خجالت

عوامل خجالت کشیدن


۱۹ دی ۱۳۹۸ / ۱۵:۰۱:۰۲
۳۵۴


چرا خجالت می کشیم؟

 

درک خجالت و خجالتی بودن ، چرا خجالت می کشیم؟

افراد خجالتی از اعتماد به نفس پایینی برخوردارند و به خاطر همین موضوع، فکر می کنند اگر در یک جمع صحبت کنند، مورد تمسخر قرار می گیرند یا کسی به صحبت های آنها توجه نمی کند. خجالت یکی از صفات شخصیتی است که در صورت عدم درمان و بر طرف نکردن این اختلال، میتواند اعتماد به نفس را از بین ببرد بسیاری از افرادی که می خواهند بر خجالت غلبه کنند ،اگر در مورد آنچه انجام می دهند، فکر نکنند یا اقداماتی اشتباه انجام دهند، نتیجه ای دست نخواهند یافت.
 
کلید غلبه بر خجالتی بودن که در این بخش از نمناک به علل و دلایل آن پرداخته شده است این است که درک خوبی از رفتار انسانی به طور کلی داشته باشید، تا بتوانید بفهمید که بعضی از اختلالات شخصیتی ایجاد شده است هنگامی که شما به این درک برسید ،این کار برای شما بسیار آسان خواهد بود.
 
 
علت تا درمان خجالتی بودن

آیا خجالتی بودن نوعی اختلال است؟

خجالتی بودن در حالی اختلال محسوب می شود که هم مانع پیشرفت فرد شود و هم او را ناراضی کند. در غیر این صورت در کشورهای شرقی و از جمله جامعه ما درجاتی از خجالتی بودن پسندیده است به عنوان مثال اینکه در جوامع غربی تماس چشمی مستقیم تشویق می شود در حالی که در جوامع شرقی این نوع نگاه گاهی بی ادبی محسوب می شود و با توجه به فرهنگ متفاوت است.

علل احتمالی خجالتی بودن و خجالت کشیدن :

یک لیست از مشکلاتی که می تواند علت مستقیم خجالت باشد از این قرار است ، توجه داشته باشید که یکی یا بیشتر ازهر کدام از این عوامل می تواند منجر به بروز خجالت شود.
عدم اعتماد به نفس:
عزت نفس پایین یا عدم اعتماد به نفس، می تواند مغز را به تلاش برای محافظت از فرد با استفاده از خجالت کشیدن وادار کند. ببا خودتان بگویید چرا اعتماد به نفس من کم است؟!
کمپلکس نقصان:
احساس ناتوانی می تواند منجر به خجالت شود. فرد احساس بی ارزشی کرده، بیش از حد تمایل به عرض اندام و یا برقراری ارتباط با مردم ندارد.
 
 
اگر از خجالتی بودن خسته شده اید بخوانید
 
کمال گرایی می تواند منجر به بروز خجالت شود. فرد انتظار دارد همه چیز را در حد کمال انجام دهد و ممکن است در نهایت کمتر صحبت کند و بنابراین خجالتی می شود.
فقدان مهارت های اجتماعی:
هنگامی که یک فرد مهارت های اجتماعی مناسب نداشته باشد، در برابر دیگران خود را سرکوب می کند و ممکن است دچار اشتباه شود، زیرا هیچ چیزی برای گفتن پیدا نمیکند. ببینید که چگونه باید مهارت های اجتماعی را در خود بهبود بخشید.
مشکلات تصویر درونی از خود:
هر نوع فکر منع کننده، می تواند منجر به خجالت شود.از آنجا که مسائل مربوط به تصویر خود می تواند منجر به خود سرکوبگری یا خودسانسوری در کنار دیگران گردد. می تواند همزمان منجر به خجالت زدگی نیز شود.
ترس از مردم:
گذشته ای بد یا خانواده ناکارآمد می تواند منجر به مشکلات بسیاری، مانند؛ ترس از صمیمی شدن با افراد و یا ترس از مردم شود.این مشکلات همچنین باعث بروز خجالت می شوند.
 
 
رفع خجالتی بودن و کم رویی و کم حرفی
 
چگونه می توان خجالتی بودن را از درونگرا بودن تفکیک کرد؟مرز تشخیص این دو کجاست؟
عموما یک انسان درونگرا ممکن است خجالتی باشد اما این طور نیست که هر فرد درونگرایی خجالتی باشد پس این دو با هم متفاوت هستند یعنی یک درصدی از افراد درونگرا خجالتی هستند و احساساتشان را کمتر بروز می دهند اما در اکثر موارد افراد درونگرا اصلا خجالتی نیستند و اعتماد به نفس خوبی دارند. این افراد احساساتشان را کمتر بروز می دهند و این ویژگی شخصیتی آنهاست.
برای تشخیص مرز این دو حالت گرفتن شرح حال در تشخیص این دو نوع شخصیت بسیار کمک کننده است. یک انسان درونگرا در موقعیت های جدید به هیچ عنوان دچار استرس و اضطراب نمی شود و عموما درونگرا تنهایی را ترجیح می دهد و بروز احساسات ندارد و این به هیچ عنوان اختلال محسوب نمی شود ولی اختلال اجتناب که به دلیل خجالت زیاد بروز می کند همان طور که گفته شد نوعی اختلال است و باید درمان شود.
 
 
عوامل خجالتی بودن و راه درمان آن
 

چگونگی غلبه بر مشکل خجالت و درمان :

این مورد ممکن است برای غلبه بر خجالت با مجبور کردن خود به صحبت با مردم اشتباه گرفته شود، اما حتی اگر شما موفق به انجام این کار شوید، احساسات عمقی و تردید در مورد خودتان در زیر این لایه ی حساس ادامه خواهند یافت و منجر به شکل گیری یک مشکل رفتاری دیگر خواهند شد.
به عنوان مثال، یک فرد خجالتی که بتواند بر خجالت خود غلبه کند بدون اینکه به صورت زیربنایی از شر این احساس خلاص شده باشد، ممکن است یک مجموعه حس دیگر در خود ایجاد کند که راه دیگری به سمت احساسات منفی و مشکلات دیگر باشد. بنابراین برای غلبه بر خجالت به طور کامل باید گذشته خود را بررسی کنید، باورهای خود را نسبت به خودتان و درک دلیل اینکه چرا ذهن شما از چنین استراتژی ای استفاده می کند تا شما را از مردم دور کند.
هنگامی که شما متوجه می شوید که ریشه این احساس چیست ،راه مقابله با آن برایتان روشن می شود و خجالت شما، که فقط نشانه ای از علت اصلی آن است، نیز ناپدید خواهد شد. بهترین راه برای به خوبی پایان دادن این اختلال روانشناختی ، جابجایی استراتژی های گذشته ذهن شما در برخورد با مسائل، با استراتژی های جدید دیگرکه امکان رسیدن به اهدافتان را فراهم کند.
 
 علت خجالتی بودن

 

برچسب‌های این مطلب:

علمی


نمايش ديدگاه‌هاي بيشتر

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.