برنامه هیات های مجازی در ماه رمضان


۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۱:۰۱:۱۷
۳۵۱


با توجه به شیوع بیماری کرونا هیات ها تعطیل است و به صورت مجازی برگزار می شود.

بسم الله الرحمن الرحیم

شیوع بیماری کرونا در ایران باعث شد، برنامه هیئات مذهبی به حالت تعلیق درآید و همچنین حرم های اهل بیت نیز تعطیل شوند. اما بسیاری از هیئات مذهبی در این مدت سعی کردند جلسات خود را به صورت مجازی برپا کنند. نمونه آن هم برگزاری آنلاین مراسم مناجات شعبانیه و همچنین اعیاد شعبانیه بود که بدون حضور جمعیت برگزار شد.

اهمیت برپایی مراسم دعا و مناجات و ذکر مصائب و مناقب اهل بیت به حدی است که نمی‌توان به سادگی آن را در حد یک عمل مستحبی تنزل داد. در روایات تاکید فراوانی بر برپایی اینگونه مجالس شده است و آن را احیاکننده امر اهل بیت نامیده‌اند. البته باید توجه داشت که دین، مولود مناسک نیست و اتکای محض و تامّی به اماکن مقدس و برگزاری جمعیِ عبادت و تعظیم شعائر و برپایی محافل و مجالس مذهبی ندارد. لذا چنین نیست که با توقف در آنها بلافاصله دستخوش تنازل گردد. اما اگر زمان این تعطیلی‌ها طولانی شود و جایگزین‌های مناسب و جبران‌کننده‌های خاصی برای آن تدارک دیده نشود؛ طبعاً اثرات سوئی باقی خواهد گذارد که به‌تدریج نمایان خواهد شد

به هر تقدیر شرایط خاص کشور و بیماری کرونا باعث شده این مجالس برای مدت کوتاهی تعطیل باشند. با فرارسیدن ماه مبارک رمضان نیز برخی از هیئات مراسم خود را به صورت مجازی برگزار می‌کنند. این برنامه‌ها هم به وسیله شبکه‌های اجتماعی به صورت آنلاین پخش می‌شود و هم توسط برخی از شبکه‌های سیما به روی آنتن می‌رود.

محمود کریمی مداح اهل بیت (ع)، ۳۰ شب در حرم امام رضا (ع) به مناجات‌خوانی خواهد پرداخت. این مراسم هرشب از ساعت ۱ بامداد با سخنرانی حجت‌الاسلام پناهیان آغاز و سپس این مداح اهل بیت (ع) مناجات‌خوانی خواهد کرد. این مراسم به صورت زنده از شبکه دو سیما و صفحه Fotros_ir پخش زنده خواهد شد.

ویژه برنامه ماه رمضان هیأت رزمندگان اسلام نیز امسال در قالب حسینیه مجازی برگزار می‌شود و در آن ۳۰ شب محمدرضا طاهری مناجات‌خوانی خواهد داشت. در این مراسم دهه اول حجت‌الاسلام مهدی ماندگاری، دهه دوم حجت‌الاسلام میثم علی‌پناه و دهه سوم حجت‌الاسلام مسعود عالی سخنرانی خواهد کرد. این مراسم بدون حضور جمعیت از شب اول ماه رمضان از ساعت ۱:۴۵ آغاز و به صورت زنده از شبکه ۵ سیما پخش می‌شود.

میثم مطیعی مداح اهل بیت (ع) در دهه اول ماه مبارک رمضان در حرم حضرت فاطمه معصومه (س) و در دهه دوم ماه مبارک رمضان، یعنی از دوشنبه ۱۵ لغایت دوشنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه در آستان مقدس امامزاده قاضی الصابر (ع) مناجات‌خوانی خواهد کرد که این مراسم نیز از شبکه سه سیما هرشب حوالی ساعت ۲۴ پخش می‌شود و از صفحه اینستاگرام meysammotiee.official@ نیز قابل مشاهده است. بازپخش این برنامه‌ها، از رادیو معارف حوالی ساعت ۳ بامداد خواهد بود.

همچنین در ایام ماه مبارک رمضان برنامه مناجات‌خوانی از ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد از ساعت ۲۴ تا ۱ بامداد با حضور محمدحسین پویانفر، مهدی رسولی و محمدرضا بذری، مداحان اهل بیت (ع) برگزار می‌شود که این مراسم از شبکه افق پخش می‌شود.

همچنین مناجات‌خوانی توسط مداحانی چون مهدی سماواتی، سیدرضا نریمانی و سعید حدادیان از بارگاه ملکوتی امام هشتم (ع) هر شب در ساعت ۲۳:۴۵ تا ۳۰ دقیقه بامداد از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.