بدون مجموعه

واگذاری باند فركانسی ۳۵۰۰ مگاهرتز برای توسعه ۵G

به مزایده گذاشته می‌شود


خلاصه :

معاون امور راديويی سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی، از واگذاری باند فركانسی ۳۵۰۰ مگاهرتز برای توسعه شبكه ۵G در ايران از طريق مزايده خبر داد.

سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی برای توسعه‌ی شبكه 5G در کشور، باند فركانسی ۳۵۰۰ مگاهرتز را از طريق مزايده واگذار می‌کند. در نشست بررسی آخرین وضعیت واگذاری باندهای فرکانسی 5G که امروز صبح در ششمين نمايشگاه اينترنت اشياء در سالن ۲۷ نمايشگاه بين‌المللی تهران برگزار شد، معاون رگولاتوری اذعان کرد که کار کارشناسی برای باند فركانسی 5G طی چند ماه اخیر در جریان بوده و این باند ترکیبی از باندهای مختلف است؛ اما باند طلایی به باند ۳۵۰۰ مگاهرتز اختصاص داده شده است.

به گزارش زومیت، نسترن محسنی تصریح کرد: «از آنجا که دسترس‌پذیری به تجهیزات در باندهای ۳۳۰۰ تا ۳۴۰۰ مگاهرتز محدود است و با توجه به شرایط تحریم محدودیت‌ها مضاعف می‌شود و بهره‌مندی از باند را به تأخیر می‌اندازد، تمركز سازمان رگولاتوری در واگذاری باند فرکانسی ۳۵۰۰ مگاهرتز روی ۲۰۰ مگ انتهایی است.»

حضور اپراتورها در نشست مزایده واگذاری باند 5G

به‌ گفته‌ی محسنی، بار اصلی ارتباطات اينترنتی ايران روی شبكه‌های موبايل است و واگذاری فرکانس ملاحظات خاصی می‌طلبد؛ درنتیجه اگر این واگذاری با مباحث فناوری‌های نو مانند 5G همراه شود، دقت‌ها و ملاحظات مضاعف خواهد بود. محسنی اضافه کرد که رگولاتوری باید بتواند نقطه‌ی بهينه را در باند فرکانسی پیدا کند و برای تجاری‌سازی 5G، به چهار سال زمان نياز است.

وی با اشاره به اینکه برگزاری مزایده، شفاف‌سازی را به ‌دنبال دارد، تصریح کرد که در سال ۲۰۲۰ تمام باندهای فركانسی ازطریق مزایده واگذار شده‌اند و اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) همين روش را توصيه كرده است. بااین‌حال، اپراتورهای تلفن همراه در مورد واگذاری باند ازطریق مزایده، مخالفت‌ها و نگرانی‌هایی مطرح کردند. معاون فنی همراه اول با ابراز انتقاد از رویکرد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: «رگولاتوری واسطه‌گری در فرکانس را ترویج نکند.»

مرتضی طاهری‌بخش اضافه کرد: «چرا همراه اول به‌عنوان یک اپراتور، به‌خاطر توزیع نادرست فرکانس باید سراغ یک اپراتور دیگر برود؟» طاهری‌بخش فضای باندهای فرکانسی ۳۴۰۰، ۳۶۰۰ و ۳۸۰۰ را بسیار پیچیده توصیف کرد و گفت:

امروز همه‌ی اپراتورها در پشت خط مسابقه به‌صورت یکسان ایستاده‌اند و اگر رگولاتوری تصمیم درستی برای واگذاری باند نگیرد، ممکن است اپراتورها مجبور به جمع کردن کسب‌و‌کار خود در فناوری 5G شوند.

معاون فنی همراه اول با اشاره به اینکه وندورهای نوکیا، هواوی و اریکسون تجهیزات برای باندهای فرکانسی ۳۳۰۰ تا ۳۸۰۰ تولید نمی‌کنند، گفت پهنای باند کمتر از ۸۰ مگ هیچ کارآیی ندارد. طاهری‌بخش خبر داد که شبکه تجاری و واقعی 5G همراه اول طی چند روز آینده راه‌اندازی می‌شود و گام اول همراه اول برای توسعه نسل پنجم ارتباطات، هات‌اسپات است؛ سپس نوبت بهره‌مندی مشتریان سازمانی و صنعتی می‌رسد و در نهایت طبق سندی که با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نهایی شده است، پوشش وسیع 5G به بهره‌برداری خواهد رسيد. به گفته‌ی او، پوشش وسیع تا چهار سال دیگر عملی می‌شود.

همراه اول: 5G در ایران تا چهار سال دیگر به ‌شکل وسیع پوشش داده می‌شود

معاون فنی همراه اول تصریح کرد که باندهای فرکانسی ۳۴۰۰ تا ۳۴۶۰ مگاهرتز در اختیار مبین نت، از ۳۴۵۰ تا ۳۵۰۰ در اختیار رگولاتوری، از ۳۵۰۰ تا ۳۵۴۰ در اختیار فرابرد (زیتل) و های‌وب و از ۳۵۴۰ تا ۳۶۰۰ مگاهرتز در اختیار ایرانسل قرار دارد. به‌ گفته‌ی او، اگر واگذاری باندها همین امروز انجام شود، عدالت رقابتی به‌ هم می‌خورد؛ به همین علت همراه اول با برگزاری مزایده موافق نیست.

به اعتقاد طاهری‌بخش، ابتدا باید نقشه‌ی انتهایی فرکانس مشخص شود و رگولاتوری سه سال مهلت بدهد تا کاربردهای 5G راه بیفتند.

معاون فنی ایرانسل در مورد واگذاری باند فرکانسی شبکه 5G اذعان کرد: «نباید برنامه‌ریزی بلندمدت را فدای تصمیم‌های کوتاه‌مدت کنیم اما واقعیت‌های کشور را هم نمی‌شود نادیده گرفت.» حسن بلوردی تصریح کرد: «الگوی مصرف دیتا در ایران با دنیا متفاوت است؛ در دنیا عمده‌ی مصرف روی شبکه ثابت است و شبکه‌ی سیار لوکس و گران است؛ اما در توسعه‌ی شبکه ایرانسل موضوع TD-LTE قابل‌ توجه است و درصد زیاد جمعیتی از مشترکان ایرانسل از این شبکه استفاده می‌کنند. همچنین تعداد زیادی مودم در دست مردم است و برای توسعه شبکه 5G نمی‌توان در کوتاه‌مدت این مسائل را نادیده گرفت و به شبکه 5G سوئیچ کرد.»

بلوردی در مورد مهاجرت به شبکه 5G گفت:

باید در یک برنامه‌ی چندساله اتفاق بیفتد؛ چراکه شبکه‌های موبایل به حد انفجار رسیده و به دلیل قیمت پایین، مصرف آن بسیار بالا است و اگر بخواهیم برای بخشی از شبکه به‌خصوص در بخش TD-LTE هر تصمیمی بگیریم، نارضایتی زیادی به ‌دنبال خواهد داشت. این در حالی است که حدود ۴۰ درصد شبکه ایرانسل روی TD-LTE است و در هر شهر بیش از سه هزار سایت دارد. از همین رو ایرانسل در بلندمدت فرکانس تخصیصی را به سمت توسعه 5G خواهد برد.

بلوردی در مورد واگذاری باندها گفت: «در TD-LTE نمی‌توانیم از باند تمیز و بدون مدخله استفاده کنیم و چالش‌های جدی در فرکانس آن وجود دارد و البته در فرکانس‌های 5G چالش‌های به‌مراتب جدی‌تری وجود دارد و باید بتوانیم چالش‌ها را برطرف کنیم. باید تصمیم‌های بنیادی و کلان بگیریم نه اینکه فرکانس را واگذار کنیم و زیر بار مصرف برود.»

چهارمین سایت 5G ایرانسل، فردا در محل پارک آب و آتش رونمایی می‌شود

معاون فنی ایرانسل به قیمت بالای گوشی‌های 5G اشاره کرد و گفت نباید تصور کرد که 5G مانند 4G‌ زودبازده است. بلوردی اذعان کرد که رگولاتوری در چند سال اول از واگذاری باندهای فرکانسی 5G، نباید روی مبالغ پرداختی حق‌السهم و حق فرکانس انتظاراتی از اپراتورها نداشته باشد؛ چراکه اپراتور در یکی دو سال آینده از این بخش درآمدی متناسب با سرمایه‌گذاری نخواهد داشت.

بلوردی با اشاره به وضعیت توسعه 5G توسط ایرانسل گفت چهارمین سایت ایرانسل فردا در محل پارک آب و آتش راه‌اندازی می‌شود. پس از آن نوبت به سایت‌هایی در کیش و شیراز می‌رسد.

مديرعامل رايتل با ابراز مخالفت با واگذاری باندها، گفت تنها وندورها از این مزایده سود می‌برند. یاسر رضاخواه اضافه کرد که پیش‌تر هم تصمیم رگولاتوری در مورد صدور پروانه‌های اپراتورهای وایمکس اشتباه بود که جبرانش کرد. وی اضافه کرد:

اقتضای شرايط كشور به صورتی بوده که نتوانستیم تصمیم درستی بگیریم. در سال ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ روی همین فرکانس راجع به وایمکس صحبت می‌کردیم و در آن زمان با دلار هزار تومانی، چند هزار دلار روی وایمکس سرمایه‌گذاری کردیم؛ درحالی‌که وایمکس تکنولوژی آینده‌داری نبود اما رگولاتوری می‌خواست توسعه یابد. الان هم نمی‌دانیم این فناوری کجا است و مملکت چقدر از آن استفاده می‌کند. قطعا برخی از توسعه‌ی وایمکس منتفع شدند اما کشور منتفع نشد.

به‌ گفته‌ی مدیرعامل رایتل، قیمت مؤثر هر گیگابایت دیتا با افزایش قیمت ارز، به دو هزار تومان رسیده؛ درحالی‌که متوسط درآمد اپراتورها از هر مشترک ۲۰ هزار تومان است. وی تأکید کرد که کشور باید در نهایت به سمت توسعه‌ی شبكه 5G حرکت کند؛ درنتیجه حتی اگر از مسیر غلط شروع کند، باز بهتر از این است که هرگز شروع نکند. بااین‌حال مدیرعامل رایتل، برگزاری مزایده برای واگذاری فرکانس را به‌طور کامل درست نمی‌داند. رضاخواه می‌گوید:

مدیرعامل رایتل: اگر فركانس 5G به‌طور غلط تقسيم شود، هزينه‌ی اپراتورها سر به فلک می‌كشد

اگر دولت به هر طريقی خسارت بازیگران قبلی دارنده‌ی پروانه را بدهد، باز هم به نفع کشور است تا اینکه روی طیف دیگری از فرکانس برويم که قیمت آن بالا است و تجهیزات گران بخریم، بعد دوباره وارد باندهای مرسوم شویم.

رضاخواه تأکید کرد که فرکانس دارایی کشور است؛ اما برخی دوست دارند که منابع منحصر‌به‌فرد را از بین ببرند. او مثال زد که در اروپا، باند تلویزیون آنالوگ را برای توسعه 5G خالی کردند؛ اما در ايران این باند دست صدا و سیما است و کسی جرأت نمی‌کند در مورد آن حرفی بزند؛ درحالی‌که اگر فركانس به‌طور غلط تقسيم شود، هزينه‌ی اپراتورها سر به فلک می‌كشد و با قيمت ارز صرفه‌ی اقتصادی ندارد.

مدیرعامل زیتل از قصد این شرکت برای ورود به 5G خبر داد. جهانگیر آقازاده گفت: «اگر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اجازه دهد، به‌عنوان اپراتور FWA در مزایده‌ی واگذاری باندهای فرکانسی 5G شرکت خواهیم کرد؛ چراکه این فناوری نقش گسترده‌ای در کاهش محرومیت، افزایش اشتغال و کیفیت زندگی مردم خواهد داشت.»

ششمين نمايشگاه اينترنت اشياء روزهای ۲۷ و ۲۸ بهمن‌ماه در سالن ۲۷ نمايشگاه بين‌المللی تهران برگزار می‌شود.

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

پسران

دختران