به مناسبت سالروز شهادت این فرمانده شهید

شهری از اخلاص

... بیست و پنجم اسفند ماه سالگرد شهادت مهدی باکری فرمانده لشکر ۳۱ عاشورا در دوران دفاع مقدس است...


۲۵ اسفند ۱۳۹۸ / ۲۱:۱۴:۴۰
۳۵۷


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای چندی پیش با اشاره به تکامل شخصیت و توان مدیریت شهید باکری این جوان را معجره انقلاب نامیدند.

«مدیریت از نزدیک» ویژگی مدیریت شهید باکری است.شهید باکری در این زمینه «مدیریت از نزدیک» فوق‌العاده بود. هیچ امری از دید تیزبین او پنهان نمی‌ماند. از مسائل حفاظتی گرفته تا مخابرات، از تسلیحات گرفته تا تغذیه‌ی نیروها، توپخانه، گردان‌های عملیاتی، ادوات، اطلاعات، تخریب، آموزش و... و. همگی را ماهرانه زیر نظر داشت به‌گونه‌ای که هیچ فرماندهی در هیچ رده‌ای احساس نمی‌کرد که در حوزه‌ کاری او دخالت می‌شود.

اما همه احساس می‌کردند که از نظافت دستشویی‌ها گرفته تا نظم استقرار چادرها، استحکام سنگرها، فعال بودن پدافند و دقّت در کمین‌ها باید پاسخگو باشند. همه‌‌ی فرماندهان می‌دانستند که در قبال حراست از بیت‌المال باید پاسخگوی فرمانده لشگر باشند. ایشان با هر نارسایی جزئی برخورد می‌کرد، فوراً تذکر می‌داد و یا توضیح می‌خواست.

یک بار در پدافند جزایر مجنون شاهد بودم که به محل دیده‌بانی رفت و برگشت، فرمانده‌ ادوات لشگر را خواست و گفت: آقای محمدزاده این چه وضعی است؟ عراقی‌ها دارند رژه می‌روند پس شما چه می‌کنید؟ ادوات فعال شد و در ظرف مدتی کوتاهی آن‌ چنان شرایط را برای دشمن ناامن کرد که آن‌ها را نیز به واکنش واداشت. مکمل این نظارت، اقدام عملی او در موارد بی‌توجهی بود. اگر مسئول یا فرماندهی بی‌توجهی می‌کرد، ضمن اظهار گلایه رأساً به حل مشکل می‌پرداخت و تنبّه ایجاد می‌کرد. به‌دلیل همین روحیه، عملاً به تخصصی‌ترین و ساده‌ترین موارد تسلّط پیدا کرده بود. او را بارها در نظافت دستشویی‌ها دیده بودند.

او همچنین در رسیدگی به وضعیت خودروهای لشگر، طراحی استقرار نیروها، پیگیری جزئی‌ترین مسائل رفاهی، دقّت در جزئیات طرح‌های عملیاتی، چک کردن جزئی‌ترین مسائل اطلاعاتی نقش اساسی داشت. و حتی در برخی مأموریت‌های اطلاعاتی شرکت می‌کرد. در جریان عملیات‌ها نیز حضور شهید باکری در نزدیک‌ترین نقاط درگیر، نمونه‌های متنوعی از این روش کنترل و نظارت در کنار هدایت و فرماندهی را به‌نمایش می‌‌گذاشت.

روش مدیریت از نزدیک از اقتضائات مدیریت بحران است و به‌منظور پوشش خلأهایی که به آن‌ها اشاره شد ضرورت می‌یابد. البته باید به‌گونه‌ای اعمال شود که سلسله مراتب را مخدوش نساخته و مسئولیت‌پذیری مدیران پایین‌تر را تهدید ننماید. مدیریت شهید باکری از این حیث کاملاً نمونه و منبع قابل مطالعه‌ای است.چندرسانه‌ای :

به‌مناسبت سالگرد شهادت سردار شهید مهدی باکری

تیرز ویژه برنامه نگار
برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.