هفتمین مطلب مبحث قطعات الکترونیکی

هفته نامه الکترونیک

برای افراد مبتدی


۰۹ شهریور ۱۳۹۹ / ۰۷:۳۷:۰۵
۲۳۳


علم اگر قالبیست ور جانیست             هر چه دانی تو به ز نادانیست

سلام به تمامی افراد مبتدی. 

امیدوارم که سالم و شاد باشید و ایام تاسوعا و عاشورای حسینی را به همه شما عاشقان حسینی تسلیت عرض می‌کنیم. 

امروز می‌خواهیم درباره تک سوئیچ و کلید کشویی با هم صحبت کنیم. 

تک سوئیچ و کلید کشویی و هر کلید دیگری تنها عملی که انجام می دهند عمل قطع و وصل می باشد. عمل قطع و وصل در کلید با یک عدد پایه رسانا انجام می‌شود در درون کلید کشویی و یا هر کلید دیگری پایه رسانا وجود دارد که در صورت OFF کردند و یا خاموش کردن آن این پایه رسانا اجازه ورود و خروج ولتاژ را نمی‌دهد و در صورت ON یا روشن کردن آن این پایه رسانا اجازه ورود و خروج ولتاژ می دهد.

در کل کلید برای قطع و وصل ولتاژ می باشد کلید های مختلفی با انواع کاربردها وجود دارد برای مثال کلیدهای کشویی که دارای یک روشن و خاموش هستند یا کلیدهای تک سوئیچ که با زدن دکمه به‌صورت موقت ارتباط برقرار و بافشار ندادن دکمه ارتباط قطع می شود و یا انواع دیگر کلیدها یا کلیدهای چند حالته که در یک حالت دو پایه را به هم وصل می‌کنند و سپس با یک حالت دیگر دوپایه دیگر و با یک حالت دیگر دوپایه دیگر را به هم وصل می کند یک کلید به صورت خودکار هم داریم که به آن رله گفته می شود رله به صورت خودکار عمل قطع و وصل را انجام می دهد و نیاز به دخالت انسان نیست و کاملاً خودکار و اتوماتیک و الکترونیکی این کار را انجام می‌ دهد. 

کلیدها از امروز تا حالا خیلی به درد ما خوردند و برای خیلی از کیت ها و مدارها ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم و در زمینه الکترونیک جزو قطعاتی هستند که معمولاً از آن‌ها بیشتر استفاده می‌شود.کلیدها خود در یک دسته جدا قرار دارند ولی خب اگر بخواهیم آن‌ها را در دسته ای قرار بدهیم می توانیم آن‌ها در دسته قطعات تنظیم و کاهش و قطع ولتاژ قرار بدهیم.

خب دوستان این مطلب هم به پایان رسید.شما می توانید کلیپ آموزشی نحوه شناسایی و لحیم کاری کلید تک سوئیچ را در سایت آپارات به آدرس https://m.aparat.com/v/e6pRn مشاهده کنید.

در مطلب بعدی درباره ترانزیستور و آی سی با شما صحبت می کنیم.

امیدوارم که در این ایام کرونایی سالم و سلامت باشید و خسته نباشید و تا مطلب بعدی خدا نگهدار. 

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.