۲۵ تیر ۱۴۰۱ / ۱۴:۰۱:۱۱
۴۱۹


در این مطلب به تعریف نسبت طلایی و کابرد های آن به صورت مختصر می پردازیم.

نسبت طلایی یکی از مشهورترین و باستانی ترین مفاهیم ریاضی است که به نام های دیگری همچون میانگین طلایی، قطعه طلایی، برش طلایی و نسبت الهی نیز شناخته شده و همه این نام ها به خاص بودن این نسبت اشاره می کنند.

 

زمانی که یک خط را به دو بخش a (قسمت طولانی تر) و b چنان تقسیم کنیم که نسبت a به b با نسبت a+b به a یکسان باشد، این نسبت را نسبت طلایی می گویند.

 

نسبت طلایی با حرف یونانی فی (Φ) نشان داده می شود و مقدار آن برابر …1.61803398 می باشد که به طور خلاصه 1.618 در نظر گرفته می شود.

 

جالب است بدانید در دنباله فیبوناچی بعد از چهار تا پنج رقم اول، اگر هر رقم توسط رقم بعد از خودش تقسیم شود رقم حاصل تقریبا 1.618 خواهد بود و هرچه پیش می رویم این رقم به نسبت طلایی نزدیک تر خواهد شد.

 

این عدد طلایی معروف یعنی … 1.61803398 حدود 300 سال قبل از میلاد توسط اقلیدس در کتاب عناصر، سال 1509 توسط لوکا پاچیولی در کتاب نسبت الهی، حدود سال 1600 توسط یوهانس کپلر – منجم معروف – و سال 2003 توسط دن براون در کتاب کد داوینچی درباره آن نوشته شده است.

 

کاربرد ها :

1- نسبت طلایی در بدن انسان و حیوانات

بین قد (فاصله سر تا انگشتان پا) و فاصله سر تا ناف

بین فاصله کتف تا نوک انگشتان دست و فاصله کتف تا آرنج

بین فاصله استخوان لگن تا پاشنه پا و فاصله استخوان لگن تا زانو

 

2. نسبت طلایی در طبیعت

بسیاری از عناصر موجود در طبیعت زیبایی و جذابیت خود را از نسبت طلایی به ارث برده اند.

تقریبا در تمامی گیاهان گل دار تعداد گلبرگ های گل برابر با یکی از اعداد دنباله فیبوناچی است و بسیار نادر است که این مسئله در مورد گلی صدق نکند، مثلا گل داوودی ذرت، سینره و گل مروارید همگی 13 گلبرگ، گل ستاره ای و کاسنی 21 گلبرگ و گل های درخت چنار و گل حشره کش 34 گلبرگ دارند.

 

3. نسبت طلایی در معماری

استفاده از نسبت طلایی در معماری پیشینه ای تاریخی دارد و به اهرام بزرگ مصر باز می گردد.

نسبت طلایی در مشهورترین برج ها و سازه های ساخت بشر از معبد پارتنون گرفته تا کلیسای جامع نوتردام لائون و تاج محل نیز دیده می شود.

 

4. نسبت طلایی در صورت انسان

فاصله خطی که مردمک دو چشم را به هم وصل می کند تا انتهای دندان ها و فاصله انتهای دندان ها تا زیر چانه

فاصله لبه بیرونی و داخلی چشم و لبه داخلی چشم تا مرکز بینی

عرض دندان مرکزی و عرض دندان دوم

عرض چشم و عرض عنبیه

 

نسبت الهی چه در دل طبیعت باشد و یا در سازه ها و آثار دست ساز انسان مانند نقاشی شام آخر، برج سی ان در تورنتو ، شاهکارهای عکاسی و غیره، همواره مورد توجه قرار داشته است و بشر از این نسبت جادویی برای ایجاد هماهنگی و زیبایی در زمینه های مختلف بهره برده است.
برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.