معجزه ای به نام داستان

معجزه ای به نام داستان


۲۵ بهمن ۱۳۹۸ / ۰۸:۴۸:۵۶
۰


از جمله خاطرات مشترک همه ی ما داستان هایی است که شنیده یا خوانده ایم، چه در کودکی و چه در بزرگسالی. نکات بسیار مهمی در لایه های مختلف این داستان ها بوده و به ما منتقل شده است.

اگر با دقت بیشتری به داستان بنگریم، شاید بتوان این روش را قدیمی ترین قالب ارائه مطالب به صورت غیر مستتقیم دانست.در دورهمی ها و در کنار بزرگترها داستان تم اصلی برنامه ها بود ( که البته استفاده نامناسب از فضای مجازی در حال نابودی این فضای گرم خانوادگی است.) پدربزرگ و مادربزرگ از قصه های قدیمی که در کودکی شنیده بودند، با گرما و محبتی بی پایان برای بقیه اعضای خانواده تعریف می کردند و همه بدون کوچکترین حرکتی گوش جان به این قصه ها می سپردند. موارد اخلاقی و رفتاری در شخصیت قهرمانان گنجانده و در اعماق وجودمان نفوذ می کرد.

حال نکته اینجاست که ما نیز می توانیم از این دریای بی کران استفاده کرده و با انتخاب داستاهای مناسب ( بهتر است معیار های داستان خوب را بدانیم) به جای مستقیم گویی برای کودکانمان ارائه مطلب داشته باشیم. این قالب زمان و مکان خاصی نیاز ندارد. هنگام سفر می تواند از برنامه های مفرح خانوادگی باشد. هنگام خواب، ناراحتی فرد، جمع خانوادگی و  . . . لازم است بدانیم داستان تمرین خوبی برای بهتر شنیدن کودکان است  که این مقوله در فرایند یادگیری و آموزش بسیار مهم می باشد.نمايش ديدگاه‌هاي بيشتر

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.