دلنوشت

آیا شما راجع به

تاریخچه ی نوشابه🍺🍺🍺

چیزی می دانید؟


خلاصه :

نوشابه همان‌طور که از اسمش پیداست، یک نوشیدنی است که ترکیبات آن شامل آب گازدار، مواد شیرین‌کننده و اسانس می‌شود. این نوشیدنی به دلیل گازدار بودن و افزودنی‌های جذابش مشهور است.

نوشابه را بیشتر بشناسیم

 

نوشابه یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های دنیاست. ایران یکی از کشورهایی است که بالاترین سرانه مصرف نوشابه را در جهان دارد. هرچند که از نظر میزان مصرف لبنیات در انتهای جدول جهانی قرار دارد.

لذت و خوشمزگی نوشابه بر کسی پنهان نیست. این نوشیدنی گازدار به قدری وسوسه‌انگیز است که واقعا نمی‌توان به راحتی از کنار آن گذشت و بی‌خیالش شد.

سرچشمه نوشابه در تولید نوشیدنی‌های دارای طعم میوه نهفته است. در خاورمیانه‌ی قرون وسطایی، انواع نوشابه‌ها با طعم میوه وجود داشت و اغلب با ترکیباتی مانند شکر و عسل شیرین می‌شدند. سایر افزودنی‌های رایج مثل لیمو، سیب، انار، تمبر، عناب، مشک، نعنا و یخ بود. نوشیدنی‌های خاورمیانه بعداً در اروپای قرون وسطایی رواج یافتند، به‌طوری‌که کلمه “شربت” از عربی گرفته شده است.

یکی دیگر از انواع اولیه نوشابه، لیموناد بود که از آب و آب لیمو شیرین شده با عسل، اما بدون آب گازدار ساخته شده بود.

اولین نوشیدنی غیرالکلی توسط شرکت فرانسوی “Limonadiers” اختراع شد. در اواخر سال 1600، این شرکت نوشیدنی، نوشابه‌ای از آب، آب‌لیمو و عسل را به بازار عرضه کرد. ورود گاز در نوشابه‌ها به دانشمند انگلیسی، جوزف پریستلی برمی‌گردد. وی راهی برای افزودن دی‌اکسیدکربن به آب کشف کرد.

اولین استفاده‌ از نوشیدنی گازدار در زمینه پزشکی بود. از سال 1820، طعم‌دار کردن نوشابه با زنجبیل، لیمو و کولا شروع شد.

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.


پسران

دختران