وقتشه به کتاب هامون رجوع کنیم...

در کلاس روش تحقیق چه میگذرد؟

معرفی روش تحقیق پایه هشتم


۰۹ دی ۱۳۹۶ / ۲۱:۵۰:۴۸
۱۸۸۷


چرا روش تحقیق؟ آن هم الان؟!

روش تحقیق چیست؟

روش تحقیق، آموزش مراحل و فرآیند یک تحقیق علمی درست و جامع است که در دبیرستان دوره اول میزان به صورت یک موضوع درسی برای پایه هشتم و نهم توسط استاد ملایی آموزش داره میشود که در پایه هشتم، تحقیق کتابخانه ای و در پایه نهم، تحقیق میدانی آموزش داده میشود. در مدرسه ما، درس روش تحقیق تمرینی برای آینده است. تمرینی برای ساخت پایان نامه و تحقیقات دانشگاهی.

روش تحقیق هشتم

در روش تحقیق هشتم، دانش آموزان برای تحقیق کتابخانه ای و خارج از اینترنت تمرین میکنند. هر وقت  اسم تحقیق به گوشمان میخورد، یاد کپی و  پیست و ویکی پدیا می افتیم. در صورتی که ویکی پدیا منبع کاملی نیست و هر کس میتواند آن را تغییر دهد و هیچ وقت نمیتواند جای منابع جامعی مثل کتاب هارا بگیرد.

فرآیند تحقیق کتابخانه ای

  • انتخاب موضوع:برای تحقیق کتابخانه ای نیاز به یک موضوع مفید است، بهتر است تحقیق درباره موضوع ما، بتواند به سوالاتی که در ذهن ما ایجاد میشود پاسخ دهد. مثل: موضوع: ولادت پیامبر اکرم(ص) / سوالات: هنگام ولات ایشان، چه عجزاتی رخ داد؟/ در چگونه قبیله ای متولد شدند؟/ و ...
  • برنامه ریزی برای تحقیق: یک مسافر برای سفر، یک برنامه ای تعیین میکند تا مشکلی برایش در راه ایجاد نشود، مثلا اگر بخواهیم برویم شمال، قبل از آن ماشین را آماده میکنیم، وسایل را جمع میکنیم ، و در راه دراستراحت گاه ایکس، ناهار میخوریم و ... . در روش هم همین گونه است. ما باید قبل از تحقیق کتاب های جامعی انتخاب کنیم، به تعداد مناسبی فیش تحقیقاتی بنویسیم و به موقع فیش هارا تایپ کنیم.تکمیل شدهنمونه فیش تحقیقاتی
  • فیش نویسی: فیش تحقیقاتی ، برگه ای برای نوشتن اطلاعات از کتاب است. این اطلاعات میتواند تلخیص، ترجمه ی همان مطلب باشد.
  • تایپ فیش ها: برای مکتوب کردن فیش ها باید فیش ها تایپ و چاپ شوند. بهتر است برای انباشته نشدن فیش ها در دوره های خاصی(مثل هر 10 تا فیش) فیش ها تایپ شوند.

نحوه تایپ ده انگشتی(بدون نگاه کردن به کیبورد):

برای شروع انگشت های اشاره را بر حروف ت (دست راست)  ب (دست چپ) بگذارید.

حالا تمام انگشت های خود را بر صفحه کلید بگذارید. حال شما شسیبل(دست چپ) و کمنتا (دست راست) به ترتیب از انگشت کوچک تا اشاره دارید. حال با تمرین میتوانید کلمات را با این حروف وارد کنید. سایت یوتایپ(utype.ir) از سایت های مفید جهت تمرین و ادامه تایپ ده انگشتی میباشد.

سپاس از توجه شما ??

 

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.