دلنوشت

امیدوارم این مطلب مفید و برایتان زیبا باشد

غار های ایران

ایران غار های زیبا و قشنگی دارد که بسیار در جاذبه ی گردشگری پر طرفدار است


خلاصه :

سلام دوستان. امید وارم مطالب این بخش که درباره ی ۳ تا از غار های زیبا ی ایران است ، برایتان مفید و جذاب باشد. خوشحال میشم در نظر سنجی شرکت کنید و نظراتتون را برایم در بخش کامنت بنویسید. ممنون

مقدمه

سفر به اعماق زمین از کنجکاوی های همیشگی بشر بوده است. رفتن به دل غارهای زیرزمینی تجربه ای است شگفت انگیز که مقداری این کنجکاوی را برطرف می کند. غارهای زیبای ایران با ویژگی های منحصر به فرد خود در سرتاسر کشور قرار دارند و گردشگران و محققان را از سراسر جهان برای دیدن خود جلب می کنند. اگر اهل تجربه های جدید و هیجان انگیز به دل تاریکی هستید، برای سفر به غارهای معروف ایران با الی گشت همراه شوید.

 

 

غار کتله خور

 

غاری عظیم و زیبا که هنوز به طور کامل کشف نشده است. کتله به معنی کوه کم ارتفاع و خور مخفف خورشید است که به خاطر کوهی که غار در آن قرار گرفته بدین صورت نام گذاری شده است. تا به حال ۳ طبقه از این غار بی نظیر کشف شده است اما گمان می رود از ۷ طبقه تشکیل شده باشد که آن را به اولین غار آهکی جهان تبدیل می کند. عمر این غار ۱۲۰ میلیون سال است. درون غار اسکلت انسان و دست سازهای سفالی پیدا شده که متعلق به گم شدگان و یا دفن شدگان در غار است. در حال حاضر ۲ کیلومتر از مسیر غار که یک سوم کل آن است برای بازدید عموم باز است. غار در ۱۶۵ کیلومتری جنوب زنجان قرار گرفته و از مسیرهای زنجان-سلطانیه و همدان-کبودر آهنگ می توان به بازدید از آن پرداخت.

 

غار یخی چما

 

غاری که برای دیدن همانندش باید به شمالی ترین نقاط کره زمین سفر کنید اما از دیدن این حجم از یخ  و برف در دل گرمای طاقت فرسای فصل تابستان حیرت زده خواهید شد. غار در میان دره چما واقع در استان چهارمحال وبختیاری قرار گرفته است. برف ها هر سال در آن جا انباشته شده و به صورت دائمی در آمده اند. غار علاوه بر زیبایی بزرگ ترین منبع آب شیرین ایران نیز هست. در زیر یخ ها رودخانه ای بسیار شفاف جاری است که به سد کوهرنگ منتهی می شود. قبل از سفر به خاطر داشته باشید که کفش مناسب و لوازم ایمنی را همراه خود ببرید. پس از رسیدن به غار نکات ایمنی را رعایت کنید و به هیچ عنوان از مسیر بازدید خارج نشوید. برای رسیدن به غار یخی چما از شهر چلگرد راهی پر پیچ و خم و زیبا به طول ۲۵ کیلومتر پیش رو خواهید داشت.

 

غار علیصدر

 

اغلب ما پس از شنیدن کلمه غار، یاد بزرگ ترین غار آبی جهان (غار علیصدر) می افتیم. درون این غار عظیم رشته آب ها و دریاچه ای ایجاد شده که موجب شده دسترسی به آن تنها با قایق امکان پذیر باشد. ارتفاع آب در برخی نقاط آن به۱۴  متر می رسد. دمای غار در تمام طول سال ثابت و ۱۴ درجه سانتیگراد است. قدمت غار به میلیون ها سال پیش و دوران ژوراسیک باز میگردد. جالب است بدانید به خاطر نبود نور تقریبا موجود زنده ای در آن زندگی نمی کند. به جز تک سلولی ها و جلبک ها تنها گونه خاصی سخت پوس به نام نیفارگوش علیصدری در آن زندگی می کند. راه رسیدن به غار از طریق جاده همدان-لاله جین به سمت بیجار است. از طریق همدان به صالح آباد و یا رزن نیز امکان پذیر است.

 

 

۳ سال پیش
سلام
ممنون از زحمات شما

برای ویرایش باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

برای درج پاسخ باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

پسران

دختران