تشكيل هيئت دولت

رئيس جمهور ميزان چگونه انتخاب می شود؟


۱۲ آذر ۱۳۹۶ / ۱۵:۰۱:۱۴
۱۱۷
۱


فرايند انتخاب رئيس جمهور و هيئت دولت چند مرحله دارد و مجموع مراحل حدود دوهفته طول می كشد.

براي انتخاب رئيس جمهور و وزرا مراحل زير بايد طي شود.

 1) ثبت نام داوطلبان: ثبت نام فقط ازپایه نهم انجام می شود.

2) تایید صلاحیت داوطلبان و تبلیغات: به داوطلبانِ تایید صلاحیت شده، بطور مساوی وقت داده می شود تا در سالن اجتماعات مدرسه، باسخنرانی یا نمایش فیلم، برنامه‌های خود را برای دانش آموزان تشریح کنند. همچنین آنها می توانند با نصب اطلاعیه و پوستر به دیوارهای مدرسه، تبلیغات خود را انجام دهند. مهلت تبلیغات را شورای نگهبان تعیین می‌کند.

 3) برگزاری انتخابات: رای گیری به صورت مدرسه ای خواهد بود نه کلاسی. همچنین معلمین وکادر مدرسه همراه با کلیه‌ی دانش آموزان به عنوان شهروندان میزان مجاز به شرکت در انتخابات هستند. شورای نگهبان مسئول برگزاری انتخابات است و دبیر شورا ملزومات انتخاباتی را آماده می کند.

4) اعلام نتایج و برگزاری مراسم تنفیذ حکم: شمارش آراء  با حضور اعضای شورای نگهبان انجام می شود. پس از شمارش و تایید آن توسط رهبر، دبیرشورا نتیجه را طي اطلاعيه اي با نصب به تابلو به اطلاع عموم می رساند.

  مراسم تنفيذحكم: در مراسم تنفیذ حکم، ابتدا متن حکم قرائت می شود. سپس رهبرسخنان کوتاهی در مورد انتخاب رئيس جمهور ایراد می کند تا به این  ترتیب رئیس جمهور به صورت رسمی به دانش آموزان معرفی شود.

5) معرفی وزرا به مجلس: رئیس جمهور منتخب با دانش آموزان پايه نهم به رايزني مي پردازد تا از بين ايشان افراد شايسته و مورد اطمينان خود را انتخاب كرده و با موافقتشان آنها را به عنوان وزراي كابينه به مجلس معرفي نمايد.

6) رای اعتماد مجلس به وزرا: مجلس در اسرع وقت با دعوت از رئیس جمهور و وزرا برای حضور در مجلس، برنامه های آنان را بررسی می‌کند و پس از صحبت های موافقان و مخالفان، رای گیری انجام می شود. پس از راي گيري نتايج را به مردم اعلام مي‌كنند. وزرايي كه راي اعتماد از مجلس كسب كرده باشند براي تحويل گرفتن مسئوليت  وزارت ، خود را آماده مي كنند و رئيس جمهور براي وزارتخانه هايي كه وزيرشان موفق به كسب راي اعتماد نشده اند بايد افراد ديگري را به مجلس معرفي نمايد. 

برچسب‌های این مطلب:

آشنایی با ما
برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

مطالب مرتبط