اولین مطلب بعد از تابستان

هفته نامه الکترونیک

برای افرادی که الفبای الکترونیک را بلدند


۱۹ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۰:۰۱:۰۸
۳۸۶


توانا بود هرکه دانا بود              زدانش دل پیر برنا بود   

سلام به افرادی که الفبای الکترونیک را بلدند. 
 دوستان سری پیش درباره آستانه شنیدن انسان و فرو صوت و صوت و فرا صوت گفتیم و بعد گفتیم که امروز درباره شیوه کار میکروفون ها صحبت می کنیم. 
میکروفون ها چند نوع هستند ولی قبل از اینکه نوع آنها را نام ببریم ، می خواهیم بدانیم که میکروفون ها چطوری صدای ما را ضبط می‌کنند. میکروفون ها اولین دسته از تقویت صدا است و ابتدا ، صدای ما ضبط شده و بعد از ضبط شدن صدا به دستگاه‌های پری آمپلی فایر و آمپلی فایر یا دستگاه های تقویت کننده صدا می رسد . در سال ۱۹۹۷ اولین میکروفون ها در انگلیس توسط دیوید ادوارد هاگز و در آمریکا توسط توماس ادیسون ساخته شد که کیفیت بدی داشت.

ما می‌دانیم که هوا دارای ذرات بسیار ریزی هست که ما نمی‌توانیم ببینیم. کار اصلی میکروفون این گونه است که هوا از دهان ما یا از محیط وارد میکروفون می‌شود. میکروفون گرد و غبار و ذرات بسیار ریزی مثل خاک رو که به دردش نمی خورد را جدا میکند و پرتاب صدایی که به سمت او می‌رود را به داخل می برد این پرتاب هوا موجب لرزش وسیله ای می شود و این لرزش باعث می‌شود انرژی حرکتی پرتاب هوا،تبدیل به انرژی الکتریکی شود .

اولین نوع میکروفونی که ساخته شد و حتی الان هم در حال استفاده از آن هستند ، میکروفون های ذغالی هستند داخل میکروفون های ذغالی همانطور که از اسمش مشخص است زغالهای ریزی وجود دارد.این زغال ها توسط پرتاب هوا به داخل خود تکان خورده و با این تکان ها انرژی حرکتی که از پرتاب هوا وارد میکروفون می‌شود را تبدیل به انرژی الکتریکی می کند و این انرژی الکتریکی از سیم منتقل و تبدیل به کدهای الکترونیکی شده و به تقویت کننده ها می رود..این میکروفون ها کیفیت زیاد جالبی ندارند ، ولی قیمتشان ارزانتر از تمام میکرون ها است. شما از قیمت ۵۰ هزار تومان تا قیمت 2۰۰ هزار تومان می توانید میکروفون های زغالی را تهیه کنید این میکروفون ها غالباً نیاز به انرژی کمی دارند و یک الی دو باطری برای آنها کافی است ولی شاید شما میکروفون های ذغالی با باتری‌های بیشتر و ولتاژ بالاتر نیز پیدا کنید.این میکروفون ها بسیار کیفیت خوبی دارند ولی مشکل این است که وقتی که میکروفون شما به زمین بیفتد و زغالها تکان خورده وبشکنند یا پودر شوند دیگر میکروفون قابل تعمیر و تعویض نیست مگر اینکه شما آن را پیش تعمیر کار برده تا کپسول ذغالی آن را تعویض نماید که باز هم در بعضی از میکروفون های قابل تعویض این اتفاق می‌افتد ولی در بعضی از میکروفون های غیرقابل تعویض دیگر باید آن را دور انداخت.

نکته:الان دیگر کسی این کار ریز و دقیق را انجام نمی دهد و دیگر امکان تعمیر میکروفون ذغالی که ذغالش پودر با شکسته شده باشد، دیگر نیست.

 میکروفون های قابل تعویض از قیمت100هزار تومان شروع می‌شود ولی میکروفون های غیر تعویضی بسیار ارزان یا در حد ۲۰ الی ۳۰  هزار تومان هم می شود. هنگامی که میکروفون زغالی دارید باید حتماً حواستان به نیفتادن میکروفون به زمین باشید .

نکته: تمام میکروفون ها برای این نیاز به انرژی الکتریکی یا ولتاژ دارد که انرژی لرزش یا حرکتی را به انرژی الکتریکی یا کد های الکتریکی تبدیل کند.

میکروفون بعدی که قرار است آن را معرفی کنیم میکروفن های دینامیکی هستند.این میکروفون ها برخلاف میکروفون های ذغالی دارای ذغال و یک شیئ که تکان می خورد نیستند بلکه دارای یک صفحه یا دیافراگم هست که از جسم پلاستیک یا آلمنیوم سبک می باشد. این صفحه یا دیافراگ بر اساس شدت صدا و لرزش صدا به صفحه یا همان دیافراگم می‌خورد و فنر و لوله پایینی را به حرکت درآورده و باعث انرژی حرکتی شده و این انرژی توسط وسیله انتهایی فنر و ایجاد جریان توسط ولتاژ تبدیل به انرژی الکتریکی می‌شود. این میکروفون ها کیفیت نسبتاً خوبی دارد ولی بهتر از میکروفون های خازنی که میخواهیم بعداً درباره آن توضیح بدهیم نیست. این میکروفون ها در بیشتر مجالس عروسی و سخنرانی در مسجدها و مناطق و مراکز مختلف وجود دارد و حتی در مدرسه ها و خیلی از جاها هم از این میکروفون استفاده می کند و دلیل آن این است که صدای نسبتا خوبی داشته و قیمت نسبتا پایینی دارند. قیمت میکروفون دینامیکی بین ۵۰ هزار تومان تا ۵۰۰ هزار تومان می باشد ولی این قیمت،قیمت خوبی برای خرید این میکروفون است. این میکروفون در تولید خود بسیار موفق بوده است.

خب دوستان این مطلب هم تمام شد.مطلب بعدی درباره میکروفون خازنی و قیمت و نحوه کار و... آن صحبت می کنیم.

تامطلب بعدی در این هفته خدا یار و نگهدارتان.

 

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.