رویدادهای عمومی

کتاب حضرت حجت

خلاصه کتاب حضرت حجت


خلاصه :

خلاصه ای در چند خط از کتاب حضرت حجت 

کتاب حضرت حجت (عج) ، مجموعه بیانات آیت‌اللّٰه بهجت پیرامون حضرت ولی ‌عصر عجل‌الله تعالی فرجه الشریف است که پس از سالیانی پیگیری و تلاش دست‌اندرکاران و پژوهشگران مرکز تنظیم و نشر آثار حضرت آیت‌اللّٰه بهجت، همزمان با ایام سالگرد ارتحال ملکوتی آن فقیه عارف، منتشر شد.

کتاب حاضر ثمره بیش از بیست سال فعالیت و تلاش جهادی  دست اندرکاران و پژوهشگران مرکز تنظیم و نشر آثار حضرت آیت الله بهجت در جمع آوری فرمایشات  آن فقیه عارف و حدود سه سال کار مستمر جهت تحقیق و تتبع و تدوین نهایی آن تحت اشراف شاگردان ایشان و بیت معظم له است.

این کتاب حاوی عصاره ای از زندگانی عالمی بزرگ و عارفی پارسا و تنها چکیده ای از نود سال تحصیل علم و جهاد اکبر و تثبیت اخلاص و نزول توفیق الهی است. بنابراین بدیهی است آنچه در آن منعکس شده، تنها بخش کوچکی از این ثمرات گران بهاست.

به طور کلی این کتاب مشتمل بر چهار گلستان است:

۱. گلستان اول: راه وصال؛

در گلستان اول پایه های اساسی الگوی فکری و سیره عملی آیت الله بهجت قدس‌سره درباره چگونگی ارتباط با امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف بیان می شود. این فصل از کتاب در دو بخش پایه های اعتقادی و عملی ارتباط با امام عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف تنظیم شده است، و بیانگر دیدگاه معظم له در این دو ساحت است.

 

۲. گلستان دوم، دسته گل‌های نرگسی؛

گلستان دوم که بیشترین حجم کتاب را به خود اختصاص داده است، دربردارنده بیانات گران بهای آیت الله بهجت قدس‌سره پیرامون امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف است. این گلستان با توجه به گستردگی موضوعات در 12 گلشن دسته بندی و تنظیم شده است. در این بخش، ضمن پرهیز از تکرار، گاه یک حکایت در چند جا بیان شده است. چراکه هر یک از نقل ها دارای نکات منحصر به فردی است که در کنار هم تصویر جامعی از موضوع را به مخاطب ارائه می دهند. ضمن آنکه نشان دهنده اهتمام ویژه ایشان به آن موضوع نیز می باشد.

 

۳. گلستان سوم، توتیای دیدگان؛

گلستان سوم به تشرفات آیت الله بهجت قدس‌سره محضر حضرت ولی عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف اختصاص  یافته است. حکایاتی اندک از تشرفات متعددی که از گوشه و کنار پرده ضخیم کتمان او بیرون زده و نشان دهنده ثمره مجاهدت های این عالم ربانی در طول عمر خویش در راستای رضای امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف است. این تشرفات حکایت از رابطه ای عمیق میان او و حبیبش دارد، که یک عمر سعی در کتمان آن داشت. خواندن این بخش هر عاشق شیدایی را برای دیدار یار حقیقی تشنه تر می کند و آتش عشقش را شعله ورتر می سازد.

 

۴. گلستان چهارم، ملحقات (سخنی با خردمندان)؛

بخش چهارم کتاب همچنان که اشاره شد، به توضیح و تبیین پاره ای از موضوعات و مفاهیم طرح شده در فرمایشات آن عالم ربانی اختصاص دارد که با تلاش پژوهشگران این مرکز و با درنظر گرفتن مبانی و منظومه فکری حضرت آیت الله بهجت، مقالاتی علمی پژوهشی جهت علاقه مندان به مباحث مهدویت تنظیم و تدوین گردیده است. همچنین در این بخش سؤالات و شبهاتی که ممکن است خواننده را به دلیل فقدان دانش کافی پیرامون آن، دچار تزلزل یا توقف نماید، مطرح شده و با استناد به منابع حدیثی تشیع و اهل سنت به آن ها پاسخ داده شده است.

 

کتاب حضرت حجت (عج) در 696 صفحه منتشر شد 

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

پسران

دختران