جدیدی اختراع شد مانند چسب های شیر و چسب های نیترو سلولوزی که قابل اشتعال بودند. با این وجود، چسب ها در دهه 1930 که ظهور شیمی و صنعت مدرن است، شکوفا شده اند.

در این دوره چسبهای صنعتی متولد شده اند. در واقع دانشمندان با استفاده از دانش خود از "انقلاب پلاستیک" توانستند چسبهای رزینی ترکیبی ایجاد کنند.

تاریخچه چسب

چسب های نسل بعدی در طول جنگ جهانی دوم با استفاده از ترکیبات تازه کشف شده مانند چسب نئوپرن، اپوکسی و اکریلونیتریل مورد استفاده قرار گرفتند. چسب ها در ایجاد تعمیرات موقت اشیا داخل و خارج از میدان نبرد نقش مهمی داشتند.

 

چسب های قطره ای کاملا تصادفی اختراع شدند!

چسب های قطره ای که ممکن است شما هر روزه در خانه خود از آن استفاده کنید، بدون کشف تصادفی آن توسط هری کوور امکان پذیر نبود.

در سال 1942 کوور و تیمش به دنبال راه هایی برای شفاف سازی پلاستیک ابزار نشانه گیری اسلحه برای جنگ بودند. آنها توجه خود را روی سیانواکریلات معطوف می کردند. سیانواکریلات نامی کلی برای دسته ای از چسبهای سریع و بسیار قوی است که کاربردهای زیادی در مصارف خانگی، پزشکی و صنعتی دارند. چسبهای سیانواکریلات عمر مصرف کوتاهی دارند به طوری که تا یک ماه پس از باز شدن و تا یک سال بعد از تولید قابل استفاده اند، اما بیشتر محققان این مواد را به عنوان چسبنده ای برای استفاده رد می کنند.

تاریخچه چسب

 

کوور پتانسیل این مواد را فراتر از جنگ فهمید و تا دهه 1950 او به انتشار اولین "چسب قطره ای" یا به اصطلاح آنها “Superglue” به طوری که آماده مصرف برای عموم مردم بود، پرداخته بود. این امر چشم انداز چسب ها را تغییر و بسیاری از صنایع و لوازم خانگی را تحت تأثیر قرار داد و الهام بخش نسل جدیدی از چسب ها بود، امروزه نیز هست...

مردم توانستند محصولات خود را در خانه چسب بزنند، وسایل اداری را با سهولت تعمیر کنند و این یک تحول جالب برای آنها بود. در همان حال چسب های قطره ای راهی صنعت هوافضا، ساخت و ساز، دارو و حتی مهندسی شدند.

تاریخچه چسب

امروزه در سراسر جهان تقریبا در همه کارها از جمله هنر و صنایع دستی برای ترمیم صفحات شکسته از این چسب استفاده می شود. اگر یک چسب قطره ای که در یکی از کمدهای شما وجود داشته باشد، برای پیشبرد راحت کارهای شما بسیار خوب است. تخمین زده می شود که میزان مصرف چسب در سراسر جهان در سال 2020 به 50 میلیارد دلار برسد.

 

خوب بود ولی گفته باشم اولین چسب که در دوران نؤاندرتال کشف شد از سمق گلابی درست شد

برای ویرایش باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

برای درج پاسخ باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

سلام پسرم خیلی جالب بود .

برای ویرایش باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

برای درج پاسخ باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

سلام به آقا مهدیار گل، ممنون بابت مطلب خوبت

برای ویرایش باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

برای درج پاسخ باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.


پسران

دختران