۳ سپهبد تاریخ جمهوری اسلامی ایران ( به یاد حاج قاسم سلیمانی در ایام شهادتشان ) قسمت دوم


۲۴ دی ۱۴۰۰ / ۱۰:۰۱:۰۵
۱۶۴


سلام. می خواهم شما را با شهید علی صیاد شیرازی آشنا کنم. من به خاطر کارهایم نتوانستم زودتر این مطلب را برای شما بگذارم.

شهید علی صیاد شیرازی در 23 خرداد 1323 در شهر کبود گنبدد در استان خراسان رضوی متولد شد. مادرشان شهربانو و پدرشان زیاد نام داشت. پدر ایشان از عشایر قشقایی شیراز بود و به خاطر همین در فامیلی شهید صیاد، کلمه شیرازی آمده است. مادر ایشان، شهربانو در سال 1395 وفات یافتند. ایشان در سال 1340 برای ادامه تحصیل به تهران آمدند. سال دوازدهم را در تهران گذراندند و در سال 1342 دیپلم گرفتند. در سال 1343 در دانشگاه افسری کنکور گرفت و پذیرفته شد. سرانجام در سال 1346 در رشته توپخانه به ارتش پیوست و درجه ستوان دومی را به دست آورد. ایشان پس از دوره آموزشی در شیراز و اصفهان به لشکر تبریز و سپس لشکر زرهی کرمانشاه منتقل شد.
ایشان پس از انقلاب با درجه سرگردی به همراه رحیم صفوی به غرب فرستاده شد. در عملیات کردستان موجب شد علی صیاد شیرازی به درجه سرهنگی به فرماندهی در غرب ادامه دهد. ایشان با مشارکت در سپاه پاسداران اسلامی در عملیات طریق القدس، فتح المبین، بیت المقدس، رمضان، مسلم ابن عقیل، مطلع الفجر، محرم، والفجر 1، 2، 3، 4، 5، 6، 7، 8، 9، عملیات های خیبر، بدر و قادر شرکت کردند. 
شهید علی صیاد شیرازی در بامداد 21 فروردین سال 1378 به وسیله عوامل مسلح سازمان مجاهدین خلق ایران در پوشش رفتگر مقابل درب منزل مسکونی اش واقع در تهران و در برابر دیدگان فرزندش به شهادت رسید. طبق گزارشی از خبرگزاری ایسنا زهره قائمی، به عنوان مسئول ترور شهید صیاد شیرازی معرفی شد.
در مراسمی با حضور آیت الله خامنه ای و مقامات لشکری پیکر مطهر شهید علی صیاد شیرازی در قطعه 29 بهشت زهرا به خاک سپرده شد.
پایان
خداحافظ

 

برچسب‌های این مطلب:

شهید علی صیاد شیرازی

چندرسانه‌ای :برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.