نابودی جهان: ۲۵ احتمال که جهان در ۱۰۰ سال آینده به پایان می‌رسد قسمت اول


۰۴ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۶:۰۱:۵۶
۳۳۱


سلام کمی طولانی است

۲۵. تماس و برخورد با زندگی فرازمینی

نابودی جهان

پروژه‌ی جستجوی زندگی فرازمینی (SETI) به طور فعالانه مشغول فرستادن سیگنال‌هایی به فضا بوده است تا بتواند با بیگانگان تماس برقرار کند. با وجود این، دانشمندانی مانند استیون هاوکینگ اعتقاد دارند این بازی خطرناکی است که می‌تواند به کشته شدن همه‌ی ما بینجامد. درست مثل زمانی که کریستف کلمب به آمریکای جنوبی آمد و جمعیت بومی را از بین برد، ورود بیگانگان به زمین نیز می‌تواند همین بلا را سر ما بیاورد.

۲۴. آخرالزمان زامبی ها

نابودی جهان

بدیهی است این ایده‌ که جسدهای پوسیده‌ی مردگان به زندگی باز‌ می‌گردند و کسانی را که زنده‌اند می‌کشند و از بین می‌برند بعید به نظر می‌رسد. اما، احتمال‌های علمی برای رخ دادن یک آخرالزمان از نوع زامبی، شامل انگل مغزی (مانند جنون گاوی)، نانوربات‌ها ، و نوروکسین‌ها وجود دارد. هر یک از این چیزها می‌توانند زمینه‌ساز دیوانه شدن انسان‌ها و شروع به کشتار همنوعان در سطح یک جنون و وحشیگری گسترده شود. ممکن است … اگر چه احتمال آن بسیار کم است.

۲۳. تغییر قطب زمین و نابودی جهان

نابودی جهان

گاهی، قطب زمین تغییر می‌کند؛ بعضی از دانشمندان معتقدند این امر می‌تواند ما را نسبت به ذرات کشنده‌ای که به سمت زمین فرود می‌آیند آسیب پذیر کند. باور بر این است که همین اتفاق در کره ماه رخ داد؛ اتمسفر آن به خاطر میدان مغناطیسی ضعیف با بادهای خورشیدی جابجا شد. دانشمندان معتقدند همین اتفاق ممکن است در کره‌ی زمین نیز رخ بدهد.

۲۲. قیام کلنی های فضایی

نابودی جهان

کلونی‌های فضایی آینده‌ی احتمالی بشر هستند. اخیرا ناسا بر روی ماموریتی به مریخ کار می‌کند؛ و ساختن یک کلونی بر روی ماه بخشی از این طرح است. زندگی در کلونی‌ها می‌تواند مشکلات ازدیاد جمعیت روی کره‌ی زمین را حل کند و تلفات را کاهش دهد. اما، این می‌تواند به مشکلی برای زمین منجر شود. اگر کلونی‌های فضایی قیام و با سلاح‌های هسته‌ای به زمین حمله کنند چطور؟ از آنجایی که آن‌ها از نابود شدن نمی‌ترسند، این می‌تواند برایشان پیشنهاد وسوسه انگیزتری باشد.

۲۱. هوش مصنوعی

نابودی جهان

کامپیوترها و هوش مصنوعی در حال حاضر جای هزاران شغل انسانی را گرفته‌اند، و طولی نمی‌کشد که، شغلی زیادی برای انسان‌ها باقی نمی‌ماند. زمانی که کامپیوترها درک و هوش پیدا کردند، هم ایلان ماسک و هم استیون هاوکینگ هشدار دادند که این می‌تواند پایان انسانیت باشد… درست مانند خودروها که پایانی برای اسب‌ها بودند. نظریه‌ی اعلام شده این است که انسان‌ها با هوش مصنوعی ادغام خواهند شد، یا هوش مصنوعی در جنگی فراگیر همه‌ی ما را منقرض خواهد کرد.

نابودی جهان ۲۰: نابودی زیستگاه‌ها

نابودی جهان

سطح مصرف انسان‌ها به طور پیوسته در حال نابود کردن زیستگاه‌های بکر و وحشی است. این شامل اقیانوس، جنگل‌ها، بیابان‌ها، و بیشه‌ها می‌شود. با نابودی زیست‌گاه‌ها، به سرعت باعث انقراض بسیاری از گونه‌های زیستی می‌شویم. این امر می‌تواند به بروز دسته‌ای از مشکلات من جمله قحطی و فروپاشی اقتصادی منجر شود.

۱۹. خاموش شدن خورشید و نابودی جهان

نابودی جهان

در حالی که دانشمندان معتقدند احتمالا خورشید تا ۵ میلیارد سال دیگر از بین نخواهد رفت، با گذر تنها یک میلیارد سال از عمر زمین، همچنان و همیشه احتمال از بین رفتن خورشید زودتر از زمان مورد انتظار وجود دارد. خورشید گاه به گاه کمی سردتر می‌شود. اگر قرار باشد آن قدر انرژی از دست بدهد که دیگر نتواند گرمای کافی تولید کند، زمین نیز برای حفظ حیات بیش از اندازه سرد خواهد شد.

نابودی جهان ۱۸: ابر آتش فشان

نابودی جهان

ما روی یک بمب ساعتی در حال تیک تاک نشسته‌ایم؛ نام این بمب هسته‌ی زمین است. حدود ۷۵.۰۰۰ سال پیش، هسته‌ی زمین با چنان شدتی فوران کرد که هند مدرن امروزی را به وجود آورد. این رویداد ۹۵٪ از گونه‌های روی سیاره‌ی زمین را از بین برد. دانشمندان معتقدند که ظرف ۸۰ سال آینده مستعد تجربه‌ی یک نمونه‌ی دیگر از این دست هستیم. خوشبختانه، اگر این اتفاق بیفتد، ما از وقوع آن آگاه خواهیم بود، چون سازمان زمین شناسی آمریکا در حال رصد کردن این واقعه است. اما، شکی نیست که تا حدود زیادی اکثر گونه‌های حیات را بر روی کره‌ی زمین نابود خواهد کرد.

۱۷. اپیدمی غیر قابل توقف

نابودی جهان

چه سارس، آنفوانزای H1N1، ابولا، ویروس زیکا، یا هر بیماری دیگری باشد، احتمال بسیار زیادی وجود دارد که یک اپیدمی رخ خواهد دارد، و ما متاسفانه توانایی متوقف کردن آن را نخواهیم داشت. در حال حاضر هم بیماری‌های خاصی وجود دارند که نسبت به آنتی بیوتیک‌ها مقاوم هستند. اگر یک بیماری کاملا در برابر داروهای ما مصون و مقاوم بشود، و مثل آتشی شعله ور و پر زور پراکنده شود، می‌تواند کل جهان را متزلزل کند، اقتصادها را فرو بپاشد و آدم‌ها را به خانه‌ها و جوامع خود محدود کند. علاوه بر ابتلای به آن، آشوب، بی‌نظمی، و جنگ در می‌گیرد و حتی آدم‌های بیشتری کشته خواهند شد.

۱۶. ازدیاد جمعیت

نابودی جهان

به خاطر منابع محدود و مصرف بی‌رویه‌ توسط انسان‌ها، یکی از دانشمندان صاحب عنوان و برنده‌ی جایزه ادعا می‌کند ازدیاد جمعیت به انقراض ما منجر خواهد شد. با پیشرفت‌های فناوری که زندگی را طولانی‌تر می‌کنند، یک انفجار جمعیت به بیش از ۹ میلیارد نفر توانایی تغذیه‌ی همه‌ی آدم‌ها را از ما خواهد گرفت. کمبود منابع به فروپاشی اقتصاد و گرسنگی گسترده در سطح جهان منجر خواهد شد.

۱۵. اتفاق ناگوار شتاب دهنده‌ی ذرات

نابودی جهان

دانشمندان با اصرار به پیشبرد اکتشافات علمی ادامه می‌دهند. در مورد شتاب دهنده‌ی ذرات، این امر می‌تواند به پیامدهای فاجعه‌آمیزی منجر شود. چند دانشمند و کارشناس رسمی این زنگ هشدار را به صدا درآورده‌اند که ارتقاء شتاب دهنده‌ی ذرات می‌تواند سیاهچاله‌های کوچکی ایجاد کند که کره‌ی زمینی را که ما می‌شناسیم از بین خواهد برد.

نابودی جهان ۱۴: فاجعه نانوتکنولوژی

نابودی جهان

نانوتکنولوژی توانایی خلق کامپیوترها در یک سطح اتمی است. اخیرا آن‌ها این تکنولوژی را ارتقاء داده‌اند تا بتواند سرطان را معالجه و بیماری‌ها را درمان کنند؛ عده‌ای دیگر گفته‌اند که می‌توان از آن اساسا برای ایجاد هر چیزی که دوست داریم استفاده کنیم. با وجود این، بسیاری می‌گویند این تکنولوژی می‌تواند تکثیر شود و هر چیزی را در مسیر خود مصرف کند، و در این فرایند جهان را از بین ببرد. در حالی که دانشمندان معتقدند این نظریه به لحاظ فنی ممکن است، احتمالا محدود نگه داشتن آن آسان است.

معذرت میخواهم کمی طولانی شد ادامه در قسمت بعد

برچسب‌های این مطلب:

علمینمايش ديدگاه‌هاي بيشتر

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.