تفکر و سبک زندگی

قانون عکس و عکس العمل

تکلیف هفته


۲۰ بهمن ۱۳۹۶ / ۲۳:۰۱:۴۷
۲۶
۶


تمام این متن درست و صحیح است پس شک در مارتان نباشد که •••

یکی از سنت های خداوند متعال این است که هر که شکر خدا را انجام دهد، نفعش نصیب خودش می شود و خداوند بی نیاز مطلق است و نیازی به شکر او ندارد؛ «وَمَن یَشْكُرْ فَإِنَّمَا یَشْكُرُ لِنَفْسِهِ وَمَن كَفَرَ فَإِنَّ اللَّهَ غَنِیٌّ حَمِید» 1 ؛ و هر كه سپاس بگزارد، تنها براى خود سپاس مى‏گزارد و هر كس كفران كند، در حقیقت، خدا بى‏نیاز ستوده است.

منفعت شکر برای شاکر چیست؟ 

شکر دو منفعت برای شاکر دارد: 1) در دنیا؛ شکر باعث زیادت نعمت و استمرار آن برای شاکر می شود1.

شکر نعمت، نعمتت افزون کند              کفر نعمت از کفت بیرون کند

شاید آیه قرآن بالاتر از این را بگوید، چرا که آیه 7 سوره ابراهیم می گوید: «وَإِذْ تَأَذَّنَ رَبُّكُمْ لَئِن شَكَرْتُمْ لأَزِیدَنَّكُمْ وَلَئِن كَفَرْتُمْ إِنَّ عَذَابِی لَشَدِیدٌ» ؛ آنگاه که پروردگارتان اعلام کرد که اگر واقعاً شکر کنید، شما را زیاد خواهم کرد و اگر ناسپاسی کنید، قطعاً عذاب من سخت خواهد بود 

این آیه می گوید: شکر نعمت، خود انسان را زیاد می کند، یعنی آدمی بواسطه شکر خدا و عبودیت خدا به جهت نعمت ها، خودش توسعه وجودی می یابد.

2-در آخرت: ثواب شاکرین نصیب او می شود، چرا که شاکران در واقع تذلل و خواری خویش را در برابر پروردگار ثابت کرده اند و از استکبار و گردن کشی دوری نموده اند. قرآن در سوره زمر بعد از این که می گوید خداوند کفر را برای شما نمی پسندند، ولی شکر را برایتان می پسندد، سخن از مشاهده جزای این دو در آخرت می کند.

 «إِن تَكْفُرُوا فَإِنَّ اللَّهَ غَنِیٌّ عَنكُمْ وَلَا یَرْضَى لِعِبَادِهِ الْكُفْرَ وَإِن تَشْكُرُوا یَرْضَهُ لَكُمْ وَلَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَى ثُمَّ إِلَى رَبِّكُم مَّرْجِعُكُمْ فَیُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ إِنَّهُ عَلِیمٌ بِذَاتِ الصُّدُور» 2؛ اگر كفر ورزید، خدا از شما سخت بى‏نیاز است و براى بندگانش كفران را خوش نمى‏دارد، و اگر سپاس دارید آن را براى شما مى‏پسندد، و هیچ بردارنده‏اى بارِ [گناهِ‏] دیگرى را برنمى‏دارد، آن گاه بازگشت شما به سوى پروردگارتان است، و شما را به آنچه مى‏كردید خبر خواهد داد، كه او به راز دلها داناست.

 شکر نعمت، خود انسان را زیاد می کند، یعنی آدمی بواسطه شکر خدا و عبودیت خدا به جهت نعمت ها، خودش توسعه وجودی می یابد.

کفر در این آیه مقابل شکر است و به معنای این است که نعمت الهی در مسیر صحیح و عمل صالح خرج نشوند و آن ها را در مسیر باطل به کار بیندازند و این حاکی از این است که در خانه دل این شخص غیر خدا (نفس، شیطان، دنیا و مردم) به بندگی گرفته شده است و بدین جهت، نعمتی که از آن خداست، برای پاسخ به خواست این ها صرف می شود.اسراف و تبذیر، اتفاق با منّت و اذیت، صرف نعمت در امور غیر مشروع و... همه از مصادیق بارز کفران است.

برچسب‌های این مطلب:

علمیبرای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.