رویدادهای مدرسه

جزییات پروتکل بهداشتی در ایام امتحانات


خلاصه :

امتحانات نهایی پایه نهم و دوازدهم

جزییات پروتکل بهداشتی در ایام امتحانات

ﺳﻪشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۹

دانش‌آموزان و معلمان باید با ماسک در امتحانات حاضر شوند+ جزییات پروتکل بهداشتی

معاون وزارت آموزش و پرورش با اشاره به پروتکل‌های بهداشتی برای برگزاری امتحانات دانش‌آموزان گفت:دانش‌آموزان هنگام ورود به مدرسه نباید تجمع کنند.

 

مهرزاد حمیدی، معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره امتحانات حضوری دانش‌آموزان در پایه نهم و دوازدهم و چگونگی رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای حفظ سلامت دانش‌آموزان و کارکنان اظهار کرد: جلسه مشترکی را با وزارت بهداشت داشتیم که آنها از زاویه پروتکل‌های بهداشتی مطالبی را بیان کردند و در نهایت پروتکل بهداشتی ویژه امتحانات تدوین شد.

وی افزود: در پروتکل بهداشتی ویژه امتحانات دانش‌آموزان آمده است که مدت زمان برگزاری امتحانات دانش‌آموزان باید طولانی باشد و همه رشته‌ها در یک روز امتحان ندهند مثلا یک روز دانش‌آموزان تجربی و روز بعد دانش‌آموزان انسانی باشند.

فاصله صندلی‌ها در حوزه امتحانی باید دو متر باشد

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه این پروتکل فقط برای امتحانات نهایی نیست و برای تمام امتحانات دانش‌آموزان است، گفت: فاصله صندلی‌ها در حوزه‌های امتحانات باید دو متر باشد.

حمیدی ادامه داد: برای تصحیح اوراق امتحانات دانش‌آموزان نیز تاکیداتی داریم از جمله اینکه باید با استفاده از دستکش کار تصحیح انجام شود؛ همچنین دانش‌آموزان هنگام ورود به مدرسه نباید تجمع کنند.

مناطق آموزش و پرورش مسئول نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی

وی در پاسخ به این پرسش که اصل مهم رعایت بندهای پروتکل وزارت بهداشت است، چه نظارتی اعمال می‌شود تا این موارد از سوی مدارس و حوزه‌های امتحانات دانش‌آموزان رعایت شود؟ متذکر شد: مسئول اجرای پروتکل مدیر مدرسه یا رئیس حوزه امتحانات نهایی است، نظارت بر اجرا نیز به مناطق آموزش و پرورش واگذار شده است. رئیس آموزش و پرورش منطقه مسئول اصلی نظارت است و در درون مدرسه نظارت و مسئولیت با مدیر است.

حمیدی در پاسخ به این پرسش که اگر برخی مدارس موارد بهداشتی را رعایت نکنند، آیا این امکان وجود دارد که دانش آموزان بتوانند آن را گزارش دهند، گفت: بله، دانش‌آموزان باید این موارد را به مناطق آموزش و پرورش و بازرسی وزارت آموزش و پرورش گزارش دهند.

مدارسی که امکانات بهداشتی ندارند نباید باز شوند

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در ادامه در پاسخ به این پرسش که در دستور العمل بازگشایی مدارس هم ذکر شده بود، مدارس باید روزانه دو بار ضدعفونی شوند، آیا تمام مدارس این موضوع را رعایت می‌کنند یا امکانات اجرای آن را دارند؟ عنوان کرد:‌ این موضوع دیدگاه وزارت بهداشت است، مدارس باید امکانات آن را فراهم کنند و مکانیزم نظارتی توسط منطقه اعمال شود. تاکید کردیم مدرسه‌ای که امکانات ضدعفونی و شوینده ندارد باز نشود و اگر بدون رعایت این موارد فعالیت کنند با آنها برخورد می‌کنیم؛ 100 میلیارد تومان سرانه بین مدارس توزیع شده است که می‌توانند امکانات بهداشتی مورد نیاز را تهیه کنند.

به گزارش تسنیم، در پروتکل بهداشتی برای برگزاری امتحانات دانش‌آموزان آمده است:

برگزاری آزمون در حوزه‌های امتحانی و مراکز آزمون منوط به داشتن امکانات فنی و اجرایی کامل شامل موارد زیر است:

برنامه مدون گندزدایی تمام سطوح دارای امکان تماس زیاد مانند تجهیزات، دستگیره درب‌ها، میز و صندلی، شیر آلات، نرده، پله‌ها،‌ پریز و کلیدهای برق و تمام وسایلی که به طور عمومی و مشترک استفاده می‌شود.

تامین صابون مایع و محلول‌های مناسب ضدعفونی کننده دست به مقدار کافی و متناسب.

جلوگیری از تجمع دانش‌آموزان در ورود به محل آزمون

تامین فاصله‌گذاری مناسب و جلوگیری از تجمع در ورود به محل آزمون.

تامین فاصله‌گذاری مناسب برای صندلی‌ها در محل آزمون.

تهیه تهویه مناسب هوا در محل برگزاری جلسه آزمون.

آگاهی همه دانش‌آموزان، معلمان و کارکنان مدارس از احتیاطات لازم در زمان شروع بیماری از طریق ارائه آموزش‌های لازم.

ثبت وضعیت سلامت دانش‌آموزان، معلمان و کارکنان با استفاده از سایت www.salamat.gov.ir

آموزش و اطلاع‌رسانی

لازم است اطلاع‌رسانی ویژه‌ای در خصوص اقدامات بهداشتی برگزاری امتحانات با هدف پیشگیری و کنترل بیماری کووید 19 و شرایط فاصله‌گذاری اجتماعی با استفاده از تمامی ظرفیت‌های رسانه‌ای و ارتباطی مانند سامانه شاد و سامانه پیامکی صورت پذیرد.

پیش از اجرای این پروتکل ارائه آموزش‌های غیرحضوری لازم برای مدیران، کارکنان، کارشناسان، والدین و نیروهای خدماتی در خصوص این پروتکل و سایر دستورالعمل‌های ابلاغی در دستور کار قرار گیرد.

نصب تابلوهای اطلاع رسانی مبنی بر اهمیت حفظ سلامت خود و دیگران بر اساس آموزه‌های بهداشتی و همچنین اعلام هشدار در ورودی‌های اصلی به منظور انصراف ورود افراد علامت‌دار و مشکوک "دارای سابقه تماس با افراد مبتلا  یا تماس با افراد دارای علامت در دو هفته اخیر" صورت پذیرد.

نصب پوستر و بنرهای آموزشی در تمام مسیر با تاکید بر رعایت اصول فاصله‌گذاری فیزیکی و تاکید بر حفظ سلامت دیگران.

پوستر نحوه صحیح شستشوی دست باید در تمامی سرویس‌های بهداشتی و بالای هر یک از روشویی‌ها نصب شود.

آماده سازی مدارس

انجام ارزیابی از وضعیت آمادگی بهداشتی مراکز آزمون شرط لازم برای انجام کار است. برای اطمینان از حفظ آمادگی، لازم است چک لیست مربوطه تکمیل شود و گروه نظارت روز قبل از برگزاری آزمون آمادگی بهداشتی حوزه را تایید کنند.

نیروی انسانی آموزشی و نظارتی در امور بهداشت از جمله مراقب سلامت در آموزش و پرورش و کارشناس بهداشتی از مرکز خدمات جامع سلامت و خرید خدمات بهداشتی از اشخاص حقیقی و حقوقی تامین شود.

نیروی خدماتی آموزش دیده به منظور اجرای برنامه مدون نظافت و ضدعفونی، دفع بهداشتی زباله، نظارت بر وجود صابون مایع با توجه به جمعیت دانش‌آموزان تامین شود.

تمهیدات بهداشتی لازم مطابق دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت بهداشت شامل تهویه مناسب فضاها، نظافت و ضدعفونی مسیرها، آبخوری، سرویس‌های بهداشتی، دیوارها، کف و سطوحی که توسط افراد زیادی لمس می‌شوند "نرده‌ها، دستگیره‌های در و پنجره‌ها، میز و صندلی‌ها" قبل و بعد از آزمون و نظارت بر انجام بهینه فرآیند مذکور توسط کارشناسان بهداشت.

مدرسه لوله‌کشی یا مخزن صابون مایع و سطل زباله دربدار مجهز به کیسه زباله داشته باشد.

ضدعفونی دست‌ها قبل از ورود به حوزه امتحان

قرار گرفتن مواد ضدعفونی کننده برای استفاده به ویژه ورودی‌ها و خروجی‌ها الزامی است.تمام دانش‌آموزان قبل از ورود به مدرسه دست‌های خود را ضد عفونی کنند.

ضدعفونی کردن محل برگزاری امتحان و تجمع مراقبان قبل و بعد از آزمون الزامی است.

در مناطق گرمسیری کشور که سیستم‌های سرمایشی و تهویه استفاده می‌کنند فرآیند ضدعفونی باید با تایید و نظارت کارشناس بهداشت انجام شود.

در هر مکان یکبار آزمون به عمل آید و در صورت نیاز به تکرار آزمون برای گروه بعدی با فاصله حداقل 2 ساعت پس از ضدعفونی انجام شود.

از بزرگترین فضاهای موجود برای انتخاب مرکز آزمون و حضور دانش‌آموزان استفاده شود.

چینش صندلی‌ها باید به گونه‌ای باشد که فاصله دو متر بین آزمون دهندگان رعایت شود.

در محل‌های آزمون از تحویل گرفتن هرگونه لوازم اضافی مانند تلفن همراه کیف خودداری شود بنابراین لازم است در این خصوص به والدین و دانش‌آموزان اطلاع‌رسانی شود.

در محل آزمون یک ساعت قبل از امتحان باز می‌شود

لازم است دانش‌آموزان قبل از ورود به محل برگزاری آزمون کارت ورود به جلسه را بر روی لباس خود نصب کرده و به منظور جلوگیری از ازدحام حداقل یک ساعت قبل از زمان آزمون برای انجام غربالگری در محل حاضر شوند.درب محل آزمون از یک ساعت قبل از زمان آزمون باز باشد و مسئولین حوزه لازم است به محض حضور دانش‌آموز او را به محل نشستن هدایت کنند.

در تکثیر و انتقال برگه‌های امتحانی و آماده کردن برگه‌های پاسخنامه حتما ملاحظات بهداشتی "استفاده از ماسک و دستکش" رعایت شود.

قبل و بعد از توزیع برگه‌های امتحانی و قبل و بعد از جمع‌آوری اوراق بر شستن دست‌ها توسط مراقبان و استفاده از دستکش نظارت شود.

با اتمام زمان آزمون از دانش‌آموزان خواسته شود تا در محل صندلی‌های خود نشسته و منتظر جمع‌آوری اوراق توسط مراقبان باشند.

دانش‌آموزان تک به تک حوزه امتحان را ترک کنند

خروج دانش‌آموزان به گونه‌ای مدیریت شود که به صورت تک به تک محل آزمون را ترک کنند درصورتی که دانش‌آموز مایل به تحویل برگ قبل از اتمام زمان آزمون باشد باید موضوع را به مراقب اعلام کرده و مراقب ضمن رعایت دستورالعمل امتحانات با دریافت برگه اجازه خروج دهد.

تصحیح تمام اوراق امتحانی دانش آموزان باید با استفاده از دستکش یکبار مصرف انجام شود.

استفاده از تجهیزات حفاظت فردی مانند دستکش و ماسک برای کارکنان و مراقبان مرکز آزمون الزامی است.

حضور دانش‌آموزان و کارکنان با ماسک

تجمع در محیط های خاص مدرسه مانند دفتر و اتاق کپی انجام نشود.

استفاده از ماسک برای دانش‌آموزان الزامی است این موضوع باید قبلا به اطلاع خانواده‌ها رسیده باشد و جهت اطمینان از سلامت دانش‌آموزان باید به تعداد 10 درصد افراد حوزه آزمون ماسک تهیه شود.

دانش‌آموزان باید از لوازم‌التحریر شخصی استفاده کنند. جابجایی لوازم التحریر ممنوع است.

غربالگری

لازم است در حوزه‌های آزمون نیروی آموزش دیده به تعداد مورد نیاز با همکاری مراکز خدمات جامع سلامت و با پوشش و لوازم حفاظت فردی مناسب و استاندارد برای غربالگری سرپایی اندازه‌گیری حرارت بدن از طریق دستگاه‌های الکترونیکی بدون تماس و همچنین سوال در مورد سابقه بیماری یا تماس با افراد علامت‌دار و مشکوک مستقر شود. استفاده از اولیا پزشک و پیراپزشک و مراقبین سلامت بلامانع است.

ثبت اطلاعات در سامانه سلامت وزارت بهداشت

تمام افرادی که مقرر است در امتحانات شرکت کنند و همینطور کارکنان و معلمان لازم است روز قبل از آزمون در سامانه salamat.gov.ir ثبت ‌نام کرده و گزارش آن را به صورت پرینت مشابه کارت ورود به جلسه به مسئول برگزاری آزمون نشان دهند.

آزمون انفرادی برای این دانش‌آموزان

برای دانش‌آموزان بیمار یا مبتلا به بیماری زمینه‌ای "بیماری قلبی عروقی، فشارخون، دیابت، بیماری‌های تنفسی زمینه‌ای و مزمن، شاخص توده بدنی بیشتر از 40، بیماران با نقص ایمنی و تحت درمان با کورتیکو استروئید بیش از 12.5 میلی‌گرم در روز بیش از دوهفته، بیماران تحت شیمی درمانی، دچار بدخیمی‌ها یا افرادی که پیوند اعضا شده‌اند  در صورت تایید پزشک، آزمون به صورت انفرادی انجام شود.

کارکنان، مراقبان و  افراد حاضر نباید از گروه‌های زیر باشند:

مادران باردار. بیماران با بیماری زمینه‌ای، بیماری قلبی عروقی، فشارخون، دیابت، بیماری‌های تنفسی زمینه‌ای و مزمن، شاخص توده بدنی بیشتر از 40، بیماران با نقص ایمنی و تحت درمان با کورتیکو استروئید بیش از 12.5 میلی‌گرم در روز بیش از دوهفته، بیماران تحت شیمی درمانی، دچار بدخیمی‌ها یا افرادی که پیوند اعضا شده‌اند.

جداسازی و ممانعت از ورود افراد مشکوک به بیماری "افراد دارای تب، سرفه خشک، تنگی نفس، اختلال بویایی و چشایی" و با انجام صورتجلسه برای دانش آموز برای پیگیری‌های بعدی بلامانع است.

در صورتی که لازم باشد با توجه به وجود یکی از علائم احتمالی بیماری در یک یا چند نفر از دانش آموزان یا کارکنان، ایزولاسیون موقت در مدرسه در اتاقی تمیز که از قبل به این کار اختصاص داده شده باشد انجام شود سپس و در اسرع وقت:

افراد بزرگسال به مراکز خدمات جامع سلامت ارجاع داده یا به خانه فرستاده شوند.

دانش آموزان و والدین برای انتقال به خانه یا ویزیت در مرکز خدمات جامع خدمات سلامت، اطلاع‌رسانی شوند.

مربی بهداشت و مسئولین حوزه باید از قبل نسبت به این امور آگاه و آماده باشند.

تغذیه

توزیع مواد خوراکی در محل آزمون ممنوع است.

برای آزمون‌های کوتاه‌تر از دو ساعت خوردن هر گونه مواد خوراکی به جز آب آشامیدنی شخصی در زمان امتحان مجاز نیست.

برای آزمون‌های طولانی‌تر لازم است به دانش آموزان در خصوص همراه داشتن مواد خوراکی سالم و لزوم رعایت ملاحظات بهداشتی قبل از خوردن مواد خوراکی اطلاع‌رسانی شود.

  پذیرایی از مراقبان در زمان آزمون به جز استفاده از بطری آب شخصی ممنوع است.

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

پسران

دختران