اردوی علمی

اردوی باغ کتاب


۲۳ دی ۱۳۹۸ / ۱۱:۰۱:۳۰
۱۰۵۱


باغ کتاب تهران؛ روایت لذت ناب خرید، خواندن و دیدن و تجربه کردن

دانش آموزان پایه ششم تجربه خرید و مشاهده و مطالعه  و انجام آزمایشات شیمیایی و فیزیکی را در این روز به دست آوردند .

تنوع بسیار بالای باغ کتاب و همچنین وجود جاهایی برای خواندن کتاب به نام لمکده، وجود کافه‌های بسیار متنوع، از باغ کتاب تهران یک مجموعه‌ای جذاب برای کتاب و علاقه‌مندان به آن ساخته است. با اینکه این مجموعه نام کتاب را همراه خود دارد، ولی در واقعیت باغ کتاب تهران بیشتر از اینکه فقط یک کتاب ‌فروشی باشد، مکانی فرهنگی است.

باغ کتاب تهران مجموعه‌ای سه طبقه‌ای است که در دل آن بخش‌های مختلفی طراحی شده است. تقسیم‌بندی در باغ کتاب تهران براساس بلوک است و در مجموع 4 بلوک دارد، نام‌های بلوک ها عبارتند از: بلوک A بهارستان، بلوک B خیالستان، بلوک C نگارستان، بلوک D سروستان. هر بلوک به بخش خاصی می پردازد.

بلوک A: بهارستان ویژه کودک و نوجوان
بلوک :B خیالستان: پیاده‌روی از بلوک A به بلوک C
بلوک C: نگارستان: پردیس سینمایی باغ کتاب تهران و باغ علم کودک (منطقه میانی باغ کتاب تهران که ورودی اصلی باغ کتاب در این بخش قرار دارد)
بلوک D: سروستان فروشگاه کتاب بزرگسالان و باغ علم نوجوان (جنوبی ترین بخش باغ کتاب تهران)
 

در این اردو دانش آموزان پایه ششم  ابتدا به بلوک D یعنی باغ علم نوجوان رفتند و در آنجا با قسمت هایی اعم از :

با اینکه این قسمت از نامش اینطور به نظر می رسد که برای نوجوانان است ولی در واقعیت از خردسال تا بزرگ سال می توانند به این قسمت مراجعه کنند و از دنیای جذاب علم لذت ببرند. حدودا چهل دستگاه با هدف نشان دادن بخش‌هایی مختلفی از علم در این بخش ارائه شده اند. این چهل دستگاه در سه سالن به نمایش در آمدند. در باغ علم نوجوان سالن نمایش های علمی نیز وجود دارد که آزمایش های علمی موسوم به science show برای بازدید کنندگان به نمایش در می آید.

در باغ علم نوجوان همه چیز بر پایه تجربه است

نام دیگر باغ علم نوجوان، شهربازی علمی است. باغ علم نوجوان بر پایه طرح‌های طراحان کره‌ای اجرا شده است. همه چیز در اینجا بر پایه تجربه شکل می‌گیرد و هیچ کتاب و نوشته ای وجود ندارد. برای مثال قسمتی وجود دارد که اگر فرد بتواند اهرم را درست تنظیم کند، می‌تواند یک ماشین سنگین را بلند کند و یا اینکه بخشی وجود دارد و بسیاری تجربه‌های علمی دیگر.

آسمان نما

جایی که باید در باغ علم نوجوان حتما باید ببینید آسمان نما است. آسمان نما بدون شک پرطرفدارترین قسمت باغ علم نوجوان است. در این قسمت آسمان شب کویر به صورت سیصد و شصت درجه باز نمایی شده است. تجربه من به عنوان نگارنده این متن این است که آسمان نما با تقریب بسیار بالایی توانسته آسمان کویر را بازسازی کند. البته با این تفاوت که شن و ماسه در کفشتان نمی رود! در بخش آسمان نما، صور فلکی، منظومه شمسی و انواع ستاره‌ها بازسازی شده است. چه نوجوان باشید، چه نباشید پیشنهاد می‌کنم، دیدن آسمان پر ستاره را از خود دریغ نکنید.

بقیه مطالب را خودتان می توانید با مشاهده عکس ها و فیلم ها به خوبی درک کنید 
نمايش ديدگاه‌هاي بيشتر

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.