کتاب ملانصرالدین

کتاب ملانصرالدین

کتاب ملانصرالدین


۳۰ مرداد ۱۳۹۶ / ۰۸:۳۲:۴۷
۶۵۲

..

ملانصرالدین
نویسنده: جلیل محمد قلیزاده -محسن قشمی
ناشر: ثالث
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 372
اندازه کتاب: رقعی جلد سخت -سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1 
کد کتاب: 93342

 

 

مروری بر کتاب 
جلیل محمدقلیزاده در سال1869 برابر با سال1247 شمسی در روستای نهرم از ایالت نخجوان تولد یافت، و در سال1932. برابر با سال 1310، شمسی در باکو در گذشت.

 

محمدقلی زاده فعالیت های ادبی خود را با نوشتن داستانهای کوتاه آغاز نمود، او در این، داستانها، وضعیت زندگی مردم قفقاز و بویژه کشاورزان را همراه با چاشنی حرف و حدیث و ضرب المثل های قدیمی و شعر و آداب و رسوم آنها بیان می کند، در این داستانها، او وضع اجتماعی و اقتصادی نابسامان پیرامون خود را نیز مطرح می کند و دردهای مردم را به زبان ساده برای خواننده خود می نویسد.

 

نکته مهمی که در نوشته ها و داستانهای او آشکار است، عشق او به وطن پدری اش ایران است که متاسفانه کمتر این موضوع از طرف پژوهشگران، مورد توجه و کنکاش قرار گرفته، تقدسی که خود از آن همواره، صحبت می کند.

 

انتشار ملانصرالدین مهم‌ترین کار فرهنگی او بود و دشمنان زیادی از مستبدین و ملایان برای او ساخت. روزنامهٔ ملانصرالدین نوشتارهایی روشنفکرانه و اصلاح‌طلبانه داشت و این امر باعث شد تا مسلمانان به تکفیر و آزار مدیر، کارکنان و حتی فروشندگان آن دست بزنند.

 

محمدقلی‌زاده ناچار شد برای گریز از تعرض مسلمانان در محله گرجی‌نشین تفلیس اقامت کند. در بایگانی شخصی دست‌نوشته‌های جلیل محمدقلی‌زاده، نامهٔ یک مسلمان تندرو در ده قاسم‌کندی دیده می‌شود که محمدقلی‌زاده را با دشنام شدید تهدید به قتل و خونریزی کرده‌است.

 

 

کتاب نیمه گم شده:

 

منابع و مآخذ:

برچسب‌های این مطلب:

انتشارات


نمايش ديدگاه‌هاي بيشتر

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.