چند کلمه از زبون اقتصاد

چند کلمه از زبون اقتصاد

چند کلمه اقتصادی بیاموزیم!!!!!!!


۱۲ مهر ۱۳۹۸ / ۱۱:۰۱:۳۱


بیاموزیم !!!!!!۱

بسمه تعالی

با توجه به کلاس تفکر ومبحث سواد اقتصادی تلاش کردم تا تعدادی کلمه اقتصادی را شرح دهم تا هم من وهم شما نسبت به این کلمه ها آگاه باشیم.

سهم

 قطعه‌ای از سرمایه یک شرکت است. هر سهم، نشان‌دهنده یا نماینده کوچکترین واحد مالکیتی، در یک شرکت یا کارخانه است.

دارنده  هر سهم یا سهامدار، به همان نسبتی که سهام در اختیار دارد، در مالکیت آن شرکت شریک است.

 برای مثال، اگر شرکتی به تعداد 100 سهم منتشر کرده باشد و شخصی مالک 25 سهم در این شرکت باشد، او یک‌ چهارم از مالکیت این شرکت را در اختیار دارد.

نتیجه تصویری برای سهم

ارزش پول ملی

پول ملی ارزی است که توسط بانک مرکزی یک کشور صادر می شود.

 ارز مبادله ای برای کالاها یا خدمات در یک اقتصاد است.

(این متن حاصل ترجمه سایت خارجی است زیرا در سایت ایرانی توضیح درستی ننوشته بودند)

کاهش ارزش پول، یا کاهش ارزش پول ملی، در سیاست پولی مدرن، عبارتست از کاهش ارزش واحد پول یک کشور، نسبت به قیمت طلا یا سایر پول‌های خارجی. این اتفاق باعث افزایش میزان صادرات و دشواری واردات کالا می‌شود، زیرا کشورهای دیگر کالاهای این کشور را ارزان می‌یابند. این پدیده، بر تجارت، صنعت و بازار اوراق بهادار کشور تاثیر منفی دارد و باعث کاهش قدرت خرید می‌گردد.

تورم

تورم نرخ افزایش سطح عمومی قیمت‌هاست. وقتی نرخ تورم مثبت است قیمت کالاها و خدمات مدام افزایش پیدا می‌کند و درنتیجه قدرت خرید افراد کاهش می‌یابد. مسئولیت اصلی بانک مرکزی کنترل تورم است. به‌گونه‌ای که فعالیت‌های اقتصادی دچار اخلال

نشود.

نتیجه تصویری برای تورم چیست

بانک

بانک نوعی موسسه مالی است که دارای مجوز به عنوان دریافت کننده سپرده‌هاست.

 دو نوع از بانکها وجود دارند: بانکهای تجاری و بانکهایسرمایه گذاری.

در بیشتر کشورها، بانکها به‌وسیله دولت یا بانک مرکزی قانون گذاری می‌شوند.

در واقع به زبان ساده بانک نهادی است که کسی را که می‌خواهد پس‌انداز کند به کسی را که می‌خواهد قرض کند وصل می‌کند یا به عبارت دیگری طرفی را که می‌خواهد سرمایه‌گذاری کند به طرفی که به آن سرمایه نیاز دارد وصل می‌کند.

  بانک اساساً واسطه ارزشمندی است که اگر درست کار کند می‌تواند به رشد اقتصاد یک کشور کمک شایانی کند.

نتیجه تصویری برای بانک چیست

سرمایه گذاری

سرمایه گذاری یعنی خرید یک دارایی یا هر چیز دیگری به این امید که در آینده قیمت آن افزایش خواهد یافت و یا درآمدی را ایجاد خواهد کرد

نتیجه تصویری برای سرمایه گذاری چیست.

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال ،ارزهایی هستند که به صورت الکترونیکی ذخیره و منتقل می‌شوند و مبنای آن‌ها صفر و یک است. همانطور که از واژه آن می فهمیم، ارز دیجیتال به هر ارزش ایجاد شده در بستر دیجیتال اشاره دارد.

نتیجه تصویری برای ‪bitcoin‬‏

ربا

ربا از گناهان کبیره به معنای معامله دو کالای مشابه با قیمت زیاد دریک طرف، قرض دادن به شرط زیادی، یا سود ظالمانه در معامله یا تجارت است. از دیدگاه اسلام رباخواران را مورد لعن خداوند معرفی کرده‌اند

نتیجه تصویری برای ربا چیست.

مضاربه

مضاربه قراردادی است که میان عامل و صاحب مال بسته شده و به این صورت است که عامل با سرمایه صاحب مال به داد و ستد پرداخته و در برابر آن به نسبت درصدی در سود با وی شریک می‌شود که البته اگر سودی بدست آید آن را با دارنده مال برپایه

قرارداد تقسیم می‌کند. 

نتیجه تصویری برای مضاربه چیست

مزایده

به نوعی از معامله گفته می‌شود که در ابتدا خریدار حداقل قیمتی را که حاضر است کالای خود را بفروشد اعلام می‌کند. سپس خریدارن در صورت تمایل، قیمتی بالاتر از قیمت نهایی را جهت خرید پیشنهاد می‌کنند.

در نهایت کالا به پیشنهاد‌دهنده بالاترین قیمت فروخته می شود.

نتیجه تصویری برای مزایده چیست

مناقصه 

مناقصه روشی است که در آن سازمان‌های عمومی، خرید کالا یا خدمت مورد نیاز خود را به رقابت و مسابقه می‌گذارند و با اشخاص حقوقی یا حقیقی که کمترین قیمت یا مناسب‌ترین شرایط را پیشنهاد می‌کنند، معامله می‌نمایند.

 

نتیجه تصویری برای مناقصه چیست

ارزش افزوده

ارزش افزوده عبارت است از افزایش ارزشِ پولی کالا طی انتقال از یک مرحله از تولید به مرحله دیگر.

 از نظر محاسباتی، ارزش افزوده عبارت است از تفاوت بین ارزش محصول تولید شده با مجموع ارزش مواد اولیه و ملزومات و کالاهای نیمه‌ساخته‌ای که در تولید آن به کار رفته‌اند.

برای مثال:

مثلاً اگر یک قنادی برای تهیه یک کیلو کیک، ۲۰۰ ریال شکر، ۳۰۰ ریال آرد، ۳۵۰ ریال تخم مرغ، ۴۵۰ ریال مواد دیگر هزینه کند و محصول تولیدی را به ۵۰۰۰ ریال بفروشد، ارزش افزوده آن یک کیلو کیک، برابر خواهد بود با ریال ۳۷۰۰ = (۴۵۰+۳۵۰+۳۰۰+۲۰۰) ـ ۵۰۰۰.

نتیجه تصویری برای ارزش افزوده چیستنمایش دیدگاه‌های بیشتر

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.