۰۳ آذر ۱۳۹۹ / ۱۹:۰۱:۰۲
۴


مایکل قهرمان ۸ دوره در المپیک شده است.

مایکل فرد فلپس دوم[۶](به انگلیسی: Michael Fred Phelps II) (زادهٔ ۳۰ ژوئن ۱۹۸۵)[۷] شناگر رقابتی پیشین اهل آمریکا و موفق‌ترین و پر مدال‌ترین ورزشکار المپیکی در تمامی دوران‌ها[۸] با مجموع ۲۸ مدال است.[۹] فلپس همچنین دارای رکوردهای بیشترین نشان طلای المپیک (۲۳)،[۱۰] مدال‌های طلای المپیک در مسابقات انفرادی (۱۳) و مدال‌های المپیک در مسابقات انفرادی (۱۶) می‌باشد.[۱۱] زمانی که در بازی‌های ۲۰۰۸ در پکن موفق به کسب هشت نشان طلا شد، فلپس رکورد شناگر آمریکایی مارک اسپیتز در سال ۱۹۷۲ با کسب هفت مقام قهرمانی را شکست. پیشتر در المپیک تابستانی ۲۰۰۴ در آتن، فلپس با کسب شش نشان طلا و دو برنز رکورد هشت مدال از رنگ‌های مختلف در یک دوره را به دست آورده بود. در المپیک ۲۰۱۲ در لندن، فلپس چهار مدال طلا و دو نقره کسب کرد و در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ در ریو دوژانیرو، توانست پنج نشان طلا و یک نقره به دست بیاورد. بدین ترتیب وی به موفق‌ترین ورزشکار بازی‌های المپیک در چهار دورهٔ پیاپی تبدیل شد.[۱۲][۱۳]

فلپس رکورددار رقابت مسافت بلند در ۴۰۰ متر مختلط انفرادی مردان و همچنین دارندهٔ پیشین رکورد رقابت‌های مسافت بلند در ماده‌های ۲۰۰ متر آزاد، ۱۰۰ متر پروانه، ۲۰۰ متر پروانه، و ۲۰۰ متر مختلط انفرادی است. وی در مسابقات بزرگ بین‌المللی مسافت بلند ۸۲ مدال کسب کرده‌است، با ۶۵ نشان طلا، ۱۴ نقره و ۳ برنز که در رقابت‌های المپیک، قهرمانی جهان و قهرمانی پان پاسیفیک به دست آمده‌اند. عناوین بین‌المللی فلپس و رکوردشکنی‌هایش، وی را هشت بار برندهٔ جایزهٔ شناگر سال جهان و یازده بار برندهٔ جایزهٔ بهترین شناگر آمریکا و نیز صاحب جایزهٔ شناگر فینا در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ کرده‌است. فلپس به سبب موفقیت بی‌نظیری که در بازی‌های المپیک سال ۲۰۰۸ داشت، جایزهٔ چهرهٔ ورزشی سال مجلهٔ اسپورتس ایلاستریتد را به دست آورد.

پس از بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸، فلپس بنیاد مایکل فلپس را افتتاح کرد، که بر رشد و گسترش ورزش شنا و ترویج سبک‌های زندگی سالم‌تر تمرکز دارد. فلپس پس از بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ اعلام بازنشستگی کرد، اما وی در ۱۴ آوریل ۲۰۱۴ به رقابت‌ها بازگشت.[۱۴] در المپیک تابستانی ۲۰۱۶ در ریو دوژانیرو، پنجمین المپیک‌اش، فلپس توسط تیمش به عنوان پرچمدار ایالات متحده در مراسم رژهٔ کشورها در افتتاحیهٔ المپیک ۲۰۱۶ انتخاب شد. وی برای دومین بار در ۱۲ اوت ۲۰۱۶، در حالی که تعداد مدال‌هایش از مجموع مدال‌های کسب شده توسط ۱۶۱ کشور جهان بیشتر بود، اعلام بازنشستگی کرد و از رقابت‌های ورزشی کناره‌گیری کرد.[۱۵] او اغلب به عنوان بزرگترین شناگر تمام دوران شناخته می‌شود.

منابع و مآخذ:

برچسب‌های این مطلب:

مایکل فلپس


چندرسانه‌ای :

Download Video: MP4


Download Video: MP4
برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.