فرار از سرما

سرما نخوریم


۰۷ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۹:۰۱:۰۱
۳۷۰


اگر می‌خواهید در فصل سرما بیماری به سراغتان نیاید، باید این ۸ عادت را ترک کنید!

اگر می‌خواهید در فصل سرما بیماری به سراغتان نیاید، باید این ۸ عادت را ترک کنید!
 
اشتباه اول: استفاده از قطره بینی قبل از بیرون رفتن
محیط و هوای سرد باعث می‌شود مجرای بینی شما باریک‌تر شود. اگر ما بخواهیم به این مجرا با چکاندن قطره بینی کمک کنیم، غشای مخاطی نمی‌تواند از ما در برابر میکروارگانیسم‌ها یا موجودات ریز دفاع کند یا هوای سردی که تنفس می‌کنیم را گرم کند. 
 
 
_اشتباه دوم: نفس کشیدن از دهان در هوای سرد بیرون
وقتی از دهان نفس می‌کشید، نمی‌توانید هوا را گرم کنید یا رطوبت به آن بدهید. همین امر منجر به افزایش احتمال ابتلا به آنژین یا گلودرد و ورم گلو می‌شود. برای پیشگیری از این عارضه، فقط کافیست به جای دهان، به آرامی و عمیق از راه بینی نفس بکشید.
 
_اشتباه سوم: پوشاندن دهان و بینی با شال
در هوای سرد، بخار هوایی که نفس کشیده و به عنوان بازدم بیرون می‌دهیم، تبدیل به یخی می‌شود که روی روسری، شال یا کتی که دهان خود را با آن پوشانده‌ایم می‌نشیند. هوایی که از مسیر این لایه محافظ و پوشیده از یخ عبور می‌کند، سردتر و بدون محافظ خواهد بود. این امر باعث بروز آنژین و برونشیت شده و پوست را تحریک می‌کند. اگر واقعا لازم است این کار را انجام دهید، می‌توانید فقط صورت خود را بپوشانید
 
_اشتباه چهارم: دویدن به سمت خانه در هنگام لرزیدن
وقتی متوجه اولین علائم یخ زدن می‌شوید، بهترین ایده این است که چند دقیقه‌ای به یک جای گرم مثل مغازه یا کافه پناه ببرید تا گرم شوید و نفس بگیرید و سپس به راهتان ادامه دهید. 
 
_اشتباه پنجم: پوشیدن لباس‌ها و شلوارهای تنگ و چسبان
هم لباس و هم شلوار‌ یا کفش و پاپوش‌های تنگ و چسبان باعث می‌شود در هوای سرد زودتر یخ بزنید. اگر لباسی بپوشید که کمی گشادتر باشد، هوا بین لایه‌ها در جریان خواهد بود و باعث می‌شود بدن شما گرمای خود را حفظ کند.
 
_اشتباه ششم: مصرف نوشیدنی‌های داغ قبل از بیرون رفتن
چای داغ منجر به افزایش گردش خون می‌شود و مکانیسم دفاعی بدن شما را بیشتر می‌کند اما این احتمال هم وجود دارد که عروق خونی را منبسط یا گشادتر کند. به عبارت دیگر، وقتی شما بیرون و در هوای سرد هستید، با سرعت بیشتری مقدار زیادی از دمای بدن خود را از دست خواهید داد. 
 
_اشتباه هفتم: گرسنه شدن در هوای سرد و بیرون از منزل
باید به محض بروز علائم گرسنگی و ضعف کردن غذا بخورید. حداقل، باید یک اسنک یا میان‌وعده در جایی بخورید که سیستم گرمایشی دارد.
 
_اشتباه هشتم: کرم زدن به دست و صورت درست قبل از بیرون رفتن
 
وقتی روی پوست خود کرم می‌زنید، در مدت زمان ۳۰ تا ۴۰ دقیقه اول، آب موجود در کرم تبخیر می‌شود. در هوای سرد، این تبخیر باعث سرد شدن پوست شما و آسیب رساندن به آن می‌شود. بنابراین، بهترین راه حل این است که حداقل ۳۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن از استعمال کرم یا هر گونه لوسیون خودداری کنید.

برچسب‌های این مطلب:

مناسبت‌هابرای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.