عکاسان و ویرایشگران تصاویر

نرم افزار قدرتمند Adobe Lightroom

فوق العاده کاربردی


۰۲ دی ۱۳۹۶ / ۱۹:۰۱:۵۷
۶۰۷
۲


برای انجام ویرایش حرفه ای

angryشرکت Adobe برای رفع نیاز عکاسان و ویرایشگران تصاویر ، نرم‌افزار دیگری به نام Lightroom (تاریکخانه) را معرفی کرده که این قشر می توانند برای انجام ویرایش حرفه ای و ارائه آنها از این نرم افزار بهره بگیرند.

بعلاوه می بایست اشاره کرد که این نرم افزار ، خاصیت غیر مخرب بودن را در ویرایش تصاویر به همراه خود دارد. که آن را در بین عکاسان محبوب تر می کندcool

هدف اصلی این نرم‌افزار مدیریت حجم انبوهی از تصاویر و مرتب‌سازی آنها به منظور سهولت دسترسی است.

فتوشاپ نرم‌افزار فوق‌العاده‌ای در ویرایش تصاویر به شمار می‌آید، اما هنگامی که تعداد این تصاویر ویرایش‌شده زیاد شود مدیریت آنها کار بسیار دشواری خواهد بود.

نرم افزار ( تاریکخانه فتوشاپ)  Lightroom یک نرم‌افزار مدیریت تصویر بر اساس پایگاه داده است که به صورت خودکار اطلاعات تصویر مثل نام و نوع دوربین، لنز ، تاریخ و زمان ثبت، دیافراگم، سرعت شاتر، iso و… را خوانده و این اطلاعات را در بانک اطلاعاتی به نام کاتالوگ برای عکس ذخیره می‌کند.
هنگامی که یک تصویر به محیط نرم افزار تاریکخانه فتوشاپ افزوده می‌شود این نرم‌افزار با قابلیت درونی خود امکان اضافه‌کردن اطلاعات اضافی مثل کلمات کلیدی، علائم، ستاره‌های امتیازدهی و… را فراهم می‌کند که این امر در پیدا‌کردن تصویر مورد نظر از بین هزاران تصویر موجود کمک فراوانی خواهد کرد.

اما با توجه به این که ابزارهای ویرایشی Lightroom در فتوشاپ وجود دارد، چرا باید از آن استفاده کرد؟

  • یادگیری آن از فتوشاپ ساده‌تر است و محیطی ساده‌تر دارد.
  • Lightroom حاوی ابزارهای آماده‌ی فراوانی جهت تنظیم و ویرایش تصاویر است.
  • سرعت کار در Lightroom به علت امکان مشاهده و ویرایش سریع چند تصویر بدون صرف زمان برای باز‌کردن و بستن فایل‌ها بالاتر است.
  • Lightroom به عنوان ابزار مدیریت فایل و رسانه، امکان ایجاد پوشه، زیرپوشه و تغییر نام گروهی فایل‌ها را به صورت یکجا فراهم می‌آورد.
  • ویرایش تصاویر در Lightroom غیر مخرب بوده و تمام تغییرات به صورت یک لایه جدا به لایه اصلی اعمال شده و فایل اصلی به هیچ عنوان دستکاری نمی‌شود؛ در صورتی که در فتوشاپ کار روی تصاویر با ترکیبی از ابزارهای مخرب و غیرمخرب انجام می‌گیرد و ممکن است تصویر اصلی تغییر یابد.
  • در محیط Lightroom امکان ذخیره‌سازی سابقه همه‌ی عملیات انجام گرفته و بازگشت و تصحیح آن‌ها برخلاف فتوشاپ وجود دارد.
  • در Lightroom امکان مشاهده اطلاعات متادیتا روی فایل هنگام ویرایش آن برخلاف فتوشاپ وجود دارد.
    و ده‌ها امکان متنوع دیگر در زمینه ویرایش و مدیریت تصاویر.

.انشالله که توانسته باشم اطلاعات خوبی از این برنامه به شما دوستان عزیز بدهم heartheartheart
برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.

مطالب مرتبط