مقالات

گلی که تا کنون فقط در ایران و جمهوری آذربایجان روییده است

گل زیبای سوسن چلچراغ

یکی از زیباترین و نادرترین گل های جهان که به دست فرانسوی ها کشف گردیده است!


خلاصه :

طبیعت ایران درچهارسوی این سرزمین مناظری تماشایی را به نمایش گذاشته است و گنجینه های ارزشمند را در ایران به وجود آورده است.یکی از این گنجینه ها سوسن چلچراغ است.

 

 

سوسن چلچراغ (نام علمی: 'Lilium ledebourii') یکی از گونه های تیرهٔ سوسن است. ارتفاع آن بین ۵۰ تا ۱۵۰سانتیمتر است. تنها گونهٔ ایرانی جنس سوسن است که از لحاظ زیبایی هم ردیف اکثر گونه های شناخته شده و پرورش یافتهٔ این جنس است.

نمونه هایی از آن که بیشتر از ۱۵ گل دارند، نیز دیده شده است اما معمولاً دارای ۴ تا ۱۰ گل است که قطعات گل پوش آن در حدود ۷ سانتیمتر طول دارند. این گونه تاکنون فقط در یک محل در استان گیلان کشف شده و در خارج از ایران نیز تنها در شهرستان لنکران در جمهوری آذربایجان کشف دیده شده است.

در این منطقه از استان گیلان که هم اکنون محافظت می گردد در حدود ۲۰۰۰ نمونه از آن در یک ناحیهٔ کوچک از جنگل های مخروبهٔ راش اطراف ده و در ارتفاع ۱۷۰۰ تا ۱۹۰۰ متری دیده شده است. 

 

جنگل های هیرکانی شمال کشورمان، به خاطر قدمت آن ها که به عصر یخبندان بر می گردد، دارای گونه های گیاهی و جانوری خاصی هستند که زیبایی آن ها زبانزد خاص و عام است. یکی از این گیاهان خاص که اندمیک ایران است و تنها در یک نقطه از ایران یافت می شود، گل سوسن چلچراغ است که برای دیدن آن می توانید به داماش گیلان بروید. ما در ادامه این متن به معرفی این گل و راه هایی که می توان آن را دید پرداخته ایم؛ با ما همراه باشید.

 

سوسن چلچراغ یک گیاه علفی مقاوم است که ۵۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر رشد می کند. این گیاه که یکی از گونه های تیره سوسن است، پیاز گل زرد آن بیضی شکل است و قطر آن به ۵-۷ سانتیمتر می رسد که به بخش های زیادی تقسیم می شوند. ساقه سوسن چلچراغ، قوی و مستقیم، برگ ها به طور عمودی ایستاده و دارای موهای ظریفی بر روی لبه هستند.

 

این گیاه تنها سالی یکبار در ماه های خرداد و تیر رشد می کند که همین موضوع باعث این شده که افراد زیادی بخواهند در این زمان از سال آن را ببینند. گل آن ها منظم با تقارن شعاعی است و به ساق برگی که به اندازه ۱۳ سانتی متر می رسد، متصل است. برگچه زیر گل آن ها به صورت نوک تیز است. ۶ گلبرگ آن به طور مقاومی شکل گرفته اند و خیلی شبیه یک چلچراغ یا تاج هستند که قطر آن ها به ۴ تا ۶ سانتی متر می رسد.

 

گل سوسن چلچراغ,آشنایی با گل سوسن چلچراغ

ساقه سوسن چلچراغ، قوی و مستقیم، برگ ها به طور عمودی ایستاده اند.

 

رنگ گل به طور کلی سفید است و زمانی که به سمت شالوده می رود به سبز تبدیل می شود و کمی طیف بنفش دارد. رشته انتهایی آن ها سبز است و گرده هایی به رنگ قرمز روشن دارد. پوشش بذر این گل، که شبیه یک تخم مرغ برعکس است، تقریبا شش ضلعی می باشد و ۳ تا ۴٫۵ سانتی متر طول و ۲٫۵ تا ۳٫۵ سانتی متر عرض دارد. بذرها تا شهریور رسیده و جوانه زنی آنها خروج با تأخیر دارد: برگ هایی که گیاهچه به عنوان یک رویان ساخته، پس از آنکه از خاک در می آیند به صورت فتوسنتیک تبدیل می شوند.

 

از آنجایی که سوسن چلچراغ خیلی علاقه ای به ازدیاد و تکثیر ندارد، با گذشت زمان بیش از پیش در معرض انقراض قرار می گیرد که این موضوع بسیاری از کاشناسان محیط زیست را نگران کرده است. این گل در ارتفاع حدودا ۲۱۰۰ متری رشد می کند و به یک محیط خشک و آفتابی در کنار خاک قابل نفوذ نیاز دارد تا بتواند در آنجا پرورش یابد.

 

مکان های دیدن و روییدن گل سوسن چلچراغ

این گونه از استان گیلان (رودسر)، داماش، نور و تالش گزارش شده و همچنین در روستای سرشمام رستم آباد گیلان چندین مورد از رویت این گیاه همراه با عکس گزارش گردیده است و در خارج از ایران نیز تنها در شهرستان لنکران در جمهوری آذربایجان دیده شده‌است. در این منطقه از استان گیلان که هم اکنون محافظت می‌گردد در حدود ۲۰۰۰ نمونه از آن در یک ناحیهٔ کوچک از جنگل‌های مخروبهٔ راش اطراف ده و در ارتفاع ۱۷۰۰ تا ۱۹۰۰ متری دیده شده است.

 

فصل خرداد و تیر (بیشتر این گل در فصل خرداد ماه قابل مشاهده است) زمان گلدهی گل سوسن چلچراغ است که برای دیدن این گل باید سفرتان را زمان بندی کنید.

 

زمان گلدهی گل سوسن چلچراغ, انواع گل سوسن چلچراغ

گل سوسن چلچراغ تنها سالی یکبار در ماه های خرداد و تیر رشد می کند

 

از چه مسیری به دیدن این گل برویم؟

مسیر دسترسی به این منطقه بزرگ راه قزوین به شهر لوشان است که به سمت فرعی جیرنده منشعب می شود. جاده ای ناهموار و پیچ در پیچ که در دامنه هایی تقریباً خشک و کم پوشش امتداد می یابد از لوشان تا جیرنده حدود 42 کیلومتر است و از آنجا هم حدود 40 کیلومتر تا روستای داماش مسیر باقی می ماند. جاده فاقد کمترین علائم راهنمایی جاده ای است و راه را فقط با پرسش از رهگذران و ماشین های عبوری می توان یافت. البته اگر از محلی ها سراغ داماش و چلچراغ هایش را بگیرید زودتر مسیر را خواهید یافت.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار امروز گفت: سوسن چلچراغ در حدود یک هکتار از زمین‌های کوهستانی و حفاظت شده منطقه ییلاقی داماش عمارلوی رودبار می‌روید و زمان گلدهی آن ۲ تا ۳ هفته است.
رامین حسین زاده با اعلام برگزاری جشنواره سوسن چلچراغ در ۳۰ خرداد در منطقه داماش عمارلو افزود: بازدید از این گل زیبا فقط در این روز برای گردشگران امکان پذیر است.
وی خاطر نشان کرد: محیط بانان به صورت شبانه روزی از این گونه گیاهی کمیاب و ارزشمند حراست می‌کنند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار با بیان اینکه آفت که گل سوسن چلچراغ نوعی حشره شبیه کفشدوزک است کنترل شده است گفت: محیط بانان همه روزه به صورت بیولوژیک و دستی این حشره‌ها را جمع کرده و به مناطق دور دست منتقل می‌کنند.
در حالیکه تا چند سال پیش منطقه داماش رودبار و لنکران جمهوری آذربایجان تنها رویشگاه سوسن چلچراغ در جهان بود، اما رویش این گل سه سال پیش در منطقه کوهستانی ونستان رحیم رودسر گزارش شد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست رودسر امروز به خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: رویش سوسن چلچراغ بصورت پراکنده در حدود ۵ هکتار از این منطقه ییلاقی مشاهده می‌شود.
این گل در سال ۱۳۵۵ با شماره ۷۱ در فهرست آثار طبیعی و ملی به ثبت رسید.
سوسن چلچراغ گلی به رنگ روشن است.

گلدهی سوسن چلچراغ در گیلان+ عکسگلدهی سوسن چلچراغ در گیلان+ عکسگلدهی سوسن چلچراغ در گیلان+ عکسگلدهی سوسن چلچراغ در گیلان+ عکسگلدهی سوسن چلچراغ در گیلان

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

پسران

دختران