روش مطالعه

روش مطالعه


۲۲ دی ۱۳۹۶ / ۱۹:۰۱:۴۸
۱۲۷
۱


خلاصه

شیوه صحیح مطالعه عموما چهار مزیت اساسی را به دنبال دارد:
۱- کاهش زمان مطالعه
۲- دریافت بیشترین بازده از فرآیند یادگیری
۳- طولانی تر شدن مدت زمان نگهداری مطالب در حافظه
۴- به خاطر سپاری آسان تر آموخته ها
در ادامه، سه راه مطالعه پویا و هدفمند را مرور خواهیم کرد:

۱- خواندن با نوشتن

چه زیر نکات مهم خط بکشید و چه ضمن مطالعه و خواندن متون به یادداشت برداری بپردازید، مطالعه خود را سودمندتر کرده اید. استفاده از تمام حواس خود برای درک صحیح مطالب، کلید نخست موفقیت و تثبیت یادگیری است.
در برهه امتحانات، حاشیه نگاری های شما در گوشه و کنار کتاب درسی می تواند سرعت مرور و در پی آن، رفع اشکال های خود را بیشتر کنید. به یاد داشته باشید که ابتدا مطالب را به صورت کامل بخوانید و پس از درک مفهوم، اقدام به خط کشی زیر نکات مهم و یادداشت برداری نمایید.

۲- خلاصه نویسی

در این روش، شما مطالب را کامل می خوانید و آنچه را که فهمیده اید، به صورت خلاصه (با استفاده از حالت نمودارنویسی) در دفتری یادداشت می کنید. خلاصه ها زمانی که به کتاب درسی یا جزوه های خود دسترسی ندارید، بسیار مفید خواهند بود.

۳- کلیدسازی با استفاده از مطالب خوانده شده

یکی از بهترین روش های خواندن و نوشتن، کلیدبرداری است. در این روش شما بعد از درک مطالب، به صورت کلیدی نکات مهم را می نویسید و در حقیقت کلمه کلیدی کوتاه ترین، راحت ترین و پر معنی ترین واژه ای است که با دیدن آن، مفهوم جمله تداعی شده و به خاطر آورده می شود.

شرایط بهینه مطالعه

مواردی وجود دارند که با دانستن و بکارگیری آنها، می توان مطالعه ای مفیدتر با بازدهی بالاتر داشت و در واقع این شرایط به شما می آموزند که چگونه با آگاهی بیشتری به درس خواندن بپردازید:

این مقاله مفید را بخوانید:  وقت کم می آورید؟ با این ۶ راهکار در برنامه خود تغییر ایجاد کنید

۱- شروع خوبی داشته باشید

برای موفقیت در مطالعه، باید درست آغاز کنید و صرفا تلاش کردن برای یک شروع خوب، کافی نیست.

۲- با برنامه باشید

چراغ راه شما در مسیر موفقیت در مطالعه، داشتن برنامه ای منظم است.

۳- منظبت بودن، یک اصل خیلی مهم

طبق تأکید دین اسلام و همچنین سخنان دانشمندانی همچون انیشتین و ادیسون، منظم بودن به عنوان تضمین حصول موفقیت خواهد بود.

۴- چراغ خاموش حرکت کنید

آرامش خود را هرگز فدای چیز دیگری نکنید. آرامش، ضمیر ناخودآگاه را فعال می کند.

۵- وقت طلاست

به خاطر داشته باشید که زمان بسیار ارزان قیمت است اما وقتی که آن را از دست بدهید، حتی اگر تمام ثروت خود را در مقابل بازگشت یک ثانیه آن خرج نمایید، کاری بیهوده انجام داده اید.

۶- عقل سالم در بدن سالم

عنوان فوق به خوبی گویاست!

۷- مناسب تغذیه کنید

توجه به دریافت انواع ویتامین های مورد نیاز بدن، حفظ قند خون استاندارد و سایر فاکتورهای سلامتی که با تغذیه صحیح بدست می آیند، نقش مهمی در افزایش بهره وری مغز خواهد داشت.

نکات مهم

۱- دانشمندان در پی انجام تحقیقاتی متوجه شدند که بیشترین زمان حفظ تمرکز بر روی یک موضوع ۳۰ دقیقه است؛ بنابراین، بهتر است حداکثر نیم ساعت مطالعه مفید و پربازده داشته باشید و بعد از آن حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه استراحت کنید؛ سپس با همین شیوه به مطالعه بپردازید.
۲- قبل از شروع فرآیند مطالعه از میل کردن غذاهای سنگین و پرچرب اجتناب کنید.
چنین وعده هایی باعث افزایش گردش خون در جهت هضم غذا می شوند و اگر به خواندن مطالب درسی و یا به صورت عمومی به مطالعه مشغول شوید، بازده ذهنی شما تا ۷۰% کاهش می یابد.
همچنین توجه داشته باشید که مصرف غذاهایی که آردی هستند (مثل نان) و یا قند بالایی دارند، مانع از تمرکز حواس شده و سبب ایجاد اختلال در فرآیند مطالعاتی می شوند.
۳- سعی کنید تا چند کار را به طور همزمان با هم – خصوصا در زمان مطالعه – انجام ندهید. ذهن انسان بسیار باهوش است و اگر در کنار خواندن متون به یادداشت برداری (به صورت همزمان) بپردازید، توجه و تمرکز خود را کاهش خواهید داد.
برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

مطالب مرتبط