سرنوشت

ستارخان و باقرخان

رهبران انقلاب مشروطه


۲۹ دی ۱۳۹۶ / ۲۰:۰۱:۳۲
۲۳۵
۱


در این پست، سرنوشت ستارخان و باقرخان را به صورت خلاصه، بررسی می‌کنیم.

ستارخان(نفر سمت راست)

در اول شعبان ۱۳۲۸ق، ارتش دولت مشروطه که سه هزار نفر بودند، به فرماندهی یپرم‌خان، رئیس نظمیه وقت، باغ اتابک(واقع در تهران) را محاصره کردند و پس از چند بار پیغام، نظامیان به باغ هجوم آوردند و جنگ صورت گرفت. در این جنگ قوای دولتی از چندین توپ و پانصد مسلسل شصت تیر استفاده کردند و در طول ۴ ساعت، ۳۰۰ نفر از افراد حاضر در باغ کشته شدند. ستارخان راه پشت بام را در پیش گرفت، اما در مسیر پله‌ها در یکی از راهروهای عمارت تیری به پایش اصابت کرد و با شکستن هر دو استخوان ساق پایش، توانایی حرکت را از دست داد. اندکی بعد قوای دولتی او را دستگیر کردند و به منزل صمصام السلطنه بردند و خود و یارانش را خلع سلاح کردند.

بعد از این وقایع، ستارخان خانه نشین شد؛ پزشکان برای مداوای پای او تمام تلاش خود را کردند، اما زخم دچار عفونت بود که با تلاش پزشکان، پس از چندی توانست با عصا راه برود. ستارخان پس از این واقعه نزدیک به چهار سال زندگی کرد و در تاریخ ۲۸ ذی الحجه ۱۳۳۲هـ. ق (۲۵ آبان ۱۲۹۳ش/ ۱۶ نوامبر ۱۹۱۴م) در تهران درگذشت.

مزار وی در باغ طوطی در کنار حرم شاه عبدالعظیم واقع است.

باقرخان(نفر سمت چپ)

باقرخان‌ نیز چند سال‌ بعد، در آغاز جنگ‌ جهانی‌ اول‌، در زمره گروهی‌ از آزادی‌خواهان‌ رهسپار قلمرو عثمانی‌ در عراق‌ شد ولی‌ شکست‌ آلمان‌ در این‌ ناحیه‌ و پراکنده‌ شدن‌ آزادی‌خواهان‌، باقرخان‌ و یارانش‌ را به‌ فکر بازگشت‌ به‌ ایران‌ انداخت‌. وی‌ و یارانش‌ در راه‌ بازگشت‌ در حوالی مرز قصر شیرین‌ در خانه مردی‌ بیتوته‌ کردند ولی‌ شبانگاه‌ همه‌ به‌ دست‌ صاحب‌خانه که‌ اموال آنان طمع کرده بود، کشته‌ شدند.

 

 

برچسب‌های این مطلب:

ایران شناسی تاریخبرای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

مطالب مرتبط