سومین مطلب مبحث بلندگوها

هفته نامه الکترونیک

برای افراد پیشرفته


۰۶ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۱:۰۱:۵۸
۲۰۸


حافظا علم و ادب ورز که در مجلس شاه      هر که را نیست ادب لایق صحبت نبود  

سلام به تمامی افراد پیشرفته امروز می‌خواهیم مبحث بلندگوها را پیش بگیریم و به مبحث امپیدانس صدا برسیم.
اگر روی ۱ بلندگو دقت کرده باشید میبینید که در پشت بلندگو عددی نوشته شده و جلوی آن علامت اهم گذاشته شده که جزو 3 نشانی است که بلندگوها براساس آن شناخته می شوند. اولی که در جلسه پیش بود  وات صدا بود دومی امپیدانس صداست سومی هم آر ام اس  هست که در جلسات بعدی درمورد آن صحبت می کنیم. 
امپیدانس همان میزان مقاومتی است که پشت بلندگو در پشت علامت اهم نوشته شده.
امپیدانس صدا بر روی بلندگو چه تأثیری میگذارد و چه تأثیری بر روی صدای دریافتی دارد؟
به معنای ساده میتوان گفت که هر چقدر امپیدانس یا اهم آن کمتر باشد صدای خروجی بلندگو نیز بلند تر خواهد بود. برای مثال شما بلندگویی ۱۰ وات با ۱۰ اهم امپیدانس دارید که صدای کمتری را دریافت می کنید ولی اگر بلندگویی ۱۰ وات با ۲ اهم را داشته باشید صدای بلندتری نیز خواهند داشت پس به معنای ساده یعنی هر چقدر امپیدانس صدای شما که با اهم نیز مشخص می شود پائینتر باشد صدای خروجی  کمتر خواهد بود و هر چقدر که  امپیدانس صدای شما بالاتر باشد صدای خروجی زیاد خواهد بود.
حالا می‌خواهیم به آخرین مبحثی که شما باید درباره تمام بلندگوهایی که در جهان وجود دارند بدانید می‌رسیم. اسم این مبحث آر ام اس است آر ام اس به معنای وات واقعی صداست.
 حالا این به چه معناست؟
 به این معناست  که  این وات ،وات اصلی صدا نیست. برای مثال زمانی که شما میخواهید بلندگویی را بخرید برای اینکه فروشنده شما را جذب کند تا این بلندگو را بخرید به شما میگوید که این بلندگو هزار وات است و شما بسیار ذوق میکنید و میگویید که حتما بسیار صدای بلندی دارد ولی نمیدانید که آر ام اس یا همان صدای واقعی که از خود بلندگو بیرون می‌آید کمتر از ۵۰۰ وات است و به هیچ وجه به هزار وات نمی رسد.
خب دوستان این مطلب هم به اتمام رسید. در مطلب بعدی به ادامه مبحث بلندگو ها و آر ام اس بلندگو می پردازیم.
خسته نباشید و خدانگهدار.
نمايش ديدگاه‌هاي بيشتر

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.