نوشتن

یک متن خوب


۲۸ آبان ۱۴۰۱ / ۰۹:۰۱:۳۰
۱۱۷


در این مطلب قصد دارم ادابنوشتن یک متن خوب و جذاب را به شما بگویم .

به نام خدا 

در این زمان و دوران یکی از مهم ترین دقدقه های مردم و جامعه نوشتن یک متن خوب است که مخاطب رو به خودش جذب کند و حوصله شنونده را سر نبرد ( واقعا این کار ها مهارت می خواهد ) .

1- کپی نباشد :

یعنی به طور مثال یک متن را عیناً نیاید کپی کند که هیچ ارزشی ندارد و دیگر اینکه برای پیدا کردن ارزش علمی متن ، حداقل از چند سایت معتبر بنویسیم ( باز هم می گویم کپی نباشد ) و چکیده ای از ان را بنویسیم . ( نتیجه‌ی کلی ) 

 

2- بهتر است ذکر منبع کنیم : 

یعنی اگر شخصی خواست برود سراغ منبع و از خود منبع تحقیق کند بتواند ( اگر تعداد منبع ها زیاد باشد مخاطب تمایل و میل بیشتری به خواندن ان پیدا می کند ) اگر دقت کرده باشید زیر تمام مقالات رسمی ذکر منبع کرده است . 

3- شاهد مثال بیاوریم :

یعنی بنده ای که دارم این مطلب را می خوانم بهتر متوجه بشوم منظور شما را . خیلی ها در این بخش اشتباهات زیادی می کنند مثالا عکسی می گذارند که هیچ ربطی ندارد . درضمن حتما نباید شاهد مثال عکس باشد می توان با نوشتن متن کلامی به مخاطب منظور خود را رساند.
 

4- بیشتر نویسی :

برداشت خیلی از مردم از این بخش این است که بیهوده فقط چند واژه را کنار هم قرار دهیم ولی خیر بیشتر نویسی به منظور انکه حتی شده با نوشتن یک حرف منظور را رساند ( اما در بعضی از مقالات باید متن کامل ولی مختصر ومفید باشد

5- مطلب نباید خسته کننده باشد : 

اگر دقت داشته باشید خیلی از سایت ها با این مشکل برخوردارند و مخاطب خسته می شود ( در بخش های پایین توضیح خواهم داد که چکار کنیم خسته کننده نباشد ).

6- تیتر بندی کنیم :

تیتر بندی یکی از مهم ترین عامل برای جذاب کردن مطلب هست وقتی ما می خواهیم در مورد چیزی حرف بزنیم باید تیتر بندی کنیم که شنونده خسته نشود .
 

7-بزرگ نمایی یا Bold ) :

برای اثر گذاری مطلب روی مخاطب باید از این روش استفاده کرد و کلمات مهم را بزرگ کرد که تاثیر بیشتری روی مخاطب داشته باشد . ( اینگونه شما می توانیم اهمیت یک کلمه یا متن را بیان کنید ).

8- نقطه و ویرگون :


یکی از موثر ترین بخش های جمله است ، که به بهتر خواندن و بهتر فهمیدن هم می شود و بیشترین تاثیر رو روی مخاطب می تواند بگذارد.


9- تکرار نکردن :


این بخش برای ادبی کردن و زیبا سازی متن خیلی موثر است ، بزارید یک مثال بزنم :

( سلام دوست من ، من خیلی تو را دوست دارم ، میایی با من برویم بیرون و با من بازی کنی ) 

خیلی ، متن زیبا نیست .

10- ادبی صحبت کردن :

بنده به شخصه خیلی خوشم می اید وقتی ادبی تایپ می کنم یا کسی ادبی تایپ می کند ( اینجا نگاه کنید من دوبار از کلمه ی ( تایپ ) استفاده کردم و خوب نیست  ) ، و این باعث جذابیت می شود .


امید وار هستم قدری برای خوب نوشتن به شما کمک کرده  باشم .

من می توانم همین جا یک قولی به شما می دهم ،

ان این است که وقتی تمام این نکات را لحاظ کردید ، خیلی ها به متن شما علاقه مند می شوند و از شما تکر و قدر دانی می کنند .

با تشکر 
 

اها یک نکته فراموشم شد برای جذب بیشتر مخاطب می توانید تشکر کنید از او .

یا علی مددی
 

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.