چرا به خلیج فارس اعزام شد؟

جنگنده آمریکایی اف ۲۲ چه قابلیت هایی دارد و

دنیا جت جنگنده


۰۱ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۲:۰۱:۰۴
۲۴


جنگنده آمریکایی اف ۲۲ چه قابلیت هایی دارد و چرا به خلیج فارس اعزام شد؟./اطلاعات.

جنگنده‌های اف-۲۲ برای اولین بار به قطر اعزام شده‌اند تا از نیرو‌های آمریکایی و منافع ایالات متحده در محدوده اختیارات ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا دفاع کن
 
هواپیمای جنگنده اف ۲۲ چه قابلیت‌هایی دارد و چرا به خلیج فارس اعزام شد؟
 
نیروی هوایی آمریکا همزمان با افزایش تنش‌ها در خلیج فارس چند جنگنده رادارگریز «اف-۲۲» را برای تقویت حضور نظامی خود در خاورمیانه به قطر اعزام کرد.
 
این جنگنده‌ها پنجشنبه به پایگاه هوایی العدید در قطر اعزام شدند. هر چند تعداد جنگنده‌های آمریکایی که به قطر ارسال شده‌اند اعلام نشده، اما در یکی از تصاویری که نیروی هوایی ایالات متحده منتشر کرده است دستکم پنج جنگنده در آسمان دیده می‌شوند.

در بیانیه نیروی هوایی آمریکا در مورد اعزام جنگنده‌های اف-۲۲ به قطر آمده است: این هواپیما‌ها برای اولین بار به قطر اعزام شده‌اند تا از نیرو‌های آمریکایی و منافع ایالات متحده در محدوده اختیارات ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا دفاع کنند.
 
جنگنده اف-۲۲ چه قابلیت‌هایی دارد؟
اف-۲۲ رپتور هواپیمای جنگنده نسل پنجم ساخت شرکت‌های لاکهید و بوئینگ است که از فناوری رادارگریزی (Stealth) استفاده می‌کند. ایالات متحده تنها کشوری است که دارای این هواپیما است.
 
در اصل اف-۲۲ به عنوان یک جنگنده برای برتری هوایی طراحی شده بود، اما دارای قابلیت‌های اضافی است که شامل حمله به زمین، جنگ الکترونیکی و اطلاعات سیگنال می‌باشد.
 
لاکهید مارتین پیمانکار اصلی طرح است و تولید بیشتر بدنهٔ هواپیما، سیستم‌های سلاح و مونتاژ نهایی اف-۲۲ را به عهده دارد. برنامه بوئینگ شامل بال، بدنه، ادغام آویونیک، و تمامی سیستم آموزش خلبان و نگهداری سیستم است. برای هواپیما اسامی مختلف F-۲۲ و F/A-۲۲ تعیین شده بود و بعد‌ها وقتی به طور رسمی وارد سرویس USAF شد در ماه دسامبر سال ۲۰۰۵ به عنوان اف-۲۲ای نامیده شد.
 
هواپیمای جنگنده اف ۲۲ چه قابلیت‌هایی دارد و چرا به خلیج فارس اعزام شد؟
 
با وجود یک دوره رشد دنباله دار و پر هزینه، نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا در نظر دارد از اف-۲۲ به عنوان یک جزء حیاتی برای آینده قدرت هوایی تاکتیکی ایالات متحده بهره گیرد.

مشخصات F-۲۲ A:
نوع هواپیما: تک سرنشین
وزن هواپیما بدون بار: ۱۴۳۶۵ کیلوگرم
وزن هواپیما با بار: ۲۵۱۰۷ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاستن: ۳۶۲۸۸ کیلوگرم
حداکثر سرعت: ۲۱۳۲ کیلومتر بر ساعت (۲ ماخ)
حداکثر سرعت مقرون به صرفه اقتصادی: ۱۸۲۵ کیلومتر بر ساعت (۱٫۷۲ماخ)
برد عملیاتی با داشتن ۲ مخزن سوخت خارجی: ۲۹۶۰ کیلومتر
شعاع عملیاتی: ۷۵۹ کیلومتر
برد یکنواخت: ۳۲۱۹ کیلومتر
سقف پرواز: ۱۹۸۱۲ متر
فاصله بین ۲ نوک بال: ۱۳٫۵۶ متر
طول کلی بدنه: ۱۸٫۹۰ متر
ارتفاع هواپیما: ۵٫۰۸ متر
مساحت بال: ۷۸٫۰۴ متر مربع
پیشرانه: دو موتور توربوفن F۱۱۹-PW-۱۰۰ PRATT & WHITNEY هر موتور با قدرت رانش ۱۵۶ کیلو نیوتن

منابع و مآخذ:نمايش ديدگاه‌هاي بيشتر

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.