گياهان و خواص جادويی آنها

دمنوش بيد مشك و خواص آن

آشتی با طبيعت


۲۳ بهمن ۱۳۹۶ / ۱۲:۰۴:۰۰
۴۱۶
۱


محصول شمال غرب كشور، نشان بهار 

دمنوش بیدمشک

حکمای طب سنتی می‌گویند، دمنوش بیدمشک ضدعفونی‌کننده و ضدباکتری و برای دستگاه گوارش سودمند است و نوشیدن آن موجب رفع جوش‌های بدن، باعث کاهش حرارت درونی بدن و سبب خنکی می‌شود.

در مورد عرق بیدﻤﺸﻚ با يد گفت با داشتن ترکیباتی همچون ژرانیون سالیسین، تانن، به عنوان داروی موثر در تقویت قلب، آرام بخش و رفع کننده درد و خستگی شهرت یافته است. عطاران معتقدند بیدمشک گیاهی ملین و تقویت کننده قلب و دستگاه گوارش است و مصرف عرق آن اشتها را افزایش می دهد. عرق بیدﻤﺸﻚ تقویت کننده دستگاه عصبی و جوشانده برگ آن با عسل آرام کننده اعصاب است، همچنین جوشانده گل آن بیماریهای عصبی، افسردگی، دردهای عضلانی و بیماریهای روماتیسمی را درمان می کند.

تهیه شربت بیدمشک :شكر یك پیمانه، آب دو پیمانه و عرق بیدمشک نصف پیمانه مورد نیاز است. به این منظور، آب را درون ظرف ریخته، حرات می‌دهیم تا به جوش آید، زمانی كه آب به جوش آمد، شكر را به آن اضافه كرده و اجازه می‌دهیم به مدت دو دقیقه بجوشد، سپس آن را از روی حرارت برداشته تا سرد شود. پس از اینکه شهد کمی خنک شد، آب، شهد و عرق بیدمشك را به میزان دلخواه مخلوط كرده و در پایان كمی گلاب و زعفران به شربت بیدمشک اضافه كنید تا خوش عطرتر شود. از شربت بيدمشک در طب سنتی ايران به عنوان تقويت کننده، آرامبخش، ضد رطوبت و ضد گرمازدگی استفاده میشود.

 

برچسب‌های این مطلب:

بهداشت علمی طبیعت
برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

مطالب مرتبط