مقالات

۳ خوردنی دم دست، برای افزایش مقاومت بدن


خلاصه :

حق با مادربزرگتان بود که می‌گفت هر کس در روز یک سیب بخورد دیگر نیازی به دکتر پیدا نمی‌کند

سیر

درست است که خوردن سیر خام نیروی فرابشر به شما نمی‌دهد، اما به تقویت سیستم دفاعی بدنتان در مقابل بیماری‌های ویروسی، باکتریایی و حتی قارچی کمک می‌کند.
سیر حاوی آلیسین، آژوئین، و تیوسولفینات است—سه ترکیب مقوی که به بدن برای جلوگیری و مقابله با بیماری‌ها کمک می‌کند. این ترکیبات آنقدر مقوی هستند که مصرف آب سیر خام به اندازهٔ نئوسفورین برای ضدعفونی کردن زخم‌های کوچک موثر است. اگر از آن بر روی پوست استفاده شود، حتی از کرم‌های موضعی مثل تیناکتین و سایر مواد ضدقارچ برای درمان پای ورزشکارن، هم مفید‌تر است. تحقیقات نشان داده است که افرادی که در زمان شروع سرماخوردگی، میزان زیادی سیر مصرف کنند، زود‌تر بهبودی خواهند یافت.

طریقهٔ مصرف: می‌توانید مقداری سیر تازه به سُس پاستا یا بریانی خود اضافه کنید. سعی کنید هر هفته چند حبه سیر خام بخورید، اما افراط نکنید. به خاطر داشته باشید که سیر هرچه بیشتر خُرد شود، مقوی‌تر خواهد بود. چون حین خرد کردن حبه‌های سیر، آلیسین تولید می‌شود، از اینرو استفاده از یک سیر خرد کن، بهترین راه برای مقوی‌تر کردن آن است. همچنین آلیسین، آژوئین، و تیوسولفینات ترکیباتی ناپایدار هستند و با مرور زمان از بین می‌روند، از اینرو تا جایی که می‌توانید سیر را تازه به تازه مصرف کنید تا تقویت سیستم دفاعی بدنتان بالا‌تر رود.

هویج

افرادی که در برنامهٔ غذایی روزانه‌شان هویج را فراموش نمی‌کنند به ندرت دچار سرماخوردگی می‌شوند. هویج حاوی میزان زیادی بتا کاروتین است که به سیستم دفاعی بدن برای تولید سلول‌های کشندهٔ بیماری‌ها، کمک می‌کنند. این سلول‌های بسیار مفید بوده و به بدن برای مقابله و کشتن میکروب‌ها کمک می‌کند.
هویج همچنین حاوی فالکارینول است، که مادهٔ ضد سرطان بسیار خوبی به شمار می‌رود. دانشمندان اخیراً کشف کرده‌اند که موش‌هایی که با هویج خام تغذیه شده‌اند، یک سوم کمتر از سایر آن‌ها به سرطان مبتلا گشته‌اند. پس دفعهٔ بعدی که به خرید می‌روید، حواستان باشد که چند کیلویی هویج هم به زنبیلتان بیفزایید.

طریقهٔ مصرف: برای استفادهٔ کامل از مزایا و فواید هویج، تا می‌توانید آن را به صورت خام و تازه مصرف کنید. البته هویج پخته نیز فوایدی برای سلامتی شما دارد، اما گرما ممکن است بعضی از بتاکاروتین‌ها و فالکارینول‌های موجود در آن را از بین ببرد. مصرف تقریباً نیم فنجان هویج در روز و بیشتر سلامتی شما را افزایش، و باعث تقویت سیستم ایمنی شما خواهد بود.

ماست

خوردن باکتریای زنده ممکن است بهترین راه سالم ماندن نباشد، اما برعکس، بدن شما برای خوب عمل کردن، نیاز به باکتری‌های بخصوصی دارد. لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس نمونه‌ای از ن باکتری‌های مفید لازم برای بدن است، چون باعث تولید اسید لاکتیک در روده می‌شود که به هضم غذا کمک می‌کند.
بدون اسیدوفیلوس و چند باکتری دیگر، بدن قادر به جذب برخی مواد مغذی نخواهد بود و سیستم دفاعی بدن نیز از کار خوهد افتاد. به علاوه، اسیدوفیلوس با باکتری‌های بیماری زایی مثل سالمونلا و شیگلا که منجر به اسهال خونی می‌شود، مقابله می‌کند.
یکی دیگر از باکتری‌های مفید، بیفیدوباکتریوم لاکتیس است که برای تقویت واکنش سیستم دفاعی در سنین بالا بسیار مفید است. محققان دریافته‌اند که افرادی که میزان بیشتری باکتری استفاده می‌کنند، سلول‌های T دفاعی و سلول‌های کشندهٔ بیشتری در جریان خون خود خواهند داشت.

طریقهٔ مصرف: ماست که حاوی میزان زیادی باکتری زنده است، منبع بسیار خوبی از اسیدوفیلوس و بیفیدوباکتریوم لاکتیس می‌باشد. سعی کنید هر روز مقداری ماسب—ترجیحاً کم چرب—بخورید. یک فنجان در روز به نظر کافی می‌رسد. هنگام خرید ماست به برچسب آن دقت کنید و اطمینان یابید که حتماً حاوی باکتری‌های زنده به ویژه اسیدوفیلوس باشد.

ممنون آقای تفرشی نکات بسیار خوبی بود

برای ویرایش باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

برای درج پاسخ باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

خیلی ماهرانه بود

برای ویرایش باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

برای درج پاسخ باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

پسران

دختران