پروژه های علمی


۰۵ آذر ۱۳۹۶ / ۲۰:۲۸:۱۹
۹۱
۰


پروژه های علمی مربوط به درس علوم با هدف به ظهور رسيدن خلاقيت انجام ميشود.

  1. كلاس پروژه علمي

   كلاس پروژه علمي با اين هدف تشكيل شده كه وقتی دانش آموزان با مبانی علمی یک فعالیت فناورانه آشنا شدند سعی می کنند آن را با فکر خود طراحی و با بیشترین بهره وری بسازند. در طراحي سازه مورد نظر ظهور خلاقيت و ابتكار عمل جايگاه ويژه اي دارد. دانش آموزان پس از طراحي سازه، با مهارتهاي فني كه بيشتر در كلاس كارگاه كسب كرده‌اند به ساخت سازه خود مي پردازند. عموما فعاليتهاي پروژه علمي بصورت گروهي انجام مي شود.

   بطور مثال در مبحث تبديل انرژي، معلم موضوع ساخت كوره آفتابي را مطرح مي نمايد. گروههاي دانش آموزي با همفكري به طراحي كوره آفتابي مي پردازند. كوره آفتابي طراحي شده بايد گرماي حداكثري توليد كند لذا شكل طراحي سازه و همچنين انتخاب مواد و وسايل مي تواند بهره وري كوره را بالا ببرد. دقت در ساخت و تبعيت صحيح از طرح ساخت، مي تواند بازدهي گروه را به حد اكثر برساند.

   در نهايت پس از اتمام كار ساخت پروژه ها، برنامه‌اي با حضور معلم علوم و داوراني از مسئولين مدرسه بين گروههاي دانش آموزان برگزار مي شود تا در فضاي صميمي بوجود آمده سازه هاي ساخته شده تست شوند و عملكرد آنها بررسي گردد. دبير كلاس پروژه هاي علمي معمولا همان معلم محترم علوم هستند.

برچسب‌های این مطلب:

آشنایی با مابرای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

مطالب مرتبط