دلنوشت

ماشین مجازی

ماشین مجازی چیست؟


خلاصه :

ماشین مجازی چیست؟

ماشین مجازی چیست؟

ماشین مجازی برنامه‌ای است که به عنوان یک رایانه مجازی عمل می‌کند. این برنامه بر روی سیستم‌عامل فعلی شما (که سیستم میزبان نام دارد) اجرا می‌شود و سخت‌افزاری مجازی برای یک سیستم‌عامل میهمان ارائه می‌کند. سیستم‌عامل میهمان دقیقاً مانند هر برنامه دیگری در یک پنجره بر روی سیستم‌عامل میزبان اجرا می‌شود.

از منظر سیستم‌عامل میهمان، ماشین مجازی یک رایانه فیزیکی واقعی است.

ماشین مجازی سخت‌افزارهای مجازی خود را دارد که شامل سی‌پی‌یو، حافظه، هارددیسک، رابط شبکه و دیگر دستگاه‌ها است. این دستگاه‌های سخت‌افزار مجازی از طرف ماشین مجازی به سخت‌افزارهای واقعی روی رایانه نگاشت می‌شوند. برای مثال هارددیسک یک ماشین مجازی در یک فایل بر روی هارددیسک رایانه میزبان تعریف می‌شود.

شما می‌توانید چندین ماشین مجازی روی سیستم خود نصب کنید. البته منابعی که برای این ماشین مجازی تعریف می‌کنید، محدود به منابع سخت‌افزاری نصب شده روی سیستم هستند. زمانی که چند سیستم‌عامل روی ماشین مجازی خود نصب کنید، می‌توانید آن را باز کرده و به راحتی سیستم‌عاملی که می‌خواهید بوت کنید را انتخاب نمایید. سیستم‌عامل میهمان آغاز به کار کرده و بر روی پنجره‌ای روی سیستم‌عامل میزبان اجرا می‌شود. البته می‌توانید این پنجره را به صورت تمام صفحه نیز در آورید.

 

کاربردهای عملی ماشین‌های مجازی

ماشین‌های مجازی چند استفاده رایج دارند:

تست نسخه‌های جدید سیستم‌عامل

در صورت تمایل به نصب ویندوز 10 می‌توانید قبل از ارتقا از ویندوز 7، آن را بر روی همان رایانه‌ای که ویندوز 7 دارد، تست کنید.

آزمایش سیستم‌های عامل دیگر

نصب توزیع‌های مختلف لینوکس بر روی یک ماشین مجازی امکان بررسی آن‌ها و یادگیری طرز کارشان را فراهم می‌کند.

 

استفاده از نرم‌افزاری که نیازمند سیستم‌عاملی قدیمی است

اگر برنامه مهمی دارید که تنها بر روی ویندوز XP کار می‌کند می‌توانید ویندوز XP را روی یک ماشین مجازی نصب کنید و آن برنامه را داخل ماشین مجازی اجرا نمایید. بدین ترتیب می‌توانید از یک برنامه‌ای که تنها بر روی ویندوز ایکس پی کار می‌کند بدون نیاز به نصب واقعی آن روی رایانه‌تان استفاده کنید. دلیل اهمیت این امکان آن است که ویندوز ایکس‌پی دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود و نصب آن روی رایانه با مخاطرات امنیتی همراه است.

اجرای نرم‌افزارهای طراحی شده برای سیستم‌های عامل دیگر

کاربران مک و لینوکس می‌توانند ویندوز را روی ماشین مجازی اجرا کنند تا از نرم‌افزارهای ویندوزی بر روی رایانه‌های خود بدون نیاز به بررسی مشکلات سازگاری استفاده نمایند. متأسفانه بازی‌ها در این زمینه یک مشکل محسوب می‌شوند. برنامه‌های ماشین مجازی مقداری اتلاف منابع دارند و از این رو بازی‌های سه‌بعدی روی ماشین مجازی به خوبی اجرا نمی‌شوند.

تست نرم‌افزار بر روی پلتفرم‌های چندگانه

اگر لازم باشد بررسی کنید که آیا یک برنامه بر روی چندین سیستم‌عامل کار می‌کند یا نه، می‌توانید آن را روی یک ماشین مجازی نصب کنید.

سرورهای مجتمع

کسب‌وکارهایی که از چندین سرور استفاده می‌کنند، می‌توانند از ماشین‌های مجازی استفاده کرده و چندین سرور را روی آن اجرا کنند. هر ماشین مجازی یک محفظه مجزا است و از این رو اجرای چندین سرور بر روی یک سیستم‌عامل موجب بروز مشکلات امنیتی نمی‌شود. ماشین‌های مجازی می‌توانند بین سرورهای فیزیکی جابه‌جا شوند.

نرم‌افزارهای توصیه شده برای ماشین مجازی

ویرچوال‌باکس (VirtualBox) یک برنامه عالی متن-باز است که می‌توان بر روی آن ویندوز، مک‌اواس و لینوکس را اجرا کرد. بهترین مزیت ویرچوال‌باکس آن است که نسخه پولی ندارد. این بدان معنی است که همه امکانات آن از جمله ویژگی‌های پیشرفته‌ای مانند اسنپ‌شات (snapshots) رایگان هستند. با این امکان می‌توانید وضعیت یک ماشین مجازی را ذخیره کنید و در آینده دوباره به آن حالت بازگردید که برای مقاصد تست کردن بسیار عالی است.

 

VMware Player یک برنامه ماشین مجازی مشهور دیگر برای ویندوز و لینوکس است. وی‌ام‌ویر پلیر همتای رایگان نرم‌افزار VMware Workstation است. VMware Workstation یک برنامه تجاری است و از این رو همه امکانات پیشرفته‌ای که در ویرچوال‌باکس وجود داشت در VMware Player ارائه نشده است.

با این حال هم ویرچوال‌باکس و هم وی‌ام‌ویر پلیر برنامه‌های خوبی هستند که ویژگی‌های مقدماتی رایگانی ارائه می‌دهند. اگر یکی از آن‌ها امکاناتی که می‌خواهید را نداشت، می‌توانید از دیگری استفاده کنید.

 

بارگذاری یک سیستم‌عامل در ماشین مجازی

برای نصب سیستم‌عامل در یک ماشین مجازی باید دیسک نصب سیستم‌عامل را داشته باشید. ایجاد رسانه نصب برای ویندوز 10 کار سرراستی است. همچنین می‌توانید از فایل‌های ایمیج ISO که اکثر توزیع‌های لینوکسی غالباً ارائه می‌دهند، بدین منظور استفاده کنید. برنامه‌های ماشین مجازی ویزاردهای ساده‌ای دارند که شما را در طی فرایند ایجاد ماشین مجازی و نصب سیستم‌عامل میزبان یاری می‌کنند.

منم از این چنل آموزش ها و ترفند های اندرویدی و ویندوزی رو میبینم
دمت گرم عالی بود

برای ویرایش باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

برای درج پاسخ باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

برای ویرایش باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

برای درج پاسخ باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

برای ویرایش باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

برای درج پاسخ باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.


پسران

دختران