میدونی

EXCEL

چیه؟


۰۱ آذر ۱۳۹۸ / ۱۰:۰۱:۵۲
۶۵۸


خب در این مطلب قراره به برسی کامل نرم افزار اکسل از E تا L برسی کنیم و با EXCEL بیشتر آشنا بشیم

به نام خداون بخشنده مهربان

سلام خب اول از همه بریم سراغ اطلاعات تقریبا مفید در مورد تاریخچه این نرم افزار

تاریخچه اکسل - Excel history

Excel History - تاریخچه اکسل

پدر صفحه گسترده كيست؟

در سال ۱۹۷۸ دانشجویی از دانشگاه بازرگانی هاروارد به نام دن بریكلین [1] (پدر صفحه گسترده مدرن امروزی) باید چند آنالیز برای پروژه‌اش انجام می‌داد. او دو راه پیش رو داشت:

۱) انجام دادن بصورت دستی(عمراً !)
۲) استفاده از یك برنامه خشك و زمخت پردازنده اصلی ( اینم سخته!)

برکلین مطمعن بود که راه حل بهتری باید باشه پس رفت سراغ گوگل و پرسید<< جگونه آنالیز پروژه‌ خود را به راحتی انجام بدهیم؟>>

گوگل هم گفت خب از اکسل استغاده کن برکلین هم گفت ممنون! پرا بفکر خودم نرسید!

ولی نه!

چون اون موقع اصلا اکسل وجود نداشته و اینکه حتی گوگل هم نبوده :(

پس برکلین گفت اگه راهی وجود نداره یه راه میسازیم!!! رفت بیل و کلنگشو براداشت و رفت پیش رفیقش باب فرانکستن. به باب گفت میخوام یه راه بسازم هستی دادا ؟

باب هم که قبلا VisiCalc رو ساخته بود گفت بریم که هستم!( قبل از این ماجرا فقت نرم افزار VisiCalc برای محاسبات اونم روی Apple II وجد داشت!)

دن بریكلین و باب فرانكستن

از راست به چپ: دن بریكلین (پدر صفحه گسترده مدرن) و باب فرانكستن

VisiCalc یك موفقیت بود و نزدیك به یك میلیون نسخه از آن به فروش رسید. هم اكنون نیز نسخه ارجینال این نرم افزار در سایت دن بریكلین موجود است.

در سال ۱۹۸۰ شركت سورسیم نرم افزار صفحه گسترده دیگری به نام SuperCalc طراحی كرد. این نرم افزار تحت مجموعه WordStar عرضه شد. SuperCalc اولین نرم افزار صفحه گسترده‌ای بود كه قابلیت محاسبات چرخشی (سلول‌هایی كه به نتیجه یكدیگر وابسته هستند) را داشت.

اولین برنامه صفحه گسترده ماكروسافت Multiplan بود كه در سال ۱۹۸۲ به عنوان رقیب VisiCalc (اولین برنامه صفحه گسترده دنیا) معرفی شد. تفاوت كلیدی بین Multiplan و VisiCalc استفاده از آدرس دهی R1C1 بجای آدرس دهی A1 كه توسط VisiCalc معرفی شده بود می‌باشد.

پس از موفقیت چشم‌گیر VisiCalc تیمی به سرپرستی میچ كاپور در سال ۱۹۸۳ یك برنامه صفحه گسترده جدید ساخت به نام Lotus 1-2-3 . میچ و تیمش این نرم افزار را با نمودارها، گرافیك و یكسری قابلیت‌های دیتابیس ابتدایی كه پایه و اساس آن ریاضی بود قدرتمند كردند. این توانایی‌ها باعث شد Lotus 1-2-3 در صنعت محبوب گردد.

تولد اکسل

در ۳۰ام سپتامبر سال ۱۹۸۵ اکسل به دنیا آمد. اولین نسخه اکسل فقط تحت سیستم عامل مکینتاش ارائه شد. اکسل اولین نرم افزار صفحه گسترده‌ای بود که از ظاهر گرافیکی و منوی آبشاری و ماوس استفاده می‌کرد.

دو سال بعد در نوامبر سال ۱۹۸۷ اولین نسخه تحت ویندوز اکسل بوجود آمد. برای هماهنگی با نسخه مكینتاش ورژن این نسخه ۲ ثبت شد. پس از آن در سال ۱۹۹۰ نسخه شماره ۳ این نرم افزار تولید شد كه قابلیت‌های خوبی به آن اضافه شده بود. از جمله تولبارها، اضافه شدن اشكال، پشتیبانی از پلاگین‌ها، نمودار سه بعدی و ... .

اضافه كردن قابليت كدنويسي VBA به آفيس

در سال ۱۹۹۲ نسخه چهارم اكسل ارائه شد كه در آن قابلیت Auto Fill اضافه شده بود. روند بهبود و تقویت این نرم افزار در نسخه پنجم كه در سال بعد عرضه شد، سرعت چشم‌گیری پیدا كرد. علت آن اضافه شدن قابلیت كد نویسی VBA به این مجموعه بود. در سال ۱۹۹۵ نسخه ۷ ماكروسافت آفیس برای ویندوز ۹۵ عرضه شد. این اولین تغییر اساسی بعد از اكسل ۵ بود و برای اینکه تمام محصولات آفیس نسخه یکسانی داشته باشند نسخه ۶ ارائه نشد.

پس از آن در سال ۱۹۹۷ نسخه هشتم نرم افزار اكسل تحت مجموعه آفیس ۹۷ ارائه شد. در این نسخه قابلیت paper clip office assistant به مجموعه اضافه شد.

بعد از گذشت دو سال در سال ۱۹۹۹ مجموعه آفیس ۲۰۰۰ رونمایی شد. در این مجموعه نسخه ۹ اكسل به چشم می‌خورد. این نسخه تغییرات زیادی نداشت اما قابلیت Clip Board اضافه شد كه می‌تواند چندین موضوع رو در آن واحد در خود نگه دارد و همچنین Office Assistant كه در نسخه هشتم اضافه شد و مكرراً ظاهر می‌شد و مزاحمت زیادی ایجاد می‌كرد، مزاحمتش كمتر شد.

در نسخه بعدی یعنی نسخه شماره ۱۰ اكسل كه در سال ۲۰۰۱ در مجموعه آفیس XP ارائه شد تغییر زیادی اعمال نشد. دو سال بعد در سال ۲۰۰۳ نسخه ۱۱ اکسل در مجموعه آفیس ۲۰۰۳ ارائه شد. در این نسخه بیشترین تغییرات مربوط به جداول بود.

وقفه طولاني اما بسيار موثر

نسخه ۱۲ نرم افزار اكسل بعد از چهار سال وقفه در سال ۲۰۰۷ تحت مجموعه آفیس ۲۰۰۷ ارائه شد. این مجموعه بروزرسانی بزرگی نسبت به ورژن قبلی داشت. مانند سایر نرم افزارهای آفیس، اكسل ۲۰۰۷ هم از سیستم منوی نواری جدید استفاده كرد. در این نسخه قابلیت Smart Art به اكسل اضافه شد. همچنین بخش مدیریت نام‌ها بهبود پیدا كرد. در بخش گرافیك و نمودارها هم بهبودهایی به چشم می‌خورد. خیلی از محدودیت‌های ابعاد در اكسل كمتر شد،

بطوری كه تعداد سطرها از ۲۱۶ (۶۵۵۳۶) به ۲۲۰ (۱۰۴۸۵۷۶) سطر و تعداد ستون ها از ۲۸ (۲۵۶) ستون به ۲۱۴ (۱۶۳۸۴) ستون ارتقاء پیدا کرد شد. (از A تا XFD) بعله اکسل ته داره :)

ماکروسافت اکسل در گذر زمان

بعضی ها ممکنه بپرسید ورژن 13 کجا رفت خب باید بگیم که شرکت سازنده بخواطر اینکه آپدیت شماره 13 انقدر اساسی و بزرگ بوده که گفتن تو یه نسل جا نمیش پس باید تو دو نسل جا بدیمش  :0 

آموزش نرم افزار اکسل

برای قسمت آموزش از نرم افزاری استفاده شده که تمامی مبانی به صورت کامل و ساده در آن گرد آوری شده اند لطفاً و حتماً برای دانلود و مشاهده اقدام کنید :)

توجه داشته باشید که این مطلب بدون استفده از نرم افزار ناقص خواهد بود

برای دانلود فایل آموزشی کلیک کنید

 

 

 
نمايش ديدگاه‌هاي بيشتر

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.