حتما ببینید

درختان عجیب

درختانی که ما معمولا آن ها را ندیدیم


۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۱:۱۴:۴۶
۵۹۰


سلام . در این مطلب چند درخت عجیب و غریب رو بهتون معرفی میکنم . حتما بخونید !!

1-ایران ، درخت سرو ابرکوه (Sarv-e Abarkuh)

- کهن سال ترین موجود زنده دنیا در یزد در ایران و استان یزد درختی با قدمت 4000 سال وجود دارد که تنه‌ی آن به بیش از 11 متر می‌رسد. درخت سرو ابرکوه 28 متر ارتفاع دارد و از ارتفاع 18 متری شاخه‌های زیبای آن روییده‌اند. در افسانه‌های مردم بومی اعتقاد بر این است که این درخت زیبا توسط پسر حضرت نوح کاشته شده است. برخی افسانه‌ها نیز به کاشته شدن آن توسط زرتشت نبی تأکید می‌کنند. درخت سرو به دلیل همیشه‌سبز بودن در فرهنگ ایرانیان جایگاه خاصی دارد و نقش آن در پارچه‌بافی‌ها، فرش‌های دست‌بافت و نگاره‌ها به چشم می‌خورد. این درخت سرو غول‌پیکر که پیرترین موجود زنده در دنیا است مانند نگینی سبز در میان ایران زندگی می‌کند.

سرو ابرکوه

2-استرالیا، درخت کاج وولمیا (Wollemi Pines)

عمر درخت کاج وولمیا عظیم‌الجثه و زیبا به عصر یخبندان بازمی‌گردد و بیش از 200 میلیون سال قدمت دارد. ارتفاع این درخت 40 متر است و پوست آن به‌صورت برجستگی‌های قهوه‌ای رنگ است. درخت کاج وولمیا استرالیا در تمام طول سال سبز است و در 200 کیلومتری شهر سیدنی قرارگرفته است.

درخت کاج وولمیا

 

 

3-سومالی ، درخت خون اژدها (Dragon Blood Tree)

در سواحل سومالی درختی با تنه‌های بلند و قطور به نام درخت خون اژدها قرار دارد. شاخه‌های آن به‌مانند چتر در بالا قرارگرفته‌اند. ارتفاع این درخت عظیم تا 30 متر هم می‌رسد. شیره‌ای این درخت سرخ‌رنگ است و مردم بومی سومالی آن را پاک‌کننده و مقدس می‌دانند و از آن در تهیه داروها و مواد آرایشی استفاده می‌کنند. حتی در برخی غذاها نیز از آن استفاده می‌شود.

درخت خون اژدها

 

4-استرالیا، درخت بطری (Adansonia Gergorii)

این درخت جادویی علاوه بر ظاهر عجیبی که دارد قادر است در فصول خشک‌سال آب را در میان خودش ذخیره کند. برگ‌ها و میوه درخت بطری قابل‌خوردن است. نام دیگر این درخت به زبان محلی بوآب است.

درخت بطری

 

 

5-ویسگون درخت رنگین کمانی (Rainbow Eucalyptus)

این درخت زیبا نوعی اکالیپتوس است که به دلیل بدنه‌ی رنگارنگش به درخت رنگین کمانی یا درخت آدامسی مشهور است. درخت ویسگون در بیشتر کشورهای نیمکره‌ی شمالی دیده می‌شود. رنگ‌های بنفش، آبی و نارنجی در تنه‌ی آن بیشتر به چشم می‌خورند. در ابتدا پوست درخت سبز کم‌رنگ است ولی کم‌کم ‌رنگارنگ می‌شود و پوست زیبای آن در طول سال چند بار می‌ریزد. از این درختان در صنعت کاغذسازی استفاده فراوانی دارند. در کشورهای گینه‌نو (New Gunea)، فیلیپین (Philippines)، سرام (Ceram) و سولاوسی (Sulawesi) بیشتر دیده می شود

درخت رنگین کمانی

 

 

6-مکزیک ، درخت تول (Tule Tree)

عمر درخت تول 3000 سال و ارتفاع بلندترین شاخه آن 35 متر است. قطر تنه این درخت عجیب 52 متر است. به سبب تنه‌ی بسیار قطور این درخت در قدیم تصور می‌کردند که این‌ها چند درخت چسبیده به همدیگر هستند ولی در سال‌های اخیر با انجام آزمایش‌ها مشخص‌شده است که تمام این تنه‌ی بزرگ متعلق به یک درخت است. و به عنوان جاذبه توریستی مکزیک بازدید می شود.

درخت تول

 

 

7-چین، درختان بامبو غول‌پیکر (Bamboo Tree)

درختانی بامبوی زیادی در پارک جنگلی انجی (Anji) چین قرار دارند که همگی غول‌پیکر و بزرگ هستند. قطر تنه‌ی این درختان بسیار کم است و در بیشتر موارد از 20 سانتی‌متر تجاوز نمی‌کند. میانگین بلندی قد آن‌ها نیز بیش از 28 متر است. از چوب این درختان برای ساخت وسایل چوبی استفاده می‌شود.

بامبو غول‌پیکر

 

 

8-امریکای جنوبی، درخت کاپوک (Kapok Tree)

میانگین سن درخت کاپوک بیش از 200 سال است. قدمت این درخت به زمان مایایی‌ها می‌رسد و جزو بلندترین درختان جهان محسوب می‌شود. در نگاه اول تیغ‌هایی که سراسر تنه و شاخه‌ها را پوشانده‌اند تصویری خشن از آن در ذهن ما تداعی می‌کند و برگ‌های ریز درخت در مقابل این‌همه تیغ به چشم نمی‌آیند. ولی اگر در فصل بهار به دیدن این درخت بروید گل‌های بنفش رنگ ملیحی که سراسر آن را پوشانده‌اند ظاهری دل‌فریب و زیبا برای آن می‌سازند.

درخت کاپوک

 

 

9-برزیل، درخت انگور برزیلی (Plinia Cauliflora)

درخت انگور برزیلی درختی بزرگ قامت است که شاخه‌های پهن بسیار دارد. اگر از دور به آن نگاه کنید ابتدا تصور می‌کنید که حیواناتی به تنه و شاخه‌های آن چسبیده‌اند. اما بهتر است بدانید که میوه‌های این درخت که تمشک‌هایی بادمجانی رنگ هستند و برخلاف دیگر درختان بر روی ساقه و شاخه‌های آن می‌روید. در ایالت سائو پائولو (SãoPaulo) این درخت را مقدس و میوه‌اش را شفابخش می‌دانند و از آن‌ها در انواع دسرها و شیرینی‌ها و نوشیدنی‌ها استفاده می‌کنند.

انگور برزیلی

 

 

10-مکزیک، درخت دست شیطان (Devil’s Hand Tree)

علت نام‌گذاری این درخت گل‌های قرمز پنج پر آن است که به شکل پنجه‌ای شیطانی بازشده است. در گذشته سرخ‌پوستان آن را مقدس می‌دانستند و برای این درخت و گل‌هایش ارزش معنوی خاصی قائل بودند. از قرن بیستم محققان خواص دارویی بسیاری در گل‌های عجیب درخت دست شیطان کشف کرده‌اند و در مزارعی آن‌ها را برای تهیه دارو پرورش داده‌اند.

دست شیطان

برچسب‌های این مطلب:

علمیبرای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.