معرفی ماهی دیسکس

ماهی دیسکس

رفتار ماهی دیسکس


۲۴ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۲:۰۱:۰۸
۵۶۳


ماهی دیسکس  از خانواده سیچلاید های بومی آبگیر های رودخانه آمازون در جنوب آمریکاست . 

اطلاعات بیشتر ماهی دیسکس  :

مانند ماهی آنجل که از خانواده سیچلاید ها است ماهی دیسکس نیز شکل بدنی خواص خود را دارد .  البته در بعضی گونه ها شکل بدن بیشتر گرد مانند است و نام این ماهی ( دیسکس ) از همین شکل بدن آن قرار گرفته است . روی بدن ماهی با رنگ های سبز ، قرمز ، قهوه ای و آبی رنگ آمیزی شده است . البته نوع های دیگری موجود است که دست ساز بشر است و در طبیعت یافت نمی شود . دیسکس ها می توانند بین 12.3 تا 16.2 سانتی متر رشد کنند . اما در آکواریوم ها تا 23 سانتی متر رشد نیز ادعا شده است . وزن ماهی بالغ بین 150 تا 250 گرم می باشد . تفاوت جنسی در این نوع روشن است اما باید گفت که اندازه ماهی نر از ماهی ماده بزرگ تر است . در انواع قرمز رنگ ( red melon, red cover ) ماهی ماده از ماهی نر پر رنگ تر است .

رفتار ماهی دیسکس :

ماهی های دیسکس بسیار اجتماعی هستند ، به طور معمول در دسته هایی بیشتر از 10 عدد نگهداری می شوند که در خانواده سیچلاید ها تقریبا منحصر به فرد است . هنگام تکثیر ، مادر و پدر از گله اصلی جدا می شوند و این به دلیل حفاظت از بچه های خود ازهمنوعان می باشد . مانند تمام سیچلاید های دیگر این گونه نیز پدر و مادر دلسوزی برای فرزندان هستند . همچنین این ماهی هنگام باز شدن بچه های خود ، شیره ای از پوست خود ترشح میکند که تا 4 هفته غذای لارو ها را تامین میکند . در 2 هفته اول والدین با حرکت موازی با هم و نگه داری بچه ها در وسط باعث تغذیه آنها میشوند و از هفته 3 به بعد کم کم تغذیه را کم کرده و در هفته 4 تغذیه از این روش را کلا قطع میکنند . اگرچه این رفتار در بین ماهی ها کمیاب است اما بیش از 30 گونه دیگر از سیچلاید ها نیز برای تغذیه فرزندان خود از روش ترشح شیر از پوست استفاده می کنند ( از جمله کرومیده و آوارو ) . ماهی دیسکس در سن یک سالگی به بلوغ کامل میرسد .

در ابتدای زندگی آنها از جلبک ها و دیگر مواد گیاهی تغذیه میکنند و در فصل های پر آبی از بی مهرگان بیشتر تغذیه میکنند . برخلاف سیچلاید های دیگر این گونه بیشتر گیاهخوار و همه چیز خوار است .

شرایط آب برای نگهداری ماهی دیسکس :

دمای آب مناسب برای دیسکس :

دمای آب برای دیسکس ها بین 28 تا 31 درجه می باشد . توجه داشته باشید که در دمای بالا اکسیژن کمتری در آب موجود است و شما باید بسته به تعداد ماهی ها از تجهیزات مناسب استفاده کنید . سعی کنید ماهی های دیگری که با دیسکس ها نگهداری می کنید نیز پذیرای این دمای آب باشند .

پی اچ آب – سختی آب مناسب برای ماهی دیسکس :

پی اچ آب برای ماهی دیسکس باید بین 6 و 7 باشد . پی اچ ایده عال برای این ماهی 6.5 می باشد . افزایش بیشتر از 7 یا کاهش کمتر از 6 باعث ایجاد استرس در ماهی خواهد شد .

سختی آب باید بین 1dH تا 8dH باشد . این شرایط تقریبا شبیه به شرایط آمازون خواهد بود . در مخزن های تکثیر گاهی از سختی بالاتر برای عادت کردن ماهی استفاده می کنند .

نیتریت آب برای ماهی دیسکس :

نیتریت آب برای این ماهی باید 0ppm باشد . دیسکس ها حتی به مقدار خیلی کم نیتریت در آب نیز حساس هستند .

آمونیاک برای ماهی دیسکس :

نیترات آب برای این ماهی باید 0ppm باشد . در صورت افزایش با از دست رفتن رنگ و تنفس مشکل ماهی مواجه خواهید شد و نیاز به تعویض سریع آب دارید .

نیترات برای ماهی دیسکس  :

نیترات برای دیسکس ها نیز باید تا حد امکان نزدیک به 0ppm باشد . هر مقداری کمتر از 20ppm برای نگهداری ماهی دیسکس مناسب است . افزایش مقدار را می توان با گیاهان و حذف مواد فاسد در آب کنترل کرد .

تعویض آب آکواریوم ماهی دیسکس :

دیسکس ها نیاز به تعویض 50 درصد آب هر هفته برای کنترل نیترات و دیگر شرایط دارند . دیسکس ها به شرایط آب حساس هستند ، پس قبل از اقدام به تعویض آب جدید باید تمام شرایط مناسب را داشته باشد .

میزبانی ماهی دیسکس :

برای نگهداری دیسکس ها معمولا از آکواریوم های پلنت با سیستم تزریق CO2 استفاده میشود که pH حدود 6.8 دارد که این مقدار برای نگهداری دیسکس عالی خواهد بود . استفاده از گیاهان با ساقه های بلند و همچنین تکه های چوب در دکور آکواریوم بهترین شبیه سازی به محل زندگی آنها است . روش دیگر این است که کف آکواریوم کاملا خالی باشد . به این صورت کنترل آب و نظافت آکواریوم ساده تر خواهد بود و کیفیت آب پایداری بیشتری خواهد داشت . در هنگامم تخم ریزی و پرورش بچه ماهی ها حتما از روش دوم استفاده کنید تا سلامت بچه ماهی ها و رشد آنها تضمین شود .

آب به آب کردن ماهی دیسکس :

با توجه به حساسیت بالای این ماهی به شرایط آب برای جابجایی آن نیاز به تغییر آرام آب ها داریم . برای این کار معمولا از شلنگ استفاده میشود که باعث میشود آب کم کم و با فشار کم تغییر پیدا کند و پس از هم دمایی و عادت کردن ماهی میتوان آن را انتقال داد . روند انتقال باید بین 20 تا 30 دقیقه به طول انجامد تا ماهی دچار شک نشود .

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.